Jak se žije v pasivní dřevostavbě
V dřevostavbě v Levíně u Berouna se setkávají přirozené principy stavění s moderními technologiemi i prastarým východním učením. Jedná se totiž o pasivní dřevostavbu postavenou v souladu s principy feng shui, jejíž provoz je svěřen inteligentnímu systému řízení domácnosti.
Vzorový dům společnosti Lucern umožňuje rozptýlit pochyby, které v mnohých panují ohledně pasivních domů či dřevostaveb, seznámit se s tím, jak funguje chytrá domácnost a s mnoha dalšími moderními technologiemi, od tepelného čerpadla až po centrální vysavač.
Lukáš Černík, který dům navrhoval, se rozhodl spojit s dřevostavbami svůj profesní život, navrhuje je i realizuje a samozřejmě v dřevostavbě i bydlí. Jeho zalíbení v této technologii odstartovala práce na Novém Zélandu, kde měl možnost pozorovat tesaře při práci: „Líbila se mi čistá práce s příjemným materiálem. A velmi dobře jsem se cítil v domě, ve kterém jsem tam bydlel. V dřevostavbě je jiné klima, než v domě zděném.“ U nás panuje k dřevostavbám spíše nedůvěra, ale jejich obliba postupně vzrůstá, podíl na všech dokončených rodinných domech činí v současnosti 15 %.
„Tady v okolí Berouna je podíl dřevostaveb ještě vyšší, tak kolem 40 %,“ říká Lukáš Černík, „protože lidé vidí, jak čistě a rychle se stavějí, že mohou být zcela moderní a jsou energeticky úsporné. A cenově vycházejí obdobně jako zděné domy. Já sám oceňuji precizní řemeslnou práci tesařů a sádrokartonářů. Za výhodu považuji, že je pevně daná cena po celou dobu výstavby, nevznikají tak žádné vícenáklady mimo rozpočet.“
Dům v Levíně je postaven skeletovým systémem two by four s difuzně uzavřenou skladbou konstrukce. Základem je fošnový rám z lepených hranolů, opláštěný konstrukčními sádrovláknitými deskami a vyplněný minerální tepelnou izolací. „Vnímám tento systém jako ideální pro stavbu rodinných domů, a to nejen z hlediska architektury, ale i z hlediska možnosti vybavit dům technologiemi, které zpříjemňují život – například inteligentním ovládáním, rekuperací či tepelným čerpadlem. S tím souvisejí i poměrně náročné rozvody, které se do skeletové konstrukce poměrně snadno umístí.“
Maximálně úsporně
Dům je navržen jako pasivní, to znamená, že vyžaduje minimum energie na vytápění, konkrétně 10 kWh/m2 za rok. Téměř čítankově respektuje základní principy výstavby pasivních domů – kvalitně zateplený plášť doplněný špičkovými okny s izolačními trojskly, jednoduchý kompaktní tvar a orientace velkých prosklených ploch na jih tak, aby mohl dům využívat energii slunce k vytápění. Přesah horního patra slouží jako účinné stínění proti přehřívání domu v létě, spolu s venkovními žaluziemi. Nezbytností je dokonalé utěsnění obálky domu, prověřené blower-door testem, a řízené větrání s rekuperací tepla, tedy s využitím tepelné energie odcházejícího vzduchu k ohřátí vzduchu příchozího.
Neznamená to však, že by v domě nebylo dovoleno otvírat okna, což je jedna z nejčastějších obav z bydlení v pasivním domě. Skutečnost je taková, že o kvalitní čerstvý vzduch v domě se stará centrální vzduchotechnická jednotka, aby se okna otevírat nemusela a přitom byl neustále zajištěn kvalitní vzduch a odváděna z domu přebytečná vlhkost. To proto, aby nedocházelo ke zbytečným energetickým ztrátám, pokud je venku chladno, či naopak příliš horko, ale jinak je možné otevírat okna podle libosti. K vytápění a ohřevu vody slouží tepelné čerpadlo vzduch-voda napojené na podlahové vytápění, s přídavným podlahovým chlazením. V létě tak dokáže udržet teplotu v domě zhruba na 21°C.
Plastová okna do dřevostavby?
Velké prosklené plochy jsou výraznými prvky stavby, nabízejí velkorysý výhled i spojení s terasou a zahradou, v chladnějších, leč slunečných dnech přispívají k vyhřátí interiérů. Na pohled bychom v patře hádali okna dřevěná, v přízemí hliníková, poněkud překvapivě se však jedná o okna plastová. „Jsem sice zastáncem přírodních materiálů,“ vysvětluje Lukáš Černík, „ale dřevěná okna přece jen ztrácejí časem na kráse a jejich renovace je dost náročná, hliníková jsou zase příliš nákladná. Přitom dřevostavba, a pasivní obzvlášť, musí mít okna s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi. Nám se osvědčila okna s plastovými profily Inoutic s věrným dekorem dřeva v patře, v přízemí jsou díky šedému probarvenému jádru profilu k nerozeznání od hliníkových.“
Prastaré principy
V domě se lidé cítí příjemně a přirozeně, nejspíš proto, že je dům navrhován podle základních principů čínského učení feng shui, které zajišťují harmonii prostoru a umožňují nerušené plynutí energie. O účincích feng shui se Lukáš Černík přesvědčil v domě, ve kterém dříve bydlel: „Špatně se nám v něm spalo, a teprve, až jsme si nechali poradit od odborníků a upravili ložnici podle feng shui – změnili jsme orientaci postele, barvy a odstranili i další chyby, cítili jsme se lépe. Později jsme raději vybudovali nový dům rovnou s respektováním těchto zákonitostí, a cítíme se v něm opravdu dobře.“
Proto i ke stavbě vzorového domu v Levíně přizval odborníka na feng shui Jaroslava Vydržela. Návrh podle feng shui určí orientaci a rozvržení domu podle příznivých a nepříznivých směrů, umístění ohně a vody až po barevné řešení a podpůrné prostředky pro nerušené plynutí energie, šťastný vstup… Již při stavbě základové desky byl proveden rituál, který je dodnes v Asii běžný při zakládání domu. Do základů byly vloženy krystaly křišťálu, do betonu ozdravná přísada carbometum, složená převážně z přírodního uhlíku, přírodních minerálních látek a vybraných kovů, korespondující s čakrami a planetami k nim přiřazenými. Zavání vám to šarlatánstvím? Máte možnost si energii tohoto domu vyzkoušet.
Inteligentní dům
Že dávnověké učení nemusí být v rozporu se současnými nároky na bydlení, dokazuje jeho spojení s nejmodernějšími technologiemi. Zabezpečení domu pomocí čidel v oknech a pohybových čidel, ovládání světel včetně stmívání a vytváření světelných nálad, žaluzií, topení, větrání… to vše je v domě řízeno automatickým systémem Loxone. Přestože má pod kontrolou v domě téměř vše, třeba i audio zařízení v každé místnosti či videovrátného, který zaznamená návštěvy v době nepřítomnosti a na dálku umožní přístup do domu, je ovládání systému velice jednoduché a intuitivní.
Vizitka domu
Návrh: Lukáš Černík, LUCERN – moderní dřevostavby
Realizace: Lucern
Zastavěná plocha: 108 m2
Užitná plocha: 134 m2
Základy: betonové základové pasy
Svislé konstrukce: sendvičové, se sloupkovou nosnou konstrukcí, obvodové stěny vyplněné minerální vlnou o tloušťce 140 mm
Fasáda: 1NP – kontaktní zateplení na bázi EPS grey s tloušťkou 200 mm + akrylátová omítka, 2NP – provětrávaný fasádní systém s dřevěným obkladem ze sibiřského modřínu
Okna: plastová s trojsklem, Inoutic Eforte
Střecha: plochá, dřevěná trámová konstrukce, zateplení minerální vlnou s tloušťkou 200 mm + deskami EPS s tloušťkou 200 mm + 180 mm spádové klíny, PVC fólie, kačírkový posyp
Vytápění, ohřev vody: teplovodní podlahové, zdroj tepla tepelné čerpadlo vzduch-voda Master Therm BoxAir
Větrání: centrální systém větrání s rekuperací, větrací jednotka Paul Focus 200
Text: Miloslava Perglová
Foto: Lucern
Datum vydání: 12. 7. 2018