Usedlost jako hrad i galerie
Majitelé této výjimečné rodinné usedlosti a velcí milovníci historie by podle svých slov bydleli nejraději v hradu. Těch možná v době, kdy začali svůj sen realizovat, nebylo mnoho na prodej. Nabízela se „jen“ rozlehlá usedlost se stodolou. A jednou živou krávou! Hrad si z ní tedy udělali, včetně tajné chodby.
„Hrad by asi neprošel schvalovacím řízením na stavebním úřadu. Tak jsme se uskrovnili,“ začíná s úsměvem své vyprávění Jan Svatoš. Vhodný objekt byl tehdy „k mání“ v Kostelci nad Černými Lesy. Když se budoucí paní výjimečného domu šla informovat na místní úřad o možnostech územního plánu, odnesla si odtud díky náhodě i kontakt na architekta Jana Línka, s nímž měla obec dobré zkušenosti. Ukázalo se, že byl ideální volbou pro nebývalý projekt.
RODINA I UMĚNÍ
„Po panu architektovi jsme žádali zděný podsklepený dům – kvůli tajné chodbě. Dům, kde
bude mít každý člen rodiny vlastní ložnici, bude v něm dost koupelen, pořádně velká kuchyně a prostorný obývák. Dům, kam se vejde moje knihovna s několika tisíci svazků, keramická dílna manželky-výtvarnice a galerie, kde bychom pořádali vernisáže našich přátel- výtvarníků. Kladli jsme mu na srdce, že dům musí být atypický, a vybídli ho, aby se bez obav rozmáchl,“ vzpomíná majitel na přelom let 1993 a 1994, kdy se dům začal projektovat. Nezvyklé zadání architekt uvítal a nakloněn byl i mnoha přáním Jana a Štěpánky, o nichž v závěru prohlásil, že byla často ještě bláznivější než jeho vlastní… Výsledek? Vznikl jeden z nejvýjimečnějších a zároveň nejúžasnějších obytných objektů v Čechách, pro který platí jen jeho vlastní pravidla.
TVRZ I TAJNÁ CHODBA
Stavba započala na jaře roku 1995, kolaudace proběhla o tři roky později. Na rozlehlém pozemku s původní stodolou, čítajícím více než sedm tisíc metrů čtverečních, vyrostla rodinná usedlost připomínající uzavřenou zemanskou tvrz, která je symbiózou několika vzájemně propojených a na sebe navazujících budov doplněných vysokou věží s rozhlednou.
Žádná místnost v domě nemá půdorys pravoúhlého čtverce či obdélníku, největší obytná budova je dokonce zaoblená. Hlavní obytná místnost se otevírá vzhůru do krovu, kde prostor nad hlavou protínají pochozí lávky.
ŽIVOT VE VĚŽI
Věž není určena pouze k pozorování malebné okolní krajiny, ale uvnitř najdete i obytné prostory – v přízemí pokoj pro hosty, v patře pracovnu. Věž přináleží k výtvarné galerii s tak zvaným prvním vstupním nádvořím, zbudované z původní stodoly. Zde se pořádají výstavy. Část instalovaných uměleckých děl tvoří stálou expozici, zbytek se pravidelně obměňuje. S vedlejší budovou je věž spojena „tajnou“ chodbou, kterou ale již prošly desítky lidí. „Kdykoli přijede na návštěvu někdo z příbuzenstva, musíme ho chodbou provést,“ říká majitel. „Kromě toho v ní jsou další knihy a vinotéka. Takže se dá tvrdit, že je to i praktické zařízení.“ Méně tajná krytá chodba pak propojuje všechny objekty usedlosti na úrovni prvního patra, vyjma věže. I ta má své další využití: slouží jako depozitář keramiky vyrobené v rodinném podniku.
GALERIE POD ŠIRÝM NEBEM
Atrium neboli druhé nádvoří objektu se rozkládá mezi domem a zahradním rybníčkem. Tvoří venkovní část galerie, kde jsou vystavovány umělecké objekty ze dřeva, kamene či keramiky. Zahrada za jezírkem pak zaujímá „třetí nádvoří“. Její odlehlejší prostory jsou plné zajímavých zákoutí a opět slouží k vystavování uměleckých děl.
Jan Svatoš a Štěpánka Bašková
majitelé
„Mezi naše nejoblíbenější místa patří terasa přístupná z obýváku směrem do zahrady a věž, odkud je vidět až do Krkonoš. Jsme i po letech domem nadšení. I když, kdybychom stavěli znovu, byl by asi větší. S rozměrnější a patrovou knihovnou a s možností pověsit toho více na zdi.“
Text: Naděžda Vondrášková;
Foto: Jaroslav Hejzlar
Datum vydání: 21. 8. 2021