A teď něco pro chlapy...
Pokud v létě plánujete odjet s dětmi na chalupu a manžela nebo přítele nechat pár dní doma samotného, zvažte, jestli by se mu nehodila novinka, která právě teď vychází. Je to kuchařka, jak autorka uvádí, pro pořádnýho chlapa, který měl dosud v ledničce jen vychlazené pivo a vařením je zatím nepolíbený… Zkuste a uvidíte!
BRAMBORAČKA
Zajímavým rysem české bramboračky je schopnost být zítra podstatně lepší než dnes. Tuto následováníhodnou vlastnost je dobré mít na paměti a polévku uvařit den před plánovanou konzumací. K povaze bramboračky patří i to, že na sebe dokáže vzít nekonečně mnoho podob – někdy její chuť vylepšuje slanina, jindy rozklepnuté vejce, ale také strouhaný sýr anebo kapusta.
Pro 4 osoby budeš potřebovat: 20 g sušených hub, 3 velké brambory, 1 mrkev, 1 petržel (mám na mysli kořenovou zeleninu, nikoliv petrželku), kousek celeru (velký asi jako výše uvedená mrkev nebo petržel), 1 cibuli, 1 lžíci másla, 1,5 l studené vody, 70 g středně velkých krupek, 3 lžičky sušené majoránky, 1 lžičku kmínu, 1 stroužek česneku, 1 lžíci čerstvé petrželky, nadrobno nasekané, sůl a čerstvě mletý pepř.
1. Ze všeho nejdříve si namoč sušené houby, aby měly dostatek času k nabobtnání. Nasyp je do misky, zalij vroucí vodou a odsuň někam stranou, kde ti nebudou překážet.
2. Následně se pusť do přípravy zeleniny – z brambor pomocí škrabky sloupni slupku, omyj je pod tekoucí vodou a nakrájej na asi dvoucentimetrové kostky. Mrkev, stejně jako petržel a celer, oloupej škrabkou na brambory a pak ji nastrouhej na struhadle na silnější nudličky. Cibuli vybal ze slupky a ostrým nožem ji nakrájej na drobné kostičky. Také stroužek česneku vybal ze slupky a prožeň jej lisem na česnek.
3. Nyní si vezmi k ruce velký hrnec, vhoď do něj máslo a postav na mírný oheň. Jakmile se máslo beze zbytku rozpustí, přidej k němu cibulku, mrkev, petržel i celer a za občasného pošťuchování vařečkou je nech mírně osmahnout, jen tak, aby se z hrnce začala linout příjemná vůně.
4. K osmahlé zelenině nyní přidej nakrájené brambory, přilij 1,5 l studené vody, všechno to dobře promíchej a doposud mírný plamen zvedni na vysoký. Ještě do hrnce přihoď kroupy, kmín, sušenou majoránku, přiměřeně soli a pepře, a také houby, které však nejdříve rukou lehce vyždímej. Ještě jednou polévku promíchej vařečkou a pak ji přiklop pokličkou.
5. Ve chvíli, kdy polévka začne klokotat varem, uber pod ní polínko a nech ji vařit ještě dobrých 20 minut. Po uplynutí této čtvrthodinky by měly být brambory měkké, raději však jednu zkušební ochutnej.
6. V této chvíli je tvá bramboračka prakticky hotova, chybí v ní už jen prolisovaný stroužek česneku a nasekaná petrželka. Obě přidej do hrnce právě teď a polévku už nevař, aby česnek neztrácel na své aromatické síle.
7. Bramboračku nes na stůl až zítra, poté, co ji na středním plameni pozvolna ohřeješ, spolu s dobrým a čerstvým chlebem.
Autorka, Veronika Zemanová,
knihu Kuchařka pro mého muže napsala s láskou, nijak v ní nepoučuje, nepeskuje a vše trpělivě vysvětluje. Kniha je rozdělena do kapitol podle toho, k jaké příležitosti muž právě vaří, a poslední z nich je věnována základním postupům, užitečným radám a rozmanitým úskalím, na která muž neuvyklý vaření pravděpodobně dříve či později narazí. Kuchařka obsahuje velmi podrobné pracovní postupy včetně postupových fotografií a nechybějí ani obrázky výsledných pokrmů. Ale to není všechno! Pokud ji muži koupí přítelkyně jako dárek, může do ní sama vepsat věnování, do postupu přidat mužovo jméno či oblíbené oslovení, připsat oblíbený recept a podobně. Dokonce je v knize také prostor na vlepení fotografií – buď receptů, nebo rodinných momentek. Knížka se tak stává vlastně interaktivní kuchařkou, deníkem i zápisníkem v jednom, navíc v luxusním provedení, s nadčasovou grafikou a skvělými fotografiemi.
Datum vydání: 27. 5. 2015