Čím si svítit?

Před deseti lety se z trhu začaly stahovat neefektivní druhy světelných zdrojů. V roce 2009 zmizela stowattová žárovka a postupně i ty méně výkonné. Od září 2018 platí zákaz výroby a dovozu halogenových žárovek. Čím je nahradit? Poradí Michal Staša ze společnosti SEVEn.

V současné době jsou nejlepší volbou LED žárovky, které prošly rychlým vývojem a jsou schopny všechny ostatní zdroje plnohodnotně nahradit. A v mnohém i předčit. Jsou bezkonkurenční z hlediska úspory energie, které spotřebují zhruba sedmkrát méně než klasická žárovka a o polovinu méně než kompaktní zářivka. Obdobně vynikají i v životnosti. A na rozdíl od kompaktních zářivek, které obsahují nepatrné množství rtuti, jsou LED zářivky zcela nezávadné i z hlediska ekologického. A dobrou zprávou je, že výrazně klesá i jejich cena.

Společnost SIGNIFY přináší dvě řady LED žárovek, které zaujmou unikátním retro designem. LED žárovky vycházejí z klasického stylu „edisonek“ s viditelnými vlákny – Philips Classic a Vintage. Vybírat můžete ze široké škály tvarů i podle množství vláken, a to v čirém nebo kouřovém provedení. www.lighting.philips.cz

„Při výběru se nespleteme, pokud dodržíme tři základní pravidla týkající se správné velikosti, světelného toku a barvy světla.“

3 PRAVIDLA VÝBĚRU

1. Vejde se?

LED žárovka se musí do stávajícího svítidla vejít a mít správnou patici. Většina LED náhrad má dnes již stejné rozměry jako klasické žárovky. Nejlepší je vzít starou žárovku s sebou do obchodu.

2. Jak moc bude svítit?

U starých žárovek jsme tento údaj zjistili podle příkonu udávaného ve wattech. U LED žárovek je množství světla označováno světelným tokem v lumenech. Světelný tok je hlavním kritériem při výběru žárovky. Můžeme si pomoci tak, že vynásobíme výkon klasické žárovky ve wattech deseti a získáme přibližně světelný tok v lumenech. Výrobci většinou na krabičkách uvádějí, jak silnou žárovku daný zdroj nahradí.

3. Jakou barvu?

Barva světla, odborně teplota chromatičnosti, je veličinou, kterou jsme při svícení klasickými žárovkami nemuseli sledovat. Rozžhavené wolframové vlákno vydává teplé světlo (zhruba 2700 kelvinů). Na to jsme zvyklí, a proto je pro nás často nepříjemné světlo „jiné barvy“, většinou chladně bílé klasických zářivek. Pokud chceme to, na co jsme zvyklí, neuděláme chybu, když zvolíme teple bílou LED žárovku (2700 K). Údaj nalezneme opět na obalu. LED žárovky nám však dávají možnost zvolit si světlo takové barvy, která je vhodná pro danou místnost, respektive činnost.

Trendem jsou LED žárovky a svítidla ovládaná pomocí dálkových ovladačů, smart zařízení a dokonce i hlasovými povely, jež dokáží měnit intenzitu i barvu světla.

Kvalita versus cena

Při výběru žárovky vždy zvažujte, jakému účelu má sloužit, jak často se bude rozsvěcovat, jakou činnost budete za jejího svitu provozovat. Podle toho volte i vztah kvality a ceny.

LED žárovky se mohou lišit i v těchto parametrech:

Počet spínacích cyklů – běžnou hodnotou bývá 20 000. V místnostech, kam chodíme často – například na toaletu – jich může být až dvojnásobek. Počet cyklů ovlivňuje životnost žárovky.

Index podání barev – udává, jak věrně budeme vnímat při umělém osvětlení barvy. Kvalitní podání barev by měl zaručit index 80 či vyšší (100 je denní světlo). Naprostá většina žárovek pro domácnosti splňuje index 80. Pokud potřebujeme věrnější podání barev (v šatníku nebo při malování), doporučuje se podání barev 90.

Pozor na barvy

Barva světla se mění i v přírodě – přes den svítí chladné bílé světlo (až 6000 K i více), při západu je teplejší (kolem 2700 K a méně) a ráno opět přechází ve studené. Na takovou proměnu barvy světla je organismus zvyklý, a není dobré přirozený cyklus umělým osvětlením narušovat. Proto je vhodné do místností s umělým osvětlením, kde přes den pracujeme, volit chladné bílé světlo, které provokuje k činnosti, a do místností, kde večer odpočíváme, spíše teplé oranžové až žluté odstíny (1800 – 2500 K). Ty obsahují minimum modré složky typické pro denní světlo, blokující v těle výrobu melatoninu, hormonu odpovědného za lidský spánek.

Chytré žárovky

Trendem jsou LED žárovky a svítidla ovládaná pomocí dálkových ovladačů, smart zařízení a dokonce i hlasovými povely, dokáží měnit intenzitu i barvu světla.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 7. 2. 2019

Edit: