Pro čtyřnohé kamarády

Vybavení pro vaše domácí mazlíčky

Na lenošení

Pelíšek pro vašeho čtyřnohého kamaráda může mít podobu deky, polštáře, taburetky nebo minipohovky. Při výběru si ověřte kvalitu zpracování a ekologickou nezávadnost svrchního materiálu i výplně stejně jako fakt, zda lze pelíšek prát v pračce.

Myšák, spací pytel a pelíšek v jednom: pelíšek o průměru 42 cm, spací pytel 75 x 54 cm, 566 Kč. Prodejce Marie Brožková, foto: Fler

Dobroty

Druh krmiva a množství jeho dávkování volte s ohledem na věk i fyzickou kondici zvířete. Je-li váš mazlíček starší, jeho metabolismus se zpomaluje a větší množství pamlsků by jej zatěžovalo. Naopak máte-li doma mládě, bude potřebovat rozdělit krmivo do několika dávek – například kotě krmte až šestkrát denně.

Potraviny, které kočce působí zažívací problémy

čokoláda – pro kočky je kvůli obsahu alkaloidů toxická
kravské mléko – kvůli obsahu laktózy špatně stravitelné, pro kočku je mléko důležité pouze v období kojení
hrozinky a hroznové víno – obsahují nebezpečné toxiny, které útočí především na funkci ledvin
kosti – vařené kosti způsobují tržné rány v oblasti žaludku, syrové pak mají často dávicí efekt (kočky dobře zpracují pouze jemné rybí kosti, ostatní mohou být ve stravě jen v mleté podobě)
potraviny a nápoje s obsahem kofeinu
kynuté těsto

Po jídle odpočinek

„Podobně jako po jídle odpočívají lidé, měli by odpočívat i psi, aby se veškeré živiny z jídla dobře uložily, a předešlo se tak torzi (přetočení) žaludku. Pes by však měl mít klid i před krmením. Naučte ho jíst vždy půl hodiny před nebo po procházce,“ doporučuje odborník na výživu zvířat Martin Pučálka.

Na cesty

Bude se vám hodit skládací miska na vodu i na granule, pro menší zvířátka pořiďte dostatečně velký přepravní box – během jízdy autem či jiným dopravním prostředkem se v něm budou cítit bezpečněji.

Cestovní skládací misky Hunter List s pouzdrem, food safe silikon, objem jedné misky 750 ml,  foto: Just Hunter

Hygiena

Váš mazlíček i váš příbytek si zaslouží pravidelnou péči a hygienu. Na trhu je k dostání celá řada šetrných a nezávadných čisticích prostředků, které vám zpříjemní společné soužití.

Jak na blechy?

Podle MVDr. Vlastimil Pospíšila z Veterinární kliniky Vyškov mohou být důvodem problému s blechami příznivé podmínky pro přečkání zimy ve vyhřátých domovech, kde zvířata chováme. Hlavní hrozbou jsou některá vývojová stádia blech, jež zůstávají skrytá našemu zraku. Řešení představují:

  • Obojky – nejsou však ideální volbou pro ošetření zvířat v domácnosti.
  • Spot-on přípravky – u nich je potřeba vybírat pečlivě na základě vlastní zkušenosti nebo doporučení veterinárního lékaře, u některých je totiž efekt diskutabilní.
  • Tablety s dlouhodobou účinností proti blechám i klíšťatům – zaručí ochranu před blechami po několik měsíců, což vývojový cyklus blech přeruší.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Datum vydání: 12. 12. 2017

Edit: