Na místě staré kovárny
Ještě před několika lety zde stávalo venkovské stavení s kovárnou a hospodářskými budovami. Zatímco hospodářské budovy přežily dodneška, obytnou část stavení s kovárnou nahradil moderní dvoupodlažní rodinný dům.
Já odtud pocházím, máme tu, jak se říká, zapuštěné kořeny. Moji předkové, naposledy děda, byli kováři,“ odpovídá majitel domu na otázku, co ho s manželkou přivedlo k rozhodnutí, že se usadí na samotě. Na rozhodnutí se samozřejmě podílela i skutečnost, že zde rodina odnepaměti vlastnila rozlehlý pozemek, takže odpadlo hledání vhodné stavební parcely, a tím se ušetřily značné výdaje. Navíc pozemek hraničící s loukami a poli, kde šumí potok, by se v nabídkách realitních kanceláří asi těžko hledal. A z takového jedinečného místa se přece vyplatí za civilizací popojet!
JAK SE STAVĚLO
Autorem projektu je dlouholetý kamarád bratra investorů, povoláním inženýr-stavař. Představám a požadavkům manželů dal žádoucí architektonickou podobu, maximálně vyhovující dispozici a poradil i při volbě stavebních materiálů. Obvodové zdi rodinného domu jsou postaveny z porothermu 50, a také vnitřní příčky jsou z tohoto klasického zdicího materiálu. Díky tomu, že k vytápění domu a ohřevu vody slouží tepelné čerpadlo, se upustilo od zateplení domu, které by podle slov investora stavbu prodražilo a vynaložené prostředky by se vrátily až za dlouhou řadu let. Co se týče ostatních materiálů, střechu kryje plochá betonová taška Tegalit, fasádu tvoří omítka a dřevo, konkrétně sibiřský modřín ošetřený šedo-stříbřitou lazurou. Stejnou povrchovou úpravu mají i dřevěné okenní rámy. Odstín dřevěných prvků velmi dobře ladí se střešní krytinou. Přestože se říká, že způsob výstavby nových domů svépomocí už postupně ustupuje dodavatelskému způsobu výstavby, v tomto případě si investoři svůj nový domov z větší části postavili sami. Subdodavatele si zvali pouze na provedení vyloženě odborných prací a částí interiéru, kde záleží na každém detailu, například zhotovení nábytku a podobně. Prací vyžadujících velkou přesnost, trpělivost a čas, kdy se nezřídka stává, že je odborníci neprovedou k naší spokojenosti, se ujal investorův tatínek. „Fungoval nám na stavbě i jako stavební dozor, takže mi odpadla jedna velká starost.“ Přestože dům byl z větší části postaven svépomocí a stavělo se z klasického materiálu, stál v relativně krátkém čase. Rok trvalo bourání starého a pouhé dva roky pak stavba jeho následníka.
Technické údaje
Realizace: Novostavba rodinného domu
Autor projektu: Ing. Petr Trávníček
Autor interiéru: Ing. arch. Michal Grošup
Užitná plocha: 150 m2
Zdicí materiál: Porotherm 50
Fasáda: omítka, dřevo sibiřský modřín
Okna: rámy z europrofilů, modřín
Střešní krytina: betonová taška Bramac Tegalit
Podlahy: masiv dub, Vetos, s. r. o.
Způsob vytápění: tepelné čerpadlo české výroby PZV – podlahové topení, projekce Ing. Zdeněk Tóth, Ph.D., dodavatel Zámečnictví Budiček, Studená, BATOP – Martin Bastl, Čkyně
Truhlářské práce: Truhlářství Roman Jelínek
Realizace dřevěné fasády, dřevěných vrat a oken: Elektriky, s. r. o., Pavel Dvořáček Nedvědice
DRUHÝ DÍL
V průběhu hrubé stavby investoři dospěli k rozhodnutí, že si na pomoc s návrhem interiéru, na doladění detailů přizvou na pomoc Ing. arch. Michala Grošupa ze společnosti Adam Rujbr Architects. Nakonec nezůstalo pouze u vybavení interiéru. Přestože vnitřní dispozice zůstala až na malé úpravy beze změny, přece jen se něco změnilo: Na dvou podpůrných sloupech byla situována terasa u rodičovské ložnice, již zastřešuje střešní přesah. Tato terasa, s níž se původně nepočítalo, zase zastřešuje terasu v přízemí. Díky tomuto zásahu do projektu může rodina posedět venku i za deště, má kde větrat přikrývky… „Dům už není tak useknutý,“ chválí investor, jak se úprava podepsala na vzhledu domu. Architekt rovněž dotáhl do konce jeho vizi, že část fasády bude ze dřeva.
OD PODLAHY KE STROPU
Michal Grošup vzpomíná na spolupráci s investory rád. V podstatě mu nechali volnou ruku, a to každý architekt vítá, a přijali už jeho první návrhy. Vyplatilo se. Jejich realizací vznikl příjemný, útulný a vkusný domov. Architekt navrhoval veškerý interiér, a to od podlahy ke stropu. „Za podlahovou krytinu byl v obytných místnostech zvolen katrovaný dub mořený do tmavého odstínu, takže působí rustikálním dojmem,“ říká. V hygienických a komunikačních prostorech je kalibrovaná keramická dlažba. „Materiály jsou velmi kvalitní a dlažba je velmi dobře položena. Poznáte, že tatínek investora si s tím opravdu vyhrál – stejně jako se stěnou v předsíni, obýváku a zídkou u venkovních schodů, které jsou obloženy štípaným kamenem.“ Zaujme i obložení koupelny v přízemí z bílé mozaiky kosočtvercového tvaru. „Před vyspárovánímbyste si řekli – celkem nuda, ale po vyplnění spár tmavě šedou hmotou vznikl ornament, který se nikdy neokouká. Navíc když se každý týden použijí ručníky a předložka jiné barvy, změní se i vzhled koupelny.“ To, že ne všichni řemeslníci svou práci odbudou, dokazuje vybavení rodinného domu. Veškerý nábytek, kromě postelí a sedačky, je vyrobený na zakázku. Navrhl ho Michal Grošup a vyrobil místní truhlář. „Je velmi šikovný, a přitom není drahý,“ chválí architekt. Nábytek je vyroben z masivu ořechu nebo MDF desky s povrchovou úpravou dýha namořenou do stejného odstínu jako podlaha.
DALŠÍ VYCHYTÁVKY
Na celkovém vzhledu interiéru se nepodílí pouze samo vybavení, ale i jeho další vlastnosti – například barevné ladění. Základní kombinací je bílo-hnědá, kterou příjemně rozsvěcuje zelená a žlutá. K celkovému vzhledu přispělo také vhodně zvolené osvětlení; zdrojem jsou LED žárovky a pásky. Vycítíte i sympatie investorů k přírodním materiálům, nejen ke dřevu, ale i ke kameni, který byl použit k obložení stěn a zídky. V rodinném domě však najdete i zajímavá funkční řešení a vypracované detaily. Zaujme například průhledová krbová vložka, která má dvířka v obývacím pokoji a v zádveří, kde je pod lavičkami uložena zásoba dřeva. „Většinou se přikládá z chodby – takže se v obýváku nedělá nepořádek ze dřeva a popele. Přestože jsme volili malou krbovou vložku s výkonem pouhých 6 kWh, dokáže vytopit nejen obývák, ale i podkroví, a to bez pomoci ventilátoru i průduchů,“ informuje majitel.
POHODLNÉ BYDLENÍ
Užitná plocha rodinného domu je 150 m2, takže poskytuje čtyřčlenné rodině dostatek prostoru. Do domu se vchází po schodišti lemovaném zídkou. Vchodovými dveřmi se vstupuje do prostorného zádveří, na jehož levé straně je šatna. Dveřmi naproti vchodu se projde do haly, kam ústí schodiště do podkroví. Po pravé straně je situováno rodinné centrum – místnost o 57 metrech čtverečních sloužící jako kuchyně, jídelna a obývací pokoj. Z místnosti je přístup na zastřešenou terasu. Na druhé straně je pokoj pro hosty, koupelna vybavená sprchovým koutem a WC. V podkroví, sloužícím jako klidová zóna, je ložnice rodičů se šatnou a přístupem na zastřešenou terasu, dále dětský pokoj, prostorná pracovna a koupelna, která je na rozdíl od hygienické místnosti v přízemí vybavena vanou.
Ing. arch.
Michal Grošup
(1976*)
Po absolvování Fakulty architektury ČVUT
v Praze pracoval od roku 2000 ve Studiu
JKt, Archall, od roku 2004 do současnosti
v ateliéru Adam Rujbr Architects.
Realizace:
◗ Kulturní dům v Chebu
◗ Divadlo v České Lípě
◗ Bytový dům Záhřebská
◗ Bydlení Borová Lada
◗ Řada rodinných domů
Kontakt:
Adam Rujbr Architects, s.r.o.,
Hořejší nábřeží 19, 150 00 Praha 5
tel.: 251 511 333, 603 799 403
michal.grosup@ararchitects.cz
www.ararchitects.cz
PO ROČNÍ ZKUŠEBNÍ LHŮTĚ
Čtyřčlenná rodina se do nového domova nastěhovala před rokem. A jak se bydlí v novém domově? „Dobře, přesně tak, jak jsme si představovali. To není, jako když si člověk koupí hotový rodinný dům, a pak se s ním teprve seznamuje. My jsme od začátku do konce stavby nadělali tisíc změn, a tak jsme se s domem dokonale poznali. Když se nám například stalo, že truhlář dodávající okna výšku jednoho netrefil, využili jsme toho a otvor před druhým pokusem ještě zvětšili a vsadili zcela nové, o půl metru delší okno. Chtěli jsme mít v domě hodně světla, aby tam nebyly tmavé kouty. Výhodou bylo, že jsme nemuseli chvátat, i když jsme si samozřejmě nepřáli, aby se stavba vlekla donekonečna,“ vypráví investor. A jaké jsou nejbližší plány? „Dokončíme terasu, která bude ze stejných prken, jaká jsou použita na fasádě. Je již vlastně hotová, zbývá ji pouze položit. Zároveň pracujeme na zahradě. Od zahradního architekta jsem si nechal zatím jen poradit vhodné rostliny. Jinak ji děláme sami s tátou. Vyrovnáváme terén, táta se chopil stavby kamenné zídky. Nechvátám, bavím se tím, nevadí, že to bude trvat třeba i několik let.“
Datum vydání: 11. 3. 2015