Kde se dobře daří?
No přece tam, kde se při plánování kuchyně nešetřilo časem, energií a myslelo se i na detaily. Jen v takové kuchyni se vám bude dobře vařit. Ušetříte totiž množství času a sil, které budete moci věnovat blízkým nebo sobě. Až budete novou kuchyň plánovat, myslete na to.
NEJČASTĚJŠÍ CHYBY
Designérka Gabriela Hámová, Ad Hoc design, www.ad-hoc.cz
„Lidé se často inspirují interiérovými časopisy nebo webovými stránkami, ale obvykle si neuvědomují, že obrázek, který se jim líbí, není úplně možné do jejich interiéru přenést… Stává se nejčastěji, že pak podcení funkčnost, nerespektují ergonomii prostoru nebo prostor domu či bytu samotného. Mohou tak snadno kuchyň zatížit nebo naopak dostatečně nevyužít. Je také dobré myslet na úložné prostory, spíž nebo prostor pro skladování odpadů.“
TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ
„Zásadní je snadno udržitelná čistota – volte dobře omyvatelné a čistitelné povrchy. Velice důležitý je dostatek světla. Pokud je možnost dostat do prostoru kuchyně světlo denní (kupříkladu stavíme-li, lze navrhnout v kuchyni okno mezi pracovní deskou a horními skříňkami), je to ideální, ale i tak je nutné pracovní plochy dobře osvítit. Vždy potřebujeme dostatek úložných prostor a také místo k ukládání tříděného odpadu. Je až s podivem, kolik ho jedna domácnost vyprodukuje za týden, byť se snaží chovat ekologicky a množství odpadu minimalizuje. Pokud to jen trochu lze, pokuste se také o co nejvelkorysejší prostor pro práci. Klienti také často zdůrazňují funkčnost a nadčasovost…“ nabízí další rady designérka Gabriela Hámová.
ZAPLAŤTE ODBORNÍKA
„Myslím, že finance na služby designéra má dnes každý, minimálně na konzultace. Je to běžná služba s normální cenou a v konečném důsledku tato odborná porada (návrh) ušetří čas i peníze. Pokud jej z nějakého důvodu nechcete využít, doporučuji poučit se alespoň lehce o ergonomii. Je dobré počítat se spotřebiči, které už máte, nebo které si hodláte pořídit (odšťavňovač, kávovar, toustovač, kontaktní gril, domácí pekárna a podobně), aby na ně bylo místo tam, kde je budete nejvíce používat nebo kam půjdou dobře uschovat. Je také rozhodně vhodné myslet na úložné prostory (spíž), ale také prostor pro skladování odpadů,“ uzavírá designérka.
- Lidé si často neuvědomují, že řešení kuchyně zobrazené v časopise, které se jim líbí, není zcela možné přenést do jejich interiéru.
- V kuchyni je vždy potřeba dostatek úložných prostor a také místo k ukládání tříděného odpadu.
Z ČEHO FINANCOVAT NOVOU KUCHYŇ?
Radí Vladimír Weiss, finanční poradce Partners
Rekonstrukce interiéru bývá často financována pomocí úvěru. Pokud o modernizaci bydlení uvažujete, nemáte dostatek vlastních zdrojů, zvolte buď hypoteční úvěr, nebo nezajištěný úvěr od stavební spořitelny.
Která z uvedených možností je lepší? Záleží na úhlu pohledu a okolnostech. Většina bank poskytuje hypotéky od 300 000 korun. Úroková sazba u hypotečního úvěru je zpravidla nižší, na jaře 2019 je to okolo 3 %. Na druhou stranu musíte vždy poskytnout nemovitost do zástavy. Nemusíte řešit faktury za práci a materiál, účel rekonstrukce doložíte obhlídkou od znalce. Splatnost může být až 30, případně 40 let. Vyřízení trvá pár týdnů. V některých případech můžete čelit poplatkům za odhad, zřízení či čerpání. U hypotéky můžete uplatňovat daňové úlevy na zaplacených úrocích.
Úvěr od stavební spořitelny je sice dražší, většinou okolo 4 až 5 % v případě překlenovacího úvěru, ale zase není požadováno zástavní právo. Minimální výše úvěru je od 50 000 korun. Prostředky z úvěru dostanete na účet, provedete rekonstrukci, ale do jednoho roku musíte doložit faktury za práci a materiál. Splatnost je nejčastěji 15 či 18 let. Úvěr je připraven do jednoho až dvou týdnů. I zde můžete uplatňovat daňové úlevy na zaplacených úrocích.
Alternativou jsou neúčelové spotřebitelské úvěry, které nabízí klasické banky. Ty jsou ale výrazně dražší, o 5 až 10 %, jsou poskytovány se splatností 7 až 10 let a úroky nelze odečítat od základu daně. Výhodou nicméně je, že tento typ úvěru můžete mít během pár dní k dispozici a nemusíte nijak dokládat účel – peníze můžete použít na cokoli.
Tip
Kratší cesty
Abyste se v kuchyni zbytečně nenaběhali, snažte se mít nejčastěji používané věci co nejvíce po ruce. Podobně přemýšlejte také třeba v případě vzdálenosti myčky a úložných prostor: jak daleko to bude s talíři, které používáte každý den, od myčky do zásuvky, kde jsou uložené? Stejně se vyplatí přemýšlet i o přípravě pokrmů, ukládání potravin a tak dále.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 6. 6. 2019