V barvách oceánu
Jen si představte divoké moře. Vířící voda, pěna na vlnách, našedlá skaliska, slunce, bouře, spěchající mraky, bohatá paleta odstínů modré a zelené ve vodních hlubinách… A přibližně tady čerpaly inspiraci architektky ze studia Bárka pro interiér „kajuty“, atypického rodinného domu v jižních Čechách.
Ateliér Bárka se postavil čelem k ne zrovna snadnému zadání. Novostavba pod hřebenem Blanského lesa sice nabrala jasných kontur, chybělo jí však koncepční řešení interiéru. Architektky Barbora Jandová a Karolina Röschl musely rychle naskočit do rozjetého vlaku. Mnoho detailů stavebně-technického rázu nebylo řádně promyšleno a velmi ztížilo potenciální navazující práce. Do již hotové novostavby Bárka kompozičně a materiálově zapracovala hlavní obytný prostor s kuchyní, jídelnou a obývákem. Autorky byly pověřeny také návrhy obou koupelen a výběrem podlah v celém domě.
INSPIRACE PRO ZAČÁTEK
Jak Barbora Jandová uvádí, interiér je výsledkem příjemné spolupráce s majiteli domu. „Klienti nám poskytli balíček inspiračních fotek, ne ve smyslu takový nějaký interiér se nám líbí, poslali obrázky materiálů, tvarů, majitel měl ve výběru komerční fotku pivní flašky, krásně oblou a lahvově zelenou, majitelka zase přišla se zděděnými křesílky, které se jí líbily tvarem. Ta jsme nechaly zrepasovat a zakomponovaly do interiéru.“
Co se rozvodů týče, byly největším oříškem celé realizace. Architektka vypráví: „Byly jsme pozvány k hotovému domu, který se stavěl poměrně dlouho. Za tu dobu došlo ke změnám v dokumentaci a na stavbě, ale výsledek stejně nebyl ideální. V koupelnách jsme musely hodně zasahovat pod povrch. Posouvaly se pozice baterií, nejen kvůli nevhodnému umístění, ale také proto, že si klienti přáli podomítková tělesa a přípravy byly pro tělesa omítková.“
ZKRÁTKA ELEKTRICKÝ PROUD…
Do elektroinstalace se autorky interiéru raději snažily nezasahovat. „Občas se objevily kabely, u nichž nikdo netušil, k čemu jsou a které byly záhadou i pro elektrikáře. V koupelnách jsme posunuly pouze osvětlení nad zrcadly.“ V hlavním obytném prostoru sáhly architektky po neotřelém řešení a z nevýhody dokázaly vykouzlit přednost: „ Světla v obytném prostoru jsou vedena po povrchu kvůli praktickým a technickým nedostatkům stavby. Největším problémem nakonec bylo samotné uchycení svítidel ke stropům. Majitelé mají totiž topné mřížky ve stropech těsně u nadhledů, což pro nás znamenalo vymyslet svítidla, která lze k podhledu připevnit vrutem do hloubky maximálně 1,5 cm.
Propojení vývodů a vypínačů nebylo vhodně vymyšlené, a nám nezbývalo než vypracovat trasování světel tak, aby to rodině funkčně vyhovovalo, a například s kuchyní nerozsvěceli i obývák, jak stavba navrhla. Zvolily jsme textilní kabely vedené po povrchu, pak jsme si mohly dovolit vést světlo od vývodu kamkoli jinam. V tuto chvíli jsme se staly zároveň i realizátory. Komplikace nastala s ukotvením právě těchto kabelů. V hlavní obytné místnosti je použito asi 300 klasických plastových úchytek, u nichž jsme z každého háčku odstranily hřebíček, převrtaly větší dírku, použily nový malý vrut, plochu háčku ještě pro jistotu potřely lepidlem a hlavičku vrutu natřely na bílo. No když na to vzpomínáme, byl to zajímavý den s elektrikáři na stavbě….“
ŠŤASTNOU PLAVBU!
Nautický výraz dřevem obložené novostavby s několika kulatými okénky architektky od začátku vedl k atmosféře, kterou člověk zažívá v nitru lodi a byl zdrojem inspirace během celého rok trvajícího projektu. Od první návštěvy stavbě přezdívaly „kajuta“. Na výběru materiálů se s investory shodly – poctivé materiály v základu, jednoduché barvy doplněné modrozelenými segmenty: „Vzhledem k nautickému feelingu celého domu jsme šly barvami k vodě: modrá, modrozelená, oceánová. Masivní dřevo jsme ve všech detailech volily v tmavé barvě, klientům byla bližší a nám k interiéru také seděla.“
Prvotní výběr mobiliáře a zařizovacích předmětů byl na Ateliéru Bárka. S majiteli pak doladili detaily, vybrali konkrétní typ, tvar a barvy. „Například sedačka, tam jsme se pochopili hned na začátku, v inspiračním balíčku byl gymnastický kůň, takže volba kůže pak bylo jasné rozhodnutí.“
Asi nejvíce si architektky cení na míru zhotoveného jídelního stolu od jedné menší firmy, která do toho vložila všechno. „Repas nábytku je také velice precizně proveden a jsme rády, že zděděný nábytek po babičce se znovu využije.“
ATELIÉR BÁRKA
Ing. arch. Barbora Jandová,
Ing. arch. Karolina Röschl
Tvoříme architekturu. Vnímáme prostor. Věnujeme se architektuře od malých měřítek po ta velká. Vždy se stejnou důležitostí, komplexností a zodpovědností. Baví nás práce s klienty, hledání možných řešení a (ne)očekávaný výsledek.
Text: Jana Matoušková
Foto: Tomáš Jána
Datum vydání: 13. 8. 2019