Pročistěte vzduch!
Sousloví pročistit vzduch, které obvykle znamená hádku nebo ostřejší výměnu názorů, má opodstatnění. Pokud se v přírodě přežene bouřka, vzduch po ní je ten nejlepší, jaký můžete dýchat. Kvalitou mnohonásobně předčí ten, který často panuje v našich domácnostech. I doma si ale můžete zajistit zdravé ovzduší, a to bez zbytečných sporů.
Kvalita domácího ovzduší je často děsivá. Negativně ji ovlivňuje například vlhkost vznikající vařením, praním nebo koupáním, ale i nejrůznější bakterie a viry. Špatný vzduch obecně vládne v uzavřených prostorách, kde se zdržuje více lidí. Pokud v takovém prostředí dlouhodobě pobýváte, nevětráte, následky dříve či později pocítíte. Dostaví se únava, přidat se mohou bolesti hlavy, suchý kašel či pálení očí. Čistička vzduchu je tak již poměrně běžným vybavením domácnosti, a to nejen tam, kde žijí alergici, astmatici, kuřáci či domácí mazlíčci.
PRAVIDLA VÝBĚRU
Nejdůležitějším parametrem při výběru je výkon čističky – musí odpovídat velikosti prostoru. Pokud výkon přístroje poddimenzujete, poběží často na vysoké otáčky, tím bude vyšší jeho hlučnost i spotřeba elektřiny. Čistička by také měla mít několikastupňovou filtraci, aby byla schopna zajistit čistý vzduch a zachytit i ty nejjemnější částice. Ohlížejte se dále na hlučnost čističky, ta je zásadní nejen tehdy, kdy přístroj hodláte umístit do ložnice. Hlasitost při provozu by neměla přesáhnout 30 dB.
„V domácnosti s alergiky se vyvarujte vodních filtrů. Alergikům se všeobecně nedoporučuje pořizovat čističky, u kterých je třeba filtry umývat. Manipulace s nimi je totiž často dráždivá a s jejím odkládáním se zase snižuje účinnost. Naopak se doporučují HEPA filtry,“ upozorňuje produktový specialista Euronics Pavel Janů.
JAK JI POUŽÍVAT?
Aby čistička správně pracovala, umístěte ji ideálně doprostřed místnosti. „Vhodné je postavit ji na nízký nábytek nebo připevnit na zeď tak, aby dosahovala zhruba do úrovně vašeho pasu. U země by nasávala příliš mnoho nečistot a bylo by třeba častěji čistit a měnit filtry. V době, kdy je čistička v provozu, nevětrejte,“ radí produktový manažer Kasa.cz Petr Štursa. Účinek čistění vzduchu se projeví až po několika hodinách, nemá tak smysl zapínat přístroj jen krátkodobě. Důležitá je také údržba. Vybrané typy jsou vybaveny indikátorem zanesení filtru, pomocí něhož se přístroj sám spustí ve chvíli, kdy zaznamená znečištění vzduchu. Vyhodnotí čas a výkon, takže se nestane, že by byl filtr příliš zanesený nebo naopak málo opotřebovaný.
SPOČÍTEJTE SI VÝKON
Vzduchový výkon čističky by měl převyšovat objem místnosti, a to:
alespoň 4krát u alergiků a astmatiků,
alespoň 2,5krát u ostatních lidí.
VÝPOČET:
plocha podlahy v m2 x výška stropu v m x 2,5 (alergik 4) = potřebný vzduchový výkon v m3/h
Zdroj: www.proalergiky.cz
VLHKOST AKORÁT
Zejména v topné sezóně je vzduch v interiérech suchý. Není výjimkou, že místo ideální vlhkosti (40 %) panuje v zimně ve vytápěných prostorách hodnota jen 20 %. Suchý vzduch ale vysouší sliznice dýchacích cest, což vede k jejich podráždění s rizikem vzniku infekce nebo alergické reakce, ale negativně ovlivňuje celý imunitní systém. Dodat ovzduší správnou vlhkost pomohou zvlhčovače vzduchu. I ty vybírejte s ohledem na velikost místnosti.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 17. 12. 2018