Zahrada v podhůří Orlických hor

Rodinný dům pro velkou rodinu obklopuje krásná zahrada. Je situována v klidné vilové čtvrti v Rychnově nad Kněžnou, jen kousek od zámku a nádherného zámeckého parku. Majitelé si přáli svůj dům co nejvíce propojit se zahradou, která by byla intimní a zároveň příjemně živá. A to se podařilo naprosto jedinečně.

Celá rodina žije v Rychnově od narození, znají město i okolí jako své boty. Hovoří o něm jako o „krásném malém městečku v podhůří“, a když posloucháte, jak mile o svém domově mluví, máte skoro chuť se tam za nimi přestěhovat.

Zahrada na přání

U domu byla zahrada samozřejmě odjakživa. Majitelé ji během 18 let, co zde žijí, upravovali jež třikrát, ale nikdy nebyla v tak harmonické podobě, jako dnes. K této rekonstrukci přistoupili hlavně proto, aby si svoji zahradu mohli ještě více a hlavně lépe užívat. Neměli v plánu ji celou předělat, některé „dobré“ části chtěli zachovat – šlo zejména o již vzrostlou zeleň a vodní plochu včetně teras. Za nejdůležitější považovali vytvoření dokonalého soukromí, nejvíce v obytné části, odcloněním od zahrady sousedů, kteří jsou v jejich bezprostřední blízkosti. Jak toho dosáhnout nevěděli a tak se obrátili na odborníky z Ateliéru Flera. V jejich počínání jim nechali zcela volnou ruku. A vyplatilo se.

Stále zde něco kvete

„Chtěli jsme přírodní zahradu, celoročně kvetoucí, plnou motýlů a včel. Takovou, na které bychom trávili více času relaxováním, než nekonečnou údržbou a úpravou dřevin, rostlin a anglického trávníku,“ vysvětluje majitel. Delší dobu sledovali jak v odborné literatuře, tak nejrůznějších časopisech a webových stránkách práci Ferdinanda Lefflera z Ateliéru Flera a hned na začátku svého hledání se s jeho filosofií a myšlením, s nimiž ke své práci přistupuje, ztotožnili. Zadání přírodní a pohodové zahrady ještě doplnili požadavkem na její prostornost, aby poskytovala dostatek místa k odpočinku a aktivitám celé velké rodině – manželé mají čtyři děti, z toho dvě dospělé, kteří zde již sice nebydlí, ale často a rádi se domů vracejí, aby společně s ostatními trávili volné dny právě na zahradě.

Chodníčky a jezírko

Zahrada je specifická nejen množstvím stále kvetoucích rostlin, architektonických prvků ze dřeva, jako jsou schody, zídky, květináče a pochozí chodníčky (jsou ze sibiřského modřínu), ale i zahradním jezírkem lemovaným terasami z cizokrajných dřevin, které kopírují geometrické tvary domu. K nepřehlédnutí jsou v období kvetení především velké fialové bambulky ozdobných česneků.
Terasu, která propojuje interiér s exteriérem si celá rodina nemůže vynachválit. „Výborně se tímto řešením rozšířily obytné prostory domu, zejména v létě a na podzim. Terasa je od jara až do zimy obklopena kvetoucími a vonícími rostlinami a keři, v jezírku plavou ryby a často samozřejmě i my. Vznikla tu spousta příjemných zákoutí, kde se dá báječně odpočívat,“ dodává majitel. Všichni z rodiny tu nejraději tráví čas relaxací, hraním si s dětmi a posezeními s přáteli u ohně a dobrého vína.

Spolupráce s Flerou

Jelikož realizaci celého projektu zadali majitelé prozíravě zkušené a osvědčené firmě, nedočkali se během prací žádného maléru, ani problému. Na naši otázku, jestli je něco, co by na zahradě předělali nebo jim zde chybí, odpověděli všichni shodně, že snad nic. Jak říká sám majitel: „Spolupráce se všemi dodavateli byla výborná. S panem Lefflerem a jeho týmem, konkrétně s ing. Tomášem Sklenářem, který byl projektovým manažerem a zároveň je zkušený botanik, jsme od prvopočátku našli společnou řeč. Od prvních návrhů jsme se do budoucí zahrady všichni zamilovali.“
Hlavními dodavateli byli místní zahradnická firma manželů Ireny a Ladislava Flegla, rodinných přátel, kteří jsou vyhlášení profesionálové a náročný projekt na rozloze 950 m2 zvládli zcela bez problémů. S velkou péčí a smyslem pro detail se snažili dodržet všechny projektové parametry. „Přestože je Irena zahradní architektka a sama se věnuje svým vlastním realizacím, k práci pana Lefflera přistupovala s velkou úctou a respektem, bez sebemenších zásahů do projektu, za což bych jí chtěl velmi poděkovat,“ dodává majitel. „A nerad bych zapomněl na dva důležité pány – truhláře Václava Diviše a Vladimíra Stárka z Libchav, kteří složitou práci s mnoha těžkými dubovými trámy v podzimní blátivé zahradě provedli nejen v naprosto špičkové kvalitě, ale ještě s úsměvem.“
Část zahrady – vodní plocha, okolní terasy a záhony zůstaly původní, pouze se z důvodu jednotného konceptu nově osázely. Autorkou byla zahradní architektka Petra Součková z Librantic.

Ing. Ferdinand Leffler
(*1978)
zakladatel ateliéru Flera

CO PRO VÁS BYLO NA REALIZACI TÉTO ZAHRADY NEJZAJÍMAVĚJŠÍ a NEJLÁKAVĚJŠÍ?

Klient samotný – byl nesmírně otevřený a dal nám naprostou svobodu. Zahrada byla ve své původní podobě celkem hezká, vypadala vážně dobře, ale klienta bavilo, že ji může ještě vylepšit. Prostě chtěl víc a měl do toho velkou chuť. To na tom celém bylo asi nejlepší.

JAKÉ ZAHRADNÍ PRVKY BYLY PRO ZAHRADU OJEDINĚLÉ NEBO JINÉ, NEŽ U OSTATNÍCH ZAHRAD?
Jednoznačně zapojení vodního kanálu. Většinou totiž, co se vody týče, klienti chtějí jezírko, centralizaci vody, ale tady tomu bylo naopak. Voda zahradou procházela už v původním návrhu a klient si vodní kanál budoval dokonce sám. Naším úkolem bylo tento vodní prvek ještě více do života zahrady zapojit, rozehrát ho barevně, udělat úzké přechody, aby to celé bylo jako jedna voňavá procházka. Ne zcela běžné je i hřiště na petanque, které se společně se zeleninovými záhonky, malým sadem a vinicí dokončuje v zadní odlehlé části zahrady. Pak bude celá zahrada kompletní.

JAK BYSTE PÁR SLOVY ZAHRADU CHARAKTERIZOVAL, ABYSTE JI CO NEJLÉPE VYSTIHL?
Relax, pohoda, pohodlnost, dynamika, lehkost, barvy, kvalita, rodina, celistvost.

Text: Mirka Vernerová
Foto: Jaroslav Hejzlar

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 1. 12. 2021

Edit: