Těšíte se na sníh?
Jestli bude zima mírná nebo naopak extrémně tuhá, jako protipól letošního horkého léta, zatím netušíme. Ale určitě doufáme, že bude bílá, i když nám se sněhem přibude práce. To nám však radost nezkazí, pokud na něj budeme dobře připraveni.
Základem je hrablo a lopata!
Pro malé plochy vystačíme s lopatou, u větších pomohou hrabla či shrnovače.
Kvalitní nářadí na odklízení sněhu by mělo být pevné, a zároveň lehké, důležitá je i jeho ergonomie. Proto se v obchodě nestyďte vzít nářadí do ruky a zkusit, jak dobře se s ním zachází.
Nejčastějším materiálem je plast a hliník, u levných celoplastových produktů je třeba počítat s krátkou životností. Ani celohliníková hrabla nejsou zárukou dlouhé životnosti, ta méně kvalitní se poměrně snadno zdeformují.
Kvalitní hrabla jsou obvykle vyrobena z plastu, který v mrazu nekřehne, a opatřena hliníkovou lištou na hraně.
Výrobce by měl garantovat pevnost do určité teploty, obvykle až do -30 °C.
Kvůli lehkosti je dobré dát přednost hliníkovým násadám před dřevěnými.
Chce to frézu?
Fréza se vyplatí pro udržování větších ploch zejména ve vyšších nadmořských výškách.
Při výběru záleží zejména na ploše, kterou budeme uklízet a jejím povrchu. Podle toho volíme typ frézy, její výkon, vzdálenost odhozu…
Jednostupňové frézy jsou určeny pro menší plochy s pevným rovným povrchem, pravidelně uklízené. Obvykle jsou elektrické nebo se slabším benzinovým motorem, bez pojezdu, pohyb je zajišťován pomocí šneku, který nabírá sníh.
Dvoustupňové frézy zvládnou větší plochy s nerovným povrchem i zmrzlý sníh, mají pohon kol. Sníh je nejprve zpracován ocelovým šnekem, ve druhé fázi je turbínou vyhozen komínem až do vzdálenosti deseti metrů. Podle typu a velikosti plochy vybíráme potřebný výkon a šířku záběru. Mohou být vybaveny vyhřívaným madlem či světlometem.
Třístupňové frézy jsou nejvýkonnější, určené spíše pro profesionální úklid sněhu.
Elektřina místo hrabla?
Plochu před domem, před garáží, přístupovou cestu či schody je možné temperovat pomocí elektrických topných kabelů nebo rohoží, které se ukládají do betonu, pískového lože, asfaltu či pod dlažbu. Je tak zajištěna suchá čistá plocha beze sněhu – kromě komfortu tedy i zvýšená bezpečnost, což ocení starší a méně pohybliví lidé, rodiny s dětmi.
Temperování venkovních ploch je možné ovládat ručně, většinou jsou však systémy plně automatizované. Začínají pracovat už v průběhu sněžení nebo mrznoucího mrholení a zabraňují tak okamžitě hromadění sněhu případně tvorbě náledí.
Zapomeňte na sůl!
Je to sice pohodlné, ale raději se jí vyhněte. Slaná voda se vsakuje do půdy a trvale ji poškozuje. Velmi škodí stromům, její roztok se od kořenů dostává až k listům. Poškozuje tlapky zvířat a neprospívá ani botám. Tající vrstva může znovu zmrznout a vytvořit nebezpečně kluzkou plochu.
Nezapomeňte na auto!
Spolu s výměnou pneumatik za zimní je potřeba doplnit auto o nářadí na odstraňování sněhu – škrabku, smetáček a nejlépe i lopatu na odhazování sněhu. Pro snadné uskladnění v autě bývá nářadí skládací. Vybírejte především podle kvality, aby odolalo nízkým teplotám bez ztráty pevnosti.
Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 2. 1. 2019