Na terase co nejdéle!

K současnému komfortu bydlení patří přímé napojení obývacího prostoru na ten venkovní, obvykle terasu. Mluvíme-li o komfortu, nemáme na mysli jen pohodlí, ale i možnost pobývat na čerstvém vzduchu. Je to přece to nejlepší, co můžeme udělat pro své zdraví i duševní pohodu.

Je smutným faktem, že trávíme většinu svého času uzavřeni uvnitř budov, ve kterých složitě a nákladně upravujeme vzduch, filtrujeme, ionizujeme a přesto jsme stále více unavení. A přitom na terase se můžeme do sytosti nadýchat „vzdušných vitaminů“ – aniontů, o nichž je prokázáno, že mají pozitivní vliv na vše živé, tedy i na člověka. Terasa je zkrátka fajn, ale z té otevřené nás snadno vyžene déšť či sluneční žár. Jak ji ochránit před rozmary počasí?

U markýzy Markilux 6000 se o napnutí látky stará speciální bionický pás, který umožňuje hladkou a tichou manipulaci a zaručí maximální výdrž. Markýzu lze vybavit rozmanitým spektrem doplňků včetně reflektorů, svislé clony, reproduktorů, otřesového čidla a dalších. www.innex.cz

Nenápadné krásky

Nejsnadněji a nejlevněji zastíní terasu výsuvné markýzy, které díky moderním nepromokavým tkaninám dokáží ochránit i před mírnějším deštěm. Jejich největší výhodou je, že nepotřebují svislou opěru, a proto v zataženém stavu na terase nepřekážejí. Při silnějším větru je však nutné je stáhnout. To však může obstarat automatické ovládání napojené na větrný senzor. Stejně tak mohou markýzy díky slunečnímu čidlu reagovat na sluneční záření, a včas se rozvinout, aby se terasa nerozpálila.
Nejpoužívanější jsou kloubové markýzy, jejichž ramena vysunují profil s potahem. Navíjecí válec je odkrytý, je proto lépe ho umístit třeba pod přesah střechy, případně může být chráněn hliníkovou stříškou. U kazetových markýz se celá konstrukce i s látkou schová do nenápadného boxu – kazety, a je tak chráněna před vlivem počasí. U polokazetových markýz tvoří výsuvný profil ochranu pro markýzovou látku.

Pergoly PRESIZA jsou vyrobeny z vysoce kvalitních belgických hliníkových profilů Van Beveren, střecha je prosklená čirým bezpečnostním sklem a může být i posuvná. Svislé posuvné stěny jsou skleněné. Pergolu lze proměnit v „letní zahradu“ uzavřením svislými stěnami osazenými izolačním dvojsklem a prodloužit tak její využití i přes zimní měsíce. www.presiza.cz

Pergoly nejen pro břečťan

Podobné konstrukce, které byly dříve budovány jako podpěry popínavých rostlin, dnes výborně poslouží k ochraně terasy před sluncem i deštěm. Mohou být zastřešeny a mohou mít zacloněné i boční stěny, chrání tak i proti větru a vytvářejí více soukromí. Pro pevné zastřešení se nejčastěji využívá průsvitný plast. Je však možné zvolit pergolu se stahovací látkovou střechou a je-li chuť, tak si dopřát posezení pěkně na sluníčku. Konstrukce pergol je obvykle dřevěná nebo subtilnější kovová, většinou z hliníku. Pergoly se připevňují ke zdi domu, nebo mohou být samostojné, bez přímé návaznosti na dům. Umožňují tak vytvořit venkovní chráněné posezení třeba u staršího domu, kde není pro vytvoření terasy vhodný prostor.

Jediná typová řada pohonů speciálně navržená pro pergoly – PERGOLA io zajistí jejich dlouhou životnost díky pokročilým funkcím, je kompatibilní se systémem TaHoma®. „Trendem je automatizace chodu systému pomocí slunečních a dešťových čidel. Díky tomu se dnes zařízení pergol dokáže ochránit samo, i když nejsme doma,“ vysvětluje Jan Hrnčíř ze společnosti Somfy. www.somfy.cz

Skleněný obývák

Využívat terasu za slunných, deštivých i větrných dnů umožní zasklení terasy. Existuje nepřeberné množství řešení, záleží na tom, jak dalece chceme terasu využívat. Pokud celoročně, jedná se již o plnohodnotnou zimní zahradu z okenních profilů s termoizolačním prosklením, vyžadující dostatečné odvětrávání. Na druhé straně spektra možností jsou posuvná zastřešení, která umožní zasouváním prosklených segmentů do sebe v teplých dnech terasu z větší části otevřít, nebo naopak v případě potřeby uzavřít a přitom si užívat téměř nerušený výhled. A mezi tím mnoho dalších možností, kombinujících pevné a pohyblivé zasklení, rámová i bezrámová provedení, posuvné či skládací stěny, které umožní plné otevření terasy…
A samozřejmě i různá provedení střech, které mohou být pevné i posuvné, doplněné vhodným zastíněním, obvykle výsuvnou markýzou.
Kvalitně a bezpečně nainstalované zastřešení vyžaduje přesné zaměření, přizpůsobení nepravidelnostem zdí i podlahy terasy, bezpečné přichycení i dokonalé utěsnění proti pronikání dešťové vody. Proto je potřeba počítat se zastřešením již v návrhu domu, u starších domů svěřit návrh firmě, která dovede provést atypické řešení nebo typové řešení přizpůsobit daným možnostem.

Pohyblivé pergoly od české firmy Maron mohou mít hliníkovou či dřevěnou konstrukci. Dálkovým ovládáním lze zastavit střechu v jakékoliv pozici. www.maron.cz

Nebojte se plastů!

Pergoly je možné zastřešit tvrzeným sklem, častěji však volíme průsvitné plasty, sklolaminát nebo polykarbonát. Jsou vhodné z důvodu nižší hmotnosti, snadnější instalace a nižší ceny při vysoké průsvitnosti.

Makrolon Multi UV 20 -14 / 1099 / 1140 / 1146

POLYKARBONÁT

Jde o vysoce mechanicky odolný termoplast s velmi dobrými optickými vlastnostmi.
K zastřešení pergoly je možné použít desky:

  • trapézové – jsou nejlevnější, již o tloušťce 0,8 mm odolají kroupám
  • komůrkové – s dutinami mezi stěnami desek; díky tomu mají nízkou hmotnost při vysoké odolnosti a i dobré tepelně izolační vlastnosti
  • plné – velmi dobře napodobují sklo, jsou extrémně houževnaté, o polovinu lehčí než sklo

Varianty provedení polykarbonátu:

  • čirý – propouští nejvíce světla, až 80 %, ale zároveň i tepelného záření;
  • bílý (mléčný) – prostor pod pergolou mírně zastíní a rozptýlí sluneční paprsky, takže slunce neoslňuje;
  • kouřový (bronz, hnědý) – elegantní, ale vzhledem k tmavší barvě přitahuje více slunečních paprsků;
  • teploreflexní, inteligentní varianta dokáže rozdělit sluneční záření na světlo a teplo, většinu světla propouští, kdežto teplo z velké části odrazí. Díky tomu vzniká pod pergolou příjemný chládek.

Pergoly s naklápěcími lamelami umožní regulovat intenzitu slunečních paprsků na terase podle aktuálních změn počasí. Hliníkové lamely je možné polohovat v rozmezí od 0° do 140°. Při uzavřených lamelách pergoly vzniká pevná střecha, která ochrání před sluncem, deštěm i sněhem. www.sunsystem.cz

SKLOLAMINÁT

Vyrábí se z polyesterové pryskyřice vyztužené skelným vláknem. V čirém provedení má průsvitnost asi 82 %, v kouřovém 70 %. Je nabízen v mnoha odstínech žluté, zelené nebo hnědé barvy, ale i v dalších barevných provedeních. Sklolaminát se prodává ve velkých formátech a pergolu jím lze zastřešit i z jediného zakoupeného kusu.
Zdroj: www.zenit.cz

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 10. 9. 2018

Edit: