Pravda na odiv
Zrekonstruovaná polovina domu ze šedesátých let minulého století již zvenčí upoutá rezavou plechovou fasádou. Vstoupíme-li dovnitř, věcí přitahujících pozornost přibude. V prvé řadě nekonvenčně použité materiály, které neskrývají svou podstatu.
Corten, materiál použitý na fasádu, upoutal majitele domu Tomáše Urbánka již před lety, kdy se v zahraničí poprvé setkal s fasádami z rezavého plechu: „Ve slunci byly domy oranžově rozsvícené jako pomeranč, v dešti ztmavly do hnědého lesku,“ vzpomíná. „Musel jsem si na ně jít sáhnout a věděl jsem, že pokud budu mít svůj vlastní dům, musí takhle nějak vypadat.“ Není proto divu, že se o pomoc se stavebními úpravami obrátil na architekta Luďka Rýznera, jehož Plecháč způsobil před téměř patnácti lety rozruch na architektonické scéně právě díky rezavé fasádě.
Parádní jízda
„Byl jsem trochu zklamán, že tento úkol delegoval na Libora Chovance ze svého studia OK PLAN, “ vzpomíná Urbánek. Ale hned při prvním setkání na „místě činu“ bylo po rozčarování: „Okamžitě jsem si sedli, od pohledu na architekturu, přes životní styl až třeba po muziku.“ To potvrzuje i Libor Chovanec, který si navíc pochvaluje Tomášův osobní vklad: „Dohodli jsme se na hrubším, až industriálním pojetí jak domu, tak interiéru. Bylo skvělé, že měl jasnou představu o tom, jak chce bydlet, a spoustu přínosných nápadů, z nichž mnohé sám zrealizoval. Stavba díky jeho nasazení jela, při každé návštěvě, při každém kontrolním dni bylo něco nového. Výsledek je zcela bez kompromisů, byla to parádní jízda od začátku až do konce.“
Krok do zahrady
Kromě cortenové fasády bylo přáním majitele domu propojit dům se zahradou orientovanou na jih. A to zcela maximalisticky tak, aby byla prosklená celá délka domu – téměř osm metrů. Zároveň bylo potřeba dům zvětšit a upravit dispozici, aby v přízemí vznikl spojený obytný prostor. Tento nelehký úkol vyřešili architekti ve spolupráci se statikem kovovým překladem a ubouráním nosné zdi. „Bylo to velmi pracné, postupně jsme museli vložit do zdiva íčka, spojit je, podepřít sloupem…,“ říká architekt. Tyto práce trvaly šest týdnů, ale všichni se shodnou, že výsledek za to stojí, slunce putuje zleva doprava interiérem po celý den a jídelna, která je v novém prostoru umístěna, navazuje na terasu s bazénem.
Prosklení bylo složitým zadáním i pro oknaře z firmy Dafe-Plast, protože Tomáš Urbánek trval na tom, aby bylo možné stěnu celou otevřít, nejen část posouvat. Přitom však nesměly dveře ubírat místo v interiéru. Byl proto zvolen shrnovací systém, otevírající se však směrem ven, pod přesah střechy. A až na konci tohoto přesahu jsou zavěšeny žaluzie, což umožňuje příjemné posezení jak za vedra, tak za deště. Těsně k domu přiléhá jednopatrový objekt, ve kterém byla umístěna garáž a nyní je zde i ložnice. „Chtěl jsem ložnici v přízemí, aby se partneři úplně neoddělili, když jeden z nich jde spát,“ vysvětluje majitel. Příjemným benefitem tohoto uspořádání je východ z ložnice přímo k bazénu. A nahoře se tak uvolnil prostor pro malou prádelnu a samostatnou koupelnu. Nejdůležitější je tu však dětský pokoj, zařízený jako pirátská loď.
Hrátky s plechem
Plech hraje významnou roli i v interiéru. V obývacím pokoji zaujme černá stěna z ocelových tabulí tažených za tepla. Tomáš Urbánek pláty osobně vybíral, aby byly opravdu černé a měly výraznou kresbu. „Nahrazují tak obrazy, a na rozdíl od nich se mění díky různému osvětlení, odleskem ohně v krbu…“ A jenom klika prozradí, že se ve stěně skrývají i dveře do ložnice.
V ložnici upoutá stěna ze zrezlého vlnitého plechu – nápad Tomáše, který k naplnění své představy musel absolvovat složitou cestu. Nebyl totiž k mání takový vlnitý plech, který by bylo možné nechat jednoduše v krátké době zreznout, jen plechy povrchově upravované, rzi odolné, navíc drahé. Tomáš tedy koupil deset tabulí neupravovaného plechu s tím, že si je v továrně nechá zvlnit. To však nebylo na velkovýrobní lince možné, pátral tedy po jiné možnosti. „Nakonec jsem objevil zemědělské družstvo, které vlastní vlničku plechu, snad poslední na světě,“ směje se Tomáš. Na ní se podařilo plechy zvlnit k Tomášově radosti i trochu křivě.
Další fází byla koroze: „Polil jsem plechy kyselinou solnou, ale zrezlo to ve stejné barvě a bylo to příliš hezké, vypadalo to spíš jako tapeta. Tak jsem je polil vodou, nepravidelně, aby tam, kde voda zůstala, plech zčernal. Nakonec jsem plech natřel, aby dále nešupinovatěl. Nábytkářským lakem, aby nezměnil barvu.“
Umění stárnout
Corten je speciální ocel, která vystavena povětrnostním vlivům získá ochrannou patinu, vrstvu, pod níž plech dále nekoroduje. Vlastnost, která je zcela ve shodě s filozofií majitele použít materiály, které budou stárnout spolu s jeho obyvateli. „Sice zestárnou, ale nebudou vypadat špatně,“ říká. „Nechtěl jsem se stát otrokem domu, pořád něco natírat, malovat, a mám rád, když si věci na nic nehrají.“ S Liborem Chovancem se proto snadno dohodli na hrubším, až industriálním pojetí interiéru. Na stěnách nalezneme cementové stěrky imitující beton, na stropě vláknocementové nebo dřevotřískové desky nalakované bezbarvým lakem či pohledový beton, na podlaze jsou masivní kartáčovaná dubová prkna…
Takhle se to nedělá
To je věta, o které Tomáš říká, že ji slyšel během rekonstrukce téměř neustále, když se vzpouzel zaběhnutým řemeslným postupům, a kterou slýchává mnohdy i teď, od návštěv, kterým například schází sádrokarton zakrývající traverzu… Není proto divu, že na rozloučenou cituje Kurta Cobaina: „Smějou se mi, protože jsem jiný, já se směju jim, protože jsou všichni stejný.“
Vizitka domu
Autoři: OK PLAN ARCHITECTS – Libor Chovanec, Luděk Rýzner
Dodavatel: Stavitelství Drážka, s. r. o.
Interiéry: MODERNÍ POVRCHY, Brno
ČADAS – INTERIÉR, Havlíčkův Brod
Fasáda: provětrávaná s obkladem z cortenu a černého plechu, garáž – šedá omítka
Okna: hliníkové profily Schüco, DAFE-PLAST
Úprava stěn: plech, stěrky panDOMO
Vytápění: teplovodní napojené na plynový kotel, krb
Ing. arch. Libor Chovanec
Absolvent ČVUT – Modul architektury
Pracoval v ateliérech Loxia Praha a Penta Jihlava, od roku 2003 v OK PLAN ARCHITECTS, kde se podepsal pod projekty rodinných domů Černošice (Light House), Chýnice, Zlín II, Říčany II, výstavní prostory s kavárnou Exit 112.
Kontakt:
777 200 981
l.chovanec@okplan.cz
OK PLAN ARCHITECTS
Architektonická kancelář OK PLAN ARCHITECTS s. r. o. zahájila svou činnost v roce 1999 a od té doby působí nepřetržitě až dosud. Tato naše dlouholetá praxe znamená mimo jiné i získání mnoha zkušeností, které využíváme při své práci. Náš projev, kompozice projektů a realizací se vyznačuje kompaktností s minimálním výběrem různorodých materiálů, s velkým důrazem na detail. Spektrum naší tvorby je velmi rozmanité – od drobných objektů přes rodinné domy až po velké areály a komplexy.
Text: Miloslava Perglová
Foto: Jaroslav Hejzlar
Datum vydání: 9. 5. 2019