Svěží vítr z Londýna
Dvoupodlažní podkrovní byt v centru Prahy měl sloužit ke krátkodobému pronájmu.
Cílem tedy bylo odlišit ho od početné konkurence a zajistit, aby dokázal oslovit různě založené cestovatele a aby se do něj hosté, kteří navštíví českou metropoli opakovaně, opět vrátili.
Apartmán se nachází v nové nástavbě na historickém obytném domě ze začátku 20 století. Se zmíněnými požadavky oslovili jeho majitelé londýnské architektonické Studio Identity Design. „Při návrhu jsme kladly důraz na detaily – velké i malé – a jejich spolupůsobení v rámci celkové atmosféry prostoru. Zkoumaly jsme, jak jej uchopit, abychom návštěvníkům zprostředkovaly charisma hostitele a lokality, ale zároveň vytvořily prostor, kde se bude cítit dobře rodina na dovolené, mladý pár na romantickém víkendu i dobrodruh s motorkou.
Chtěly jsme vytvořit prostor, který bude funkční, praktický a plně vybavený a který zanechá v návštěvníkovi příjemný pocit a touhu vrátit se i při příští návštěvě Prahy,“ říká na úvod architektka Ivana Linderová, která spolu s architektkou Dagmar Zvoníčkovou podobu interiéru navrhovala.
PROMYŠLENÁ VŠEHOCHUŤ
V interiéru se prolínají tři hlavní směry. Lehký industriální styl inspirovaný loftovým bydlením je kombinován s prvky severského designu s přírodními barvami, vzory a materiály a zároveň s prvky stylu označovaného jako „beach vibe“, který reprezentují obrazy palem a exotické textury. Jako ve většině projektů studia Identity Design pochází vybavení z různých zdrojů. Architektky rády kombinují starožitné doplňky a nábytek z bazarů s moderními designovými kousky. „Často navrhujeme nábytek na míru a méně výrazné prvky pak doplníme cenově dostupnými produkty například z Ikea. Vytvořit zajímavý interiér nemusí být finančně nákladné. Trik je v tom najít správný balanc mezi jednotlivými prvky, vytvořit osobitý charakter a příběh, který nenásilně prostupuje každým detailem,“ říká Dagmar Zvoníčková.
OSOBITÁ SMĚSICE
Silným prvkem v prostorách je galerie nad obývacím pokojem se schodištěm a vysoké stropy, které autorky interiéru zdůraznily použitím šedé tapety na vysokých stěnách a ze stropu zavěšenými rostlinami. Stěny v ložnici jsou obložené bílými cihlovými pásky, které přispívají k pocitu útulnosti. Kuchyň s černými matnými dvířky je doplněna dřevěnou pracovní deskou, retro kachličkami s výraznou patinou a spotřebiči ve vintage stylu. „Smícháním abstraktních obrazů, výrazných kousků nábytku a starožitných doplňků jsme vytvořily místo s velmi osobitým charakterem a specifickou atmosférou,“ komentuje Ivana Linderová.
VYTĚŽIT MAXIMUM
Na původní dispozici bytu se nic neměnilo, a to i z finančních a časových důvodů, architektky se tak snažily ze stávajícího řešení prostoru vytěžit co nejvíce. Vstup do bytu se nachází v prvním patře. Na vstupní halu s přístupem do hostitelské koupelny navazuje kuchyň, jídelna a obývací prostor. Schodiště, pod které architektky umístily jídelní kout, zpřístupňuje druhé podlaží, kde jsou umístěny dvě ložnice a koupelna.
JDE TO I NA DÁLKU
Celá realizace trvala měsíc. Žádné komplikace nenastaly, přestože probíhala na dálku. „Měly jsme skvělý tým, který interiér zrealizoval přesně podle našeho návrhu. Závěrečné fáze jsme se zúčastnily osobně, doladily jsme detaily, dokoupily doplňky a interiér připravily na profesionální focení. „Přestože jsme založily studio v Londýně, kde obě žijeme a tvoříme, dokončili jsme několik projektů – a stále rozjíždíme další – i na území České republiky. V budoucnu plánujeme otevřít pobočku v Praze, i proto s českým trhem intenzivně udržujeme kontakt. Myslím, že v dnešní době je v podstatě jedno, na kterém konci světa se projekt nachází. Samozřejmě pravidelně cestujeme, dohlížíme na průběh realizací našich návrhů a setkáváme se s klienty osobně. Urgentní situace řešíme přes skype, facetime a další,“ popisuje praxi Dagmar Zvoníčková.
NADŠENÍ HOSTÉ
Klienti byli s finální podobou bytu velmi spokojeni a k výsledku neměli žádné výhrady. Autorky návrhu dokonce průběžně informují o pozitivních reakcích a vysokých hodnoceních od hostů. „To je pro nás znamením, že se nám záměr investora podařilo naplnit,“ shodují se na závěr obě architektky.
VIZITKA INTERIÉRU
Realizace: březen 2019
Podlahová plocha: 73 m2
Podlahy: stávající – vrstvené plovoucí dřevěné podlahy
Okna: stávající – plastová
Schodiště: stávající dřevěné
Ivana Linderová a Dagmar Zvoníčková
Studio Identity Design
„Naše návrhy jsou ztělesněním naší filozofie a přístupu k architektuře. Věříme, že prostředí, ve kterém lidé žijí, pracují či tráví volné chvíle, ovlivňuje kvalitu jejich života, emoce, nálady či vztahy. Naším cílem je proto vytvářet nejen funkce a estetické prostory, ale prostory, které jsou jedinečné a nesou v sobě příběh. V každém projektu se snažíme vytvořit unikátní identitu místa odrážející osobnost, životní styl a požadavky klienta.“
studioid.co.uk
Text: Kateřina Nová
Foto: Iva Nguyen
Datum vydání: 29. 8. 2019