Zdraví především
Přes veškerou snahu o úspory energie není možné při při projektování domů zapomínat na to, aby bylo v domě zdravé prostředí. To je v prvé řadě dostatek čerstvého a čistého vzduchu.
U současných dokonale utěsněných domů nedochází ani k výměně vzduchu netěsnostmi, jak tomu je u starších domů. Je proto nezbytně nutné postarat se o dostatečné větrání.
Minimálně je potřeba naučit se častěji a efektivněji větrat, několikrát denně, nejlépe průvanem. Nedostatečné větrání má za následek nadměrnou vlhkost v bytě a zejména nadbytek oxidu uhličitého, jehož nadbytek má škodlivé účinky na zdraví. Je proto třeba hledat i jiná řešení.
3 MOŽNOSTI, JAK VĚTRAT JINAK
- Automatizace ovládání oken – inteligentní ovládací prvky mohou otevřít a zavřít okna v naprogramovanou dobu nebo na základě kvality vzduchu zjištěné senzorem CO2.
- Samotná konstrukce oken – různé systémy větrání zabudovaných v rámech oken – pomohou jen částečně, je proto nutné větrat i intenzivním větráním otevřenými okny.
- Vzduchotechnika – řízené větrání – může být buď centrální pro celý dům nebo mohou být větrací jednotky umístěné v jednotlivých místnostech. Samozřejmostí řízeného větrání je rekuperace tepla, tedy využití odcházejícího tepla k ohřátí příchozího vzduchu, stejně jako filtrace vzduchu. Vzduchotechnické systémy však mají i své odpůrce obávající se znečištění rozvodů či přenosu zvuků. Je proto na každém z nás, pro jaké řešení se rozhodneme, v každém případě je třeba dostatečně větrání nepodceňovat.
Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 15. 3. 2019