Plaťte za teplo co nejméně!

Překvapil vás prudký skok z horkého léta do chladného podzimu? Je vidět, že počasí je stále rozmarnější a nevyzpytatelnější. Nespoléhejte proto na globální oteplování a raději se připravte na zimu takovou, jaká má být. Tedy studenou.

I když máme jistot stále méně, jisté je, že si i letos budeme muset v zimě zatopit. Kolik za teplo zaplatíte, můžete ale ovlivnit vy sami. Výše účtů za vytápění závisí především na kvalitě domu, tedy na tom, kolik z něho uniká tepla. Investice do zateplení se tedy určitě vyplatí, ale nejspíš bude potřeba počkat do jara. Stihnout se však dá výměna oken – ta se může provádět i během zimy, často dokonce levněji než ve stavební sezoně. Okna se vyměňují postupně, dům se tedy výrazně neochladí. Stejně tak není nutné odkládat výměnu starého neefektivního kotle za úspornější nebo třeba za tepelné čerpadlo.
A hodně můžete ovlivnit vy sami svým chováním během zimy.

Průtokový plynový kotel může významně přispět k úsporám plynu v domácnostech s nepravidelným odběrem vody. Ohřívá totiž jen tolik vody, kolik je právě potřeba. U kotle Logamax plus GB122 K zajišťuje systém THERMO-quick okamžitou dodávku teplé vody díky malému pohotovostnímu zásobníku, který dodá dostatečné množství teplé vody do chvíle, než průtokový kotel dosáhne plného výkonu. www.buderus.cz

1. Připravte se včas!

Zahájení topné sezony by měla předcházet příprava otopné soustavy:

  • kontrola a seřízení kotle
  • vyčištění komínů, spalinových cest
  • odvzdušnění radiátorů

Pokud chcete omezit tepelné úniky, použijte k vymalování bytu termoizolační nátěr Maxitherm. Tento nátěr nanesený na obvodové zdi účinně odráží velkou část tepla, které jinak zdmi neefektivně uniká ven, zpátky do interiéru. Současně zvyšuje povrchovou teplotu zdí a zajišťuje tepelnou pohodu v místnostech. Má i výrazný dlouhodobý antikondenzační a protiplísňový efekt. Nabízí tak „dva v jednom“: v bytě vytvoří příjemné a zdravé prostředí bez plísní a zajistí úsporu nákladů na vytápění. www.maxitherm.cz

2. Nepřetápějte!

Hlavní pravidlo úsporného chování je: Vytápět jen na tolik stupňů, kolik je nezbytně třeba.
Doporučené teploty:
• kuchyň 18 – 20 °C
• obývací pokoj, v pracovna 20 – 22 °C
• ložnice 16 – 18 °C
• koupelna 22 – 24 °C. Vhodnější však je udržovat trvale teplotu nižší a v době sprchování či koupele použít dodatkový zdroj tepla – sálavé topidlo, infrazářič…

Úsporný radiátor RADIK RC umožňuje pomocí systému řízeného zatékání snížit spotřebu energie až o 15 %. Otopná voda může protékat pouze čelní deskou, a to částečně, nebo plně oběma. Zadní deska tak může být využita po většinu topné sezony jako tepelný štít odrážející teplo do místnosti a stěna za radiátorem se tak zbytečně nevytápí. www.korado.cz

3. Temperujte!

Před odchodem z domu teplotu snižte, ale topení zcela nevypínejte. Vytopení vychladlého prostoru a stěn spotřebuje více energie, než temperování. V době nepřítomnosti se doporučuje snížení teploty na 15 – 17 °C.

4. Mějte teplo pod kontrolou!

Správná regulace tepla umožní topit jen tam, kde je to právě třeba, a to na nezbytně nutnou teplotu. Regulace tepla zajistí, aby se zbytečně netopilo, když místnost prohřívají sluneční paprsky, aby se vypnul kotel, když se topí v krbu… Účinná regulace nejen šetří energii, ale zamezí častému spínání a vypínání kotlů, a předchází tak předčasnému opotřebení či poškození.
Způsob regulace je potřeba zvolit podle druhu vytápění, možnosti jsou od lokálních regulačních prvků až po po zapojení do inteligentního řízení domácnosti.
Nejefektivnější je možnost regulovat teploty v jednotlivých místnostech.
Dodatečně je nejsnazší instalovat termostatické hlavice či prostorové termostaty.
K regulaci tepla pomáhají velmi účinně stínicí prvky, zvláště venkovní rolety.

3. Větrejte efektivně!

Přestože je potřeba co nejvíce utěsnit okna, aby nedocházelo k neřízené ztrátě tepla, důležitější je zajistit dostatek čerstvého vzduchu. A nejde ani tak o dostatek kyslíku, ale o to, aby se v místnosti nezvyšovala koncentrace oxidu uhličitého, který je příčinou pocitu únavy a dalších zdravotních potíží. Za 24 hodin ho přitom vydechneme jeden kilogram. Větráním zároveň zajistíme, aby se v bytě nehromadila vlhkost a nevznikaly plísně.
Větrejte několikrát denně, rychle, asi pět minut, nejlépe vytvořením průvanu, aby neprochladly stěny, a nezvyšovaly se náklady na vytápění. Ideální je instalace větracích jednotek, alespoň v ložnici, protože málokdo vstane a vyvětrá i v noci, jak by tomu mělo správně být.

Při výměně starého kotle na uhlí je možné získat dotaci na tepelné čerpadlo.

6. Zamezte únikům tepla!

Zjistěte, zda neuniká z domu teplo netěsnostmi kolem oken či vchodových dveří.
Stará okna utěsněte silikonovým nebo gumovým těsněním, utěsněte i ostění oken.
K velkému úniku tepla dochází okenní tabulí, můžeme ji nechat vyměnit za termoizolační dvojsklo, dočasně pomůže i termoizolační fólie na vnitřní skla oken.
Velmi účinně brání úniku tepla žaluzie, zejména venkovní.
U vchodových dveří může jako okamžitá pomoci posloužit závěs, mezeru pod spodní hranou dveří utěsníte speciálními chrániči, nebo zcela jednoduše dekou.

7. Pusťte teplo dovnitř!

Zajistěte, aby nic nebránilo teplu proudit od zdroje do místnosti:

  • Nezakrývejte radiátory dlouhými závěsy a záclonami.
  • Nestavte před radiátor nábytek.
  • Nesušte prádlo na radiátorech!
  • Instalací reflexní fólie či reflexním nátěrem zajistíte, aby více tepla směřovalo do místnosti.

8. Zvolte úspornější způsob!

Vyměňte starý kotel za nový, účinnější. Při výměně kotle na tuhá paliva můžete žádat o kotlíkovou dotaci, při výměně starého elektrického zdroje tepla lze žádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám.
Výměna se vyplatí i bez dotací, například u starého plynového kotle za kondenzační s vhodným typem regulace můžete snížit spotřebu plynu o třetinu i více.
Při výměně je dobré se zaměřit na alternativní zdroje s levným provozem, jako jsou tepelná čerpadla či kamna a kotle na dřevo či pelety.
Uspořit je možné i výměnou starých litinových radiátorů za moderní, úspornější.

9. Prověřte svého dodavatele!

Zdrojem úspor může být změna dodavatele energií. Prohlédněte proto své smlouvy, na internetu naleznete mnoho srovnávacích kalkulátorů. Nehledejte však jen toho nejlevnějšího, ale věnujte pozornost i dalším smluvním a obchodním podmínkám – rozsahu poskytovaných služeb, aktivačním a deaktivačním poplatkům, bonusům, smluvním pokutám i podmínkám výpovědi.

Otázka pro odborníka

Martin Preclík, produktový specialista KORADO

Vyplatí se vyměnit staré litinové radiátory za nové?

Ano, je to jedna z cest, jak významně snížit náklady na vytápění. Moderní desková otopná tělesa pracují v porovnání s litinovými až se třetinovým objemem vody a pružněji reagují na změnu nastavení teploty. Díky své konstrukci lépe rozloží teplo v místnosti, takže vám i při nižší spotřebě tepelné energie není chladno od podlahy. Jejich instalace je dnes navíc velmi jednoduchá, existují dokonce tělesa přímo určená k rekonstrukcím.

Michaela Prošková, manažerka podpory a rozvoje obchodu společnosti Centropol

Je možné změnit distribuční sazbu na dodávku elektřiny?

„Pokud se vám zdá, že platíte hodně za energie, přesvědčte se, že máte správnou distribuční sazbu. Spotřeba domácností totiž neustále roste. I když pořizujeme úsporné spotřebiče, máme jich doma čím dál více. A distribuční sazba, kterou jsme před několika lety uzavřeli, už nemusí být vhodná.
Obzvlášť důležité je zkontrolovat sazbu tam, kde je elektřina využívána i pro vytápění, a to nejen v domě či bytě, ale také na chatách a chalupách. Máte-li například tepelné čerpadlo nebo elektrický bojler, měli byste mít nastavenou dvoutarifní sazbu, tedy vysoký a nízký tarif. Pro někoho je to samozřejmostí, v mnoha případech se tak ale neděje.
Lidé si mění systém vytápění, přikupují si spotřebiče, změny ale nekonzultují s odborníky, v konečném důsledku tak utrácejí zbytečně. Při špatně nastavené distribuční sazbě může jít i o desítky tisíc korun. Například majitel chalupy, který si pořídil tepelné čerpadlo, nepožádal o změnu sazby na dvoutarifní, a platil vysoké ceny elektřiny i v době, kdy mohl čerpat nízký tarif. Ročně to znamenalo vyšší účet o 20 tisíc korun.”

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 28. 12. 2018

Edit: