Jak si užít Vánoce
Vánoční čas plný domácí pohody, klidu a chvil strávených s těmi nejbližšími – kdo by si přesně tohle nepřál? Mezi nejsilnější zážitky mnohých z nás patří kromě příjemně stráveného Štědrého večera u stolu plného dobrot a u stromečku s dárky také společné sledování vánočních pohádek nebo poslouchání koled. A když si několik svátečních okamžiků zvěčníte ještě na fotoaparátu, abyste si je uchovali i pro další dny, budete se moci do těchto šťastných dní v duchu přenést, kdykoli si fotky prohlédnete.
1) Podívejme se společně na pohádky
Pokud si budete ještě před Vánoci vybírat nový televizor, rychle zjistíte, že éra prohnutých televizorů a idea 3D už je dávno v propadlišti technických dějin. Momentálně vede rozlišení 4K, především pak v kombinaci se zobrazovací technologií OLED. Hlavní kritizovanou vlastnost OLED, jíž byla nízká životnost panelu, se výrobcům povedlo zásadním způsobem zlepšit, takže už není třeba se obávat, že za velké peníze nezískáte dostatečnou kvalitu, na níž se displej podílí jen z poloviny. Druhou část úspěchu má na starosti elektronika, která zpracovává vstupní signál a posílá jej na televizní obrazovku. Žádanou novinkou je v současné době HDR (High Definition Range), technologie umožňující televizoru zobrazit větší rozsah jasu a kontrastu a zlepšit světlé, nebo naopak tmavé scény. Řešení jednotlivých výrobců jsou označována např. jako HDR10, HLG či Dolby Vision. Je-li tedy vaším hlavním požadavkem na televizor špičkový obraz (za předpokladu, že máte přístup ke kvalitnímu zdroji signálu), hledejte v technických parametrech vybraného přístroje některý z uvedených pojmů.
Co vám však nová rodina moderních ultra tenkých obrazovek nedokáže zajistit, to je kvalitní zvuk. Tenký televizor se tedy už neobejde bez tzv. soundbaru – systému reproduktorů určených přímo pro instalaci do okolí obrazovky. Stejně jako v samotných televizorech, je i v této kategorii velký výběr z mnoha cenových kategorií a záleží zejména na tom, jak kvalitní zvuk požadujete. Dostatečně kvalitní soundbar vám však může posloužit také jako plnohodnotný centrální zdroj hudby a plnohodnotně suplovat reprosoustavu, ať už v obývacím pokoji, v ložnici nebo kdekoli v domě.
2) K Vánocům patří i hudba
Aby byl zážitek z poslechu koled nebo úplně jiného druhu hudby opravdu příjemný, potřebujete dostatečně kvalitní reprosoustavu. Kromě tradičních fajnšmekrů co nejpřesnější hudební reprodukce však v poslední době daleko více roste skupina posluchačů, kteří chtějí mít svoji hudbu na dosah kdekoli a kdykoli a bez jakýchkoli omezení. Mezi hlavní přednosti nových audiosystémů tak patří zejména jejich mobilita. Základními požadavky na přenosné audio jsou: streaming hudby, 360° zvuk a odolnost vůči otřesům, nárazům a změnám vnějšího prostředí (vlhkost, teplota…). Pod pojmem přenosné audio se skrývají především bezdrátové Bluetooth reproduktory, výkonná sluchátka, která si hravě poradí i s odcloněním hluku z okolního prostředí a nejrůznější mobilní zařízení, která podporují trend streamování hudby.
3) Jak správně zachytit ty nejlepší okamžiky
Vánoční fotografie patří často k nejveselejším. Nemusí na nich být vždy jen nastrojená rodina, která společně stojí u vánočního stromku, vaším fotoaparátem můžete zachytit i třeba daleko „obyčejnější“ okamžiky, které vám příjemně prožitý vánoční čas okamžitě připomenou: například chystání štědrovečerní večeře, přípravu stolu, balení dárků, nebo naopak jejich rozbalování spojené se spoustou netrpělivého očekávání, překvapení a radosti. Ale i další momentky.
Stále více amatérských fotografů se v poslední době věnuje také focení dobrot na talíři. Vánoční doba je pro tento nový druh koníčku jako stvořená a zachytit jednotlivé chody štědrovečerního menu nebo sladké občerstvení upečené ke kávě a k tomu ještě naservírované na zdobných mísách rozhodně stojí za to.
Jak vyfotit jídlo na talíři vám poradí Pavel Šerý ze společnosti Canon.
1. Než začnete fotografovat, myslete na foodstyling. Lákavě naservírované jídlo, barva ubrusu, váza s květinami – to vše tvoří základ zajímavé fotografie.
2. Počítejte i s pomíjivostí jídla – například šlehačka dlouho nevydrží.
3. Přemýšlejte nad kompozicí v souvislosti s typem pokrmu. Například hamburger nejlépe vypadá při pohledu z boku, naopak pizzu je potřeba fotit shora.
4. Pokud je to možné, nefotografujte širokoúhle, detailní záběr bude vždy efektnější.
5. Vnímejte světlo. Nejlepší je dostatečné měkké denní světlo. Vestavěný blesk používejte, jen když to nejde jinak.
6. Dejte si pozor na odrazy v lesklých plochách nádobí.
7. Použijte k focení přístroj s co největším obrazovým senzorem (zrcadlovka nebo kompakt). Výhodou skutečného fotoaparátu je větší obrazový senzor, díky kterému budete mít zejména při focení v šeru u stolu vždy lepší fotky, než když použijete mobil.
Správně umístěný televizor je základ
Většina nových televizorů s plochou obrazovkou je navržena tak, aby mohla být namontována na stěnu. Spotřebiče mají předem připravené otvory na zadní straně, které slouží k upevnění držáků, jejichž montáž je jednoduchá. Držáky disponují oproti klasickému usazení TV na stojánku nebo na nožkách velkou výhodou: umožní optimální nastavení vzdálenosti obrazovky, a tak snižují pravděpodobnost namáhání očí a krku diváků. Televizi si díky držáku můžete připevnit do takové výšky, která vám vyhovuje, a také uchránit obrazovku před přímým slunečním svitem. Více na informací včetně instruktážního videa najdete na www.stell.cz.
Text: Naděžda Vondrášková, spolupráce Filip Vítek
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 11. 1. 2018