Jestli bude sněžit...
Připravovat se na zimu je vždy trochu ožehavé. Existují dvě extrémní situace, kdy nad blížícím se mrazivým obdobím roku mávnete rukou s tím, že loni byla zima teplá a sněhu pomálu. Několikadenní vánice a vysoké závěje vám pak znemožní dojet do města pro potraviny, natož pro sněhovou frézu, která najednou není k dostání. Druhý extrém je, že se vybavíte na krutou zimu a ona… Zase nepřijde! Každopádně platí, že štěstí přeje připraveným…
Případné nevyužité nářadí a stroje hravě přečkají jaro, léto a podzim a příští rok jako když najdete. Když se totiž opravdová zima dostaví, není to jen o cestě na nákup, ale o možnosti pohodlně a bezpečně se pohybovat kolem domu, moci bez potíží zajet s autem do garáže a tak dále. Takže – co byste měli mít na boj s případnou zimou připraveno?
PRO KAŽDÝ PŘÍPAD
K základnímu vybavení patří smeták, lopata, hrablo nebo shrnovač sněhu, škrabka… A i když s těmito nástroji budete pracovat jen v zimě, pořiďte si takové, které vám nebudou práci v mrazu a sněhu zbytečně ztěžovat. Dejte na ergonomii, která zmírní námahu, ale i na provedení směřující k většímu pohodlí obecně. Praktická jsou třeba opláštění rukojetí, která zajistí nejen protiskluznost, ale zmírní i pocit chladu, jenž je někdy nesnesitelný i v rukavicích.
Například u hrabla se vyplatí kovová lišta pro snazší rozbití zledovatělého povrchu či nášlapné plochy na okraji, které umožní jednodušší proniknutí do velkých hromad sněhu pomocí síly nohou. Takové nástroje by také měly být bytelné a kvalitní, z pevných a odolných materiálů.
RUČNÍ PRÁCE BEZ NÁSLEDKŮ
Kvalitní nářadí ale není samo o sobě zárukou, že vás likvidace sněhu fyzicky neodrovná na několik dalších dní. Při práci dodržujte pravidla, která se týkají nejen správnosti pohybu, ale i třeba doby, kdy je rozumné na úklid sněhu vyrazit. Při práci s lopatou či hrablem stůjte nejlépe tak, že budete mít nohy mírně pokrčené v kolenou, neohýbejte se v pase, záda držte rovně, netahejte váhu sněhu trupem, využijte síly spodní části těla. Odklízejte sníh po menších „porcích“ a z cesty jej spíše odnášejte, než abyste jej odhazovali. Pohyb by měl být plynulý…
Ze stejného důvodu se snažte nedržet váhu nabraného sněhu příliš dlouho v rukou, ať zbytečně nezatěžujete páteř. Nejlepší je pak pustit se do odklízení sněhu, dokud je čerstvý – je samozřejmě mnohem lehčí a měkčí než sníh starý několik dní. A pokud už nestihnete zasáhnout včas, vězte, že nejvíce se nadřete po ránu, kdy je stará sněhová pokrývka nejvíce zmrzlá. Příznivější je pro úklid čas, kdy vysvitne slunce a sníh díky němu trochu povolí.
STROJ JE RYCHLEJŠÍ A ÚČINNĚJŠÍ
Pokud je vám souzeno pravidelně odklízet sníh z větších ploch, pak už se vyplatí pořídit si na to stroj – sněhovou frézu. Při výběru se budete rozhodovat mezi sněhovými frézami benzínovými jednostupňovými či dvoustupňovými, a frézami elektrickými. Faktory, které správný výběr ovlivňují, jsou typ povrchu, který budete uklízet, jeho velikost, vlastnosti sněhu i frekvence údržby.
Na menší plochy se zpevněným povrchem, například asfaltem či betonem, postačí jednostupňová benzinová fréza, na jakékoli nezpevněné nebo nerovné povrchy zvolte dvoustupňový stroj. Ten dobře zvládne i velké plochy, nenahraditelný je v horských oblastech i tehdy, kdy potřebujete odhazovat sníh na větší vzdálenosti. Méně zastoupený sortiment představují akumulátorové frézy, které na jedno nabití dokážou pracovat i několik desítek minut. Jejich předností je naprosto tichý provoz. Ideální volbou jsou do hustě zabydlených oblastí, kde umožní odklidit sněhovou nadílku i časně zrána, a přitom nebudit sousedy.
NA PRAŠAN, NEBO MOKRÝ SNÍH?
Několikacentimetrovou vrstvu čerstvě napadlého sněhu na menších plochách či pravidelný úklid ve městě zvládnete s benzinovou frézou jednostupňovou či frézou elektrickou. Elektrický stroj je tišší, lehčí a tedy snadno ovladatelný, nevýhodou je limit v podobě elektrického kabelu. Na starý, zmrzlý, mokrý či udusaný sníh už potřebujete frézu benzinovou – dvoustupňovou. Ta si s ním poradí díky odolnému šneku, který vrstvu sněhu odřezává, i zmrzlý a těžký sníh hravě odhazuje. Dvoustupňová fréza navíc nabízí pojezd pro snazší ovládání. Její výkon a záběr vybírejte podle velikosti pozemku, který obstaráváte.
A NĚCO NAVÍC
Pokud vybíráte mezi strojem s koly a pásy, pak pásová fréza lépe zvládne jízdu do svahu či nerovný terén, kola jsou naproti tomu obratnější a stroj se lépe ovládá. Kola by měla mít kvalitní vzorek, aby neprokluzovala a zajistila stabilitu stroje. I u fréz platí, že můžete mít základní stroj, s nímž objem práce také zvládnete, ale také takový, který zvýší komfort užívání. K nadstandardnímu vybavení v případě sněhových fréz patří například světlomet, který využijete v zimě už odpoledne, elektrický startér, který usnadní „nakopnutí“ frézy, vyhřívaná madla – aby vás nezábly ruce, nebo „joystickové“ ovládání směru výhozu sněhu.
Se sněhem lze bojovat i tak, že vůbec nevykročíte z tepla domova. Přesto můžete ráno autem vyjet z garáže, aniž by vám sněhová pokrývka bránila, mít schody k domu stále čisté a podobně. Pomocí topných kabelů ECOFLOOR lze chránit jakoukoliv komunikační plochu – chodník, cestu, schodiště… K tomu se používají speciální topné kabely robustní konstrukce se slaněnou rezistencí a příkony 20 až 30 W/m. Vyhřívání lze provést z topného okruhu i topné rohože. U pochozích komunikací se topný prvek umisťuje do pískového lože nebo do betonové desky, u schodů a teras do lepicího tmelu. U pojízdných komunikací je ideální umístit topný prvek do betonové desky, která bude chránit topný kabel před poškozením při zatížení komunikace automobilem. fenixgroup
PRAŠAN ODFOUKNOUT!
Na slabší vrstvu čerstvě napadaného prašanu můžete jít moderně také se zahradním vysavačem, respektive fukarem, který lehkou sněhovou pokrývku z prostranství jednoduše vyfouká. Ne že by se vyplatilo pořizovat jej jen kvůli úklidu sněhu, ale pokud máte tohoto pomocníka doma kvůli jiným činnostem prováděným v teplejším období roku (úklid listí, dvora, terasy), proč ho nevyužít i na sníh…
SOLIT – NESOLIT?
V zimě bývá záhodno předejít uklouznutí a ne vždy je možné umrzlý sníh odklidit beze zbytku nebo odstranit vrstvu ledu. Řešením mohou být posypové materiály, použít lze posypovou sůl, štěrk, písek, piliny a popel. U soli pozor, nedosáhnete s ní kýžených výsledků při teplotách nižších než 9 stupňů pod nulou. A také se jejím použitím můžete protivit místním zákazům. Sůl totiž může ohrozit půdu a spodní vody. Zbývající uvedené posypové materiály, které zledovatělý povrch zdrsní, jsou sice k životnímu prostředí šetrnější, ale snadno zmizí pod novou vrstvou sněhu a navíc – na jaře vás čeká jejich úklid.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 15. 2. 2019