Podzim v zahradě
Zahrada vyžaduje péči během celého roku, přesto právě podzim je obdobím, kdy práce na ní vrcholí. Co je nezbytné před zimou udělat, aby vegetační pauzu přečkala ve zdraví? Inspirujte se tipy, které jsme pro vás zjistili u odborníků, a než se do práce pustíte, vytvořte si aspoň v hlavě krátký seznam úkolů, mezi něž patří například sklizeň ovoce, prořezání dřevin, shrabání zahrady od spadaného listí, ochrana rostlin a trávníku, údržba nářadí a přístrojů…
KRÁSNÝ ŽIVÝ PLOT
Když živý plot na podzim pořádně přistřihnete, budete se moci na jaře radovat z vitálního a hustého listoví. Důležité je nejprve odstranit poškozené a odlomené větve, které se kříží nebo o sebe třou, a teprve poté provést tvarovací řez. Příliš vytáhlé větve zkraťte hned nad mladými výhonky. Po zastřižení by měl být plot ve své spodní části širší než v horní.
Zeleninu zakopat!
Čerstvě utržené ovoce vydrží nejdéle v chladné tmavé místnosti s vysokou vlhkostí vzduchu. Kdo nemá pro uskladnění příliš mnoho možností, může například kořenovou zeleninu skladovat po delší dobu pod zemí. Jednoduše vykopete jámu a vyložíte ji pletivem proti hrabošům.
PÉČE O STROMY
V případě pochyb při péči o ovocné stromy a ostatní dřeviny je dobré prořezávat méně a v průběhu roku strom upravit podle toho, jak se růst vyvíjí. Nepodceňte výběr nářadí, to vám výrazně ulehčí práci. Po prořezání je dobré ošetřit vzniklé rány na stromě, aby se mohly dobře zahojit. Tomu pomůže štěpařský vosk odolný proti rozmarům počasí.
LISTÍ JAKO VÝŽIVA
Spadané listy vytvářejí vrstvu živin, která je příliš cenná na to, aby se jen tak odstranila. Podzimní listí je nejlepší uložit do sběrné nádoby, kde se podle teploty přibližně za jeden rok přemění na kompost. Ten se hodí pro zlepšení půdy rostlinám, které potřebují podloží bohaté na úrodný humus. Rozkládání přírodního materiálu urychluje posečená tráva a nadrcené větve. Listí můžete shrabat a nahromadit ke kmenům stromů a keřů. Poslouží nejen jim, ale i živočichům a ježkům jako ochrana před větrem a zimou.
LÉČBA TRÁVNÍKU
Trávník má za sebou náročnou sezonu, kdy byl vystaven velké zátěži. V září a říjnu nastává optimální doba na podzimní vertikutaci, která je stejně důležitá jako ta jarní. Provádí se po posledním sečení. Vertikutátor krásně vyčeše z trávníku všechny mechy a travní plsť, čímž zpřístupní travní kořen živinám a vláze. Pak ho můžete ještě pohnojit podzimním trávníkovým hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku, aby měl i v zimě dostatek živin. Pokud se chystáte na koupi vertikutátoru, na výběr máte elektrické a benzinové. Rozhodněte se podle velikosti a typu pozemku – elektrické zvládnou menší pozemky s dostupností zásuvky, benzinové užijete na větších a členitějších zahradách.
CO BY MĚLA MÍT SPRÁVNÁ PILA?
Výkonný motor, dostatečně dlouhou řeznou lištu (kolem 40 cm), nízkou spotřebu paliva (benzinová varianta), dekompresní ventil, vstřikovač paliva a poloautomatický sytič (pro snadný start) a antivibrační systém (pro pohodlnou práci). Měla by být dokonale vyvážena, velkým plusem je automatické mazání řetězu s regulací.
Ráno, nebo večer?
Plody bobulovin je ideální trhat co nejdříve ráno se stopkami, takto vydrží déle. Zelenina se naopak sklízí pozdě odpoledne, jelikož mnoho druhů odbourá přes noc nahromaděné dusičnany až po několika hodinách na sluníčku.
ZKUSÍTE TO S FUKAREM?
Můžete, i když práce s hráběmi je prospěšná jak fyzicky, tak psychicky – a navíc bez hluku. Pokud trváte na zahradním fukaru, vsaďte na nízkou hmotnost, dokonalé vyvážení a pohodlné ergonomické madlo, samozřejmostí je dobrý výkon, minimální hlučnost a přijatelná cena.
VĚTVE? DO DRTIČE!
Je škoda větve vyhazovat, když jimi můžete zatopit nebo pohnojit zahradu. Stačí použít drtič nebo štěpkovač, výsledkem bude užitečný materiál. Drtiče větve rozsekají na malé kousky, které můžete použít do kompostu nebo jako mulč. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem. Štěpkovače větve rozřežou na větší kousky, s nimiž můžete po usušení zatopit v krbových kamnech.
IDEÁLNÍ KOMPOSTÉR?
Jednoduchý z impregnovaného dřeva. Ale může být například i z kvalitního vysokohustotního polyetylenu, který odolává mrazu a nekroutí se na slunci. Kvůli působení vzduchu jsou důležité ventilační otvory na všech stranách a horní odklápěcí víko umožňující doplnění odpadu. Hodí se i otočný ventil, jímž můžete regulovat přívod vzduchu a podle potřeby určovat rychlost rozkladu. Volné dno zajišťuje styk s půdou a přístup užitečných mikroorganismů, červů a žížal. Praktická boční dvířka pak umožňují snadné odebírání hotového humusu.
BARELY, SUDY A OKAPY
Nádoby na skladování dešťové vody překryjte, zaklopte nebo obraťte dnem vzhůru, aby do nich během zimy nenatekla voda z tajícího sněhu – sud by se mohl v mrazu roztrhnout. Vyčistěte i okapové žlaby – napadané listí by mohlo zabránit odtékání vody z tajícího sněhu a při opětovném zmrznutí by vzniklá váha mohla způsobit deformaci okapu nebo i jeho pád.
Připravila: Mirka Vernerová, odborná spolupráce David Benda (Hornbach),
Kateřina Böhmová (Mountfield)
Foto: archiv firem
Datum vydání: 28. 11. 2018