Když okna nestačí

Přivést denní světlo hluboko do domu i do místností zcela bez oken, dokáží světlovody. Nejenže díky nim ušetříme za umělé osvětlení, dostatek denního světla působí příznivě i na naše zdraví.

Nepředstavujme si, že světlovod patří jen do temných šaten a komor, naopak pomůže nejvíce tam, kde se zdržujeme častěji nebo déle i přes den, a kde bychom jinak museli rozsvěcovat a zhasínat – například na schodišti nebo na chodbě. Někdy může denní světlo scházet v místnosti, kde sice okna jsou, ale místnost je velká nebo členitá, a daleko od oken je šero. To se může přihodit i u novostaveb, kde je trendem propojovat obývací prostor s kuchyní a jídelnou, ale kuchyňská linka daleko od okna může trpět nedostatkem světla. Velice příjemné může být denní světlo v koupelně, a velmi užitečné třeba v pracovně. I když použijeme úsporné LED žárovky, pořád nám nezajistí to, co je pro denní světlo typické – barevnou dynamiku. Denní světlo má jinou barvu ráno, jinou v poledne či v podvečer. A to má náš organismus rád, řídí si podle toho své biologické hodiny.

Jak to funguje?

Jednoduše, na základě principů odrazu a přenosu světla. Světlo se zachytává na střeše a na základě zmíněných fyzikálních zákonů se vede potrubím do místa určení. Kvalitní tubus, kterým se vede světlo, je natolik lesklý a reflexní, že dokáže přenést téměř všechny světelné paprsky, které do něj vstoupí. Kolik světla se do tubusu dostane, záleží na kvalitě sběru světla na střeše, a kolik se ho nakonec skutečně dostane do místnosti, ovlivní i kvalita jeho předání.
Světlovod se skládá ze tří důležitých částí – střešního prvku, tubusu a difuzéru, který předává světlo do místnosti. Kromě nich záleží i na řadě dalších faktorů – průměru tubusu, umístění střešního prvku, orientaci a sklonu střechy, geometrii systému, délce tubusu, vhodnosti daného typu pro konkrétní případ i kvalitě samotného provedení. A samozřejmě na počasí či ročním období.

Pozor na kvalitu a montáž

U světlovodů platí možná více než jinde, že je třeba vybírat opravdu kvalitní výrobek, kde dokonale funguje souhra všech prvků. Je třeba obrátit se na renomovanou firmu, která poskytuje dostatečně dlouhou záruku a prověřit, zda uváděné hodnoty o účinnosti jsou certifikovány. Pokud možno hledejte takovou, která má světlovod instalovaný ve svém showroomu a neváhejte si prověřit i její reference.
Stejně, ba možná více, ovlivní funkčnost světlovodu montáž, kde je naprosto nutné dokonalé utěsnění všech spojů a napojení. Jen tak se nedostane do světlovodu prach a především vlhkost. Nekvalitní nebo nesprávně instalovaný světlovod brzy „oslepne“, na stěnách tubusu bude kondenzovat vlhkost a z difuzéru odkapávat voda.
A také je třeba pamatovat na to, že je světlovod nepřímým spojením domu s okolním prostředím, a snadno se může stát tepelným mostem. Výrobci proto snižují různými způsoby prostup tepla světlovodem – podobně jako u oken jej lze srovnávat pomocí součinitele prostupu tepla U. Nezbytné je přerušení tepelného mostu v místě průchodu tepelnou izolací, správné napojení všech vrstev střešního pláště a izolace tubusu. Správně nainstalovaný kvalitní světlovod si může dovolit i pasivní dům.

Světlovod s vnitřním solárním osvětlením Smart NightLight zajistí světlo i v noci. Integrovaný panel s fotovoltaickými články shromažďuje sluneční energii, která rozsvěcí LED noční osvětlení. Patentovaná kopule Raybender® 3000 dokáže pomocí Fresnelových čoček zachytit sluneční svit dopadající na kopuli i pod ostrým úhlem. Zrcátko LightTrackerTM sráží zimní paprsky z nízkých úhlů a zvyšuje příjem světla. solatube.cz

Jak se sbírá světlo

  • Na střeše vchází světlo do tubusu plochým sklem nebo kopulí.
  • Výhodou plochého skla je nenápadný vzhled, podobný střešnímu oknu.
  • Kvalitní kopule zachytí více světla, i nepřímé rozptýlené a při méně příznivých světelných podmínkách.
  • Kopule jsou vyráběny z kvalitních tvrzených plastů nebo ze sodnodraselného skla.
  • O množství světla zachyceného kopulí rozhoduje nejen materiál, ale i konstrukce, sběru světla napomáhají optické čočky.
  • Opticky aktivní systémy směrují sluneční paprsky dopadající pod ostrým úhlem rovnou do tubusu, dosáhnou intenzivního přenosu světla i v zimních zatažených dnech.
  • Průkazná měření pro normy se provádějí za rovnoměrně zatažené oblohy.

Kudy se vede světlo

  • Kvalita tubusu, respektive jeho vnitřní zrcadlové plochy, je pro světlovod zásadní.
  • Odrazivost kvalitních tubusů dosahuje více než 98 %, polymerní povrchy i přes 99 %.
  • Ideální je přímý tubus, nutné ohyby zajišťují dodatečná kolena, každý ohyb však znamená určitou světelnou ztrátu.
  • Ohebné tubusy jsou levnější, avšak mají nižší světelný výkon, vhodné jsou jen pro krátké vzdálenosti.
  • S narůstající délkou tubusu dochází ke světelným ztrátám – na metr délky tubusu s odrazností 98 % je ztráta 6 až 10 %,  s odrazností nad 99 % do 1,5 %.
  • Větší průměr tubusu osvětlí větší plochu, s větším průměrem však stoupá i cena.
  • Světlovod o průměru 25 cm prosvětlí cca 10 m2, průměr 35 cm zpravidla vystačí na 15 m2.

Světlo v místnosti

  • Koncovým prvkem viditelným z interiéru je difuzér, který se stará o rovnoměrné rozptýlení světla do místnosti, aby se netvořily nepříjemné svazky paprsků a stíny.
  • Účinnost, dobrý rozptyl a věrné podání barev záleží na použitém materiálu (sklo, akrylát) a konstrukci, například světelný tok mohou transformovat optické čočky.
  • V difuzéru může být zabudováno osvětlení, například LED diody, večer a v noci tak může nahradit klasické stropní svítidlo.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 16. 8. 2019

Edit: