V koupelně teplíčko
Stále sílí trend, aby koupelna nabídla víc než jen prostor pro očistu. Stala ze z ní moderní místnost, kde se uživatel musí cítit příjemně. Napomáhají tomu designové zařizovací předměty, promyšlená barevnost a také dispozice, stejně jako pokročilé technologie. Funkčnost a působení koupelny je o to zásadnější, že v této místnosti nebývá místa nazbyt. Tomu všemu se přizpůsobuje i sortiment koupelnových radiátorů.
V koupelně musí být teplo, to je jedna z podmínek, která zajistí, že nám ve sprše, při koupeli, obvykle ve sporém oděvu po probuzení nebo před usnutím bude příjemně. Pobyt v koupelně je nutně spojen s příjemnými pocity a oddychem. A při tom není chlad žádoucí. Příjemné teplo zde standardně zajišťují koupelnové radiátory, které se z dřívějších jednotvárných obdélníků umístěných lehce nad zemí a posléze o něco nápaditějších, leč stále nudných topných žebříků vyvinuly v neuvěřitelné kousky, které mnohdy víc než jen příjemně překvapí. Co je nového v tomto sortimentu a jak nový koupelnový radiátor vybírat, radí produktový specialista společnosti Korado Ing. Ondřej Číž.
Jaké jsou trendy v oblasti designových koupelnových radiátorů?
„Požadavky na otopná tělesa v současnosti obecně souvisejí především se zvyšujícím se trendem používání nízkoteplotních zdrojů tepla, jako jsou například tepelná čerpadla, a stále větší význam při výběru otopného tělesa má jeho vzhled. Od takzvaného koupelnového tělesa se kromě jeho vzhledu a výkonu očekává možnost využití pro sušení ručníků. Proto výrobci nabízejí k mnoha typům doplňkové příslušenství (například sušák nebo věšák). Samozřejmostí je dnes i výběr libovolného barevného odstínu podle přání zákazníka.“
Jak koupelnový radiátor vybírat, na co si dát pozor?
„K výběru je nutné přistupovat individuálně. Základní výběrové parametry jsou: tepelný výkon, celkové rozměry, způsob připojení na otopnou soustavu, funkčnost, design nebo například i možnost kombinovaného vytápění (provoz v otopné soustavě plus mimosezónní provoz díky elektrickému topnému tělesu). U kombinovaných otopných těles by měl být kladen důraz na bezpečnost provozu. Vždy je třeba dodržet daný maximální výkon. Elektrická topná tělesa mívají zaprvé omezovač (havarijní prvek), který při případném přehřátí na 90 °C odpojí elektrický proud, ačkoli k tomu při běžném provozování v praxi v podstatě nemůže dojít. Druhým bezpečnostním prvkem je teplotní spínač, který reguluje teplotu vody uvnitř tělesa v rozmezí 85 a 55 °C. Komfortní variantu představují elektrická topná tělesa s integrovanou termostatickou regulací na základě vnitřní teploty v místnosti.“
Text: Kateřina Nová, odborná spolupráce Ing. Ondřej Číž, Korado
Foto: archiv firem
Datum vydání: 26. 12. 2018