Do čeho obléci dům?

Ač přichází úprava fasády na řadu jako poslední, může být tím prvním, co nás na domě upoutá. Ať kladně, tak i negativně. Sázkou na jistotu je decentní fasáda, která sluší každému domu, na druhou stranu odvážnější fasáda může tuctovou stavbu proměnit v přitažlivý originál.

Fasáda je vnější tváří domu, neprozradí však, z čeho je postaven. Omítka může zdobit dřevostavbu, stejně jako může mít zděný dům vzhled dřevěné stavby díky svému obkladu. Přestože se fasáda realizuje až na závěr, o tom, z jakého bude materiálu, bychom měli mít jasno od počátku, již v návrhu domu.

Neomítnuté cihlové zdivo představuje nezaměnitelný stavební prvek s jedinečným architektonickým výrazem. Lícové cihly a obkladové pásky Terca nabízejí bohatou škálu barevných odstínů a povrchových úprav. www.terca.cz

Kontaktní nebo odvětrávaná?

Při volbě fasády je samozřejmě důležité estetické hledisko, měla by ladit s okny, dveřmi, střešní krytinou, balkony, žaluziemi a brát ohled i na okolí domu. Ze stavebního hlediska je nutné, aby byla v souladu se všemi vrstvami obvodového pláště především z hlediska řešení průvzdušnosti stavby. Tedy aby málo průvzdušná svrchní vrstva nebyla příčinou kondenzace vody v konstrukci. Zejména proto musí být o typu fasády jasno již v projektu.
Z tohoto pohledu to mají snazší provětrávané fasády. U nich je mezi finální vrstvou a obvodovým pláštěm (obvykle opatřeným tepelnou izolací) vzduchová mezera, v níž (díky komínovému efektu) dochází k proudění vzduchu a odvádění vlhkosti. Z toho důvodu bývají vhodným řešením u rekonstrukcí, kde mohou být stěny ohroženy vzlínající vlhkostí. Provětrávané fasády, kde je pohledová vrstva oddělená od zbytku souvrství vzduchovou mezerou, umožňují zvolit obklad z jakéhokoli materiálu, i neprodyšného. Kontaktní systémy jsou obvykle méně nákladné, je však nutné pečlivě střežit skladbu obvodového pláště.

Obklad nebo omítka?

Zdálo by se, že odpověď na tuto otázku je dána zvoleným typem fasády – kontaktní nebo provětrávané. Ale není tomu tak, výběr máme v obou případech široký. Ač se omítky nejčastěji používají u kontaktních zateplovacích systémů, je jejich použití možné i u provětrávaných fasád. Omítka se pak aplikuje na stavební desky, které tvoří základ pláště provětrávané fasády. Obdobně například keramický obklad lze aplikovat lepením nebo zavěšením.
Je tedy jasné, že na žádnou z položených otázek neexistuje jednoznačná odpověď, výběr je v prvé řadě otázkou preferencí investora. A na projektantovi je, aby navrhl řešení, které bude správně fungovat v celé koncepci domu.

Vláknocementové desky Cembrit Planks jsou velmi věrnou imitací dřeva. Oproti němu však nevyžadují nátěr a údržbu, jsou odolné proti mechům a škůdcům. Kromě fasád se používají například pro podbití střech a na jiná špatně dostupná místa, kde je výhodou právě nulová údržba. www.cembrit.cz

OMÍTKY

Klasický a nejpoužívanější způsob úpravy fasády. Existuje mnoho druhů s odlišnými vlastnostmi, zejména prodyšností a vodoodpudivostí, možným typem podkladu… Proto je potřeba pečlivě sledovat doporučení výrobce.

  • Minerální – hlavní výhodou je jejich prodyšnost, dlouhá životnost a univerzálnost. Můžeme je použít de facto na všechny druhy podkladů a zateplovacích systémů.
    Tenkovrstvé pastovité omítky – jsou vhodné pro hladké povrchy zateplovacích systémů, stěn z přesných tvárnic a funkčních desek.
  • Akrylátové – jsou tvrdé, houževnaté, vodoodpudivé, ale s nejnižší průvzdušností, proto se používají u kontaktních zateplovacích systémů s polystyrenem, ale obvykle se nehodí pro rekonstrukce.
  • Silikonové – jsou vysoce paropropustné s výhodami akrylátových materiálů, nevýhodou je vyšší cena.
  • Silikátové – jsou přirozeně odolné vůči mikroorganismům, bez nutnosti speciálních přípravků jako u předchozích typů.
  • Silikon-silikátové – stručně řečeno jde o cenový a funkční kompromis mezi silikonovou a silikátovou omítkou.

Pastovitá vodou ředitelná Primalex Akrylátová omítka vytváří dekorativní, strukturní a mechanicky odolný povrch s dlouhou životností a je určená k povrchové úpravě hladkých fasád z minerálních omítkovin, fasádních desek a panelů. www.primalex.cz

OBKLADY

Obkladový materiál se může podílet i na tepelně izolačních vlastnostech obvodových stěn, odvětrávané fasády navíc působí jako zastínění domu, jsou i citelnou hlukovou ochranou. S výjimkou upravovaných dřev nevyžadují zvláštní údržbu.

  • Dřevo – lze použít bohatou škálu dřevin, které se ošetřují lazurou či olejem, odolnější dřeviny (například modřín) není nutné povrchově upravovat, časem získávají přírodní patinu. Pro zvětšení odolnosti se dřevo tepelně upravuje (thermowood). Pro životnost fasády je důležitá konstrukční ochrana dřeva, aby se v něm nehromadila vlhkost.
  • Keramika – lícové cihly nebo cihlové obkladové pásky jsou vypalovány při vysokých teplotách, díky tomu jsou mrazuvzdorné a minimálně nasákavé.
  • Beton – betonové fasádní prvky se vyznačují mnohotvárností, dokáží dokonale imitovat cihelný i kamenný obklad.
  • Desky na bázi cementu – vláknocementové a cementotřískové desky vznikají spojením cementu, organických vláken a minerálních plniv. Používají se zejména u odvětrávaných fasád novostaveb, jsou vysoce odolné proti vlhkosti, biotickým škůdcům, povětrnostním vlivům i ohni.
  • Kompozity – směs dřevěné drtě a polymerů spojuje design dřeva s odolností plastu.
  • Kov – lehké atraktivní materiály, pozinkovaná ocel, hliník, titanzinek…Výhodou je možnost použít stejný materiál na fasádu i střechu.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 19. 11. 2018

Edit: