Vychytaná kuchyň
Kuchyň je investice na mnoho let, takže když už se rozhodujete, jak ta vaše bude vypadat, nelitujte při výběru času. Důležité je, abyste s ní byli dlouho spokojeni. Pozornost věnujte nejrůznějším vychytávkám, které moderní kuchyně nabízejí. Ty ušetří spoustu námahy a udělají z kuchyňských činností radost.
Pokud měníte kuchyň po dvaceti, třiceti letech a začnete zjišťovat, co současné kuchyně umějí, můžete propadat chvílemi i zoufalství: odkud začít, co opravdu potřebuji, jak to naskládat do té malé místnosti, s kým se poradit? Faktorů, které ovlivňují vzhled kuchyně, je mnoho a není to jen prostor nebo dostatek financí. Při jejím navrhování myslete třeba i na to, že ji budete používat ještě v době, kdy vám záda už nebudou tak sloužit. Nebo na to, že ji budete muset den co den uklízet. Je jen na vás, zda dáte přednost rustikálnímu provedení nebo modernímu povrchu v černé barvě a vysokém lesku. Hlavním požadavkem na kuchyň totiž není design, ale pohodlí a funkčnost!
STARTOVACÍ ROZVAHA
Čím tedy začít? Určete si, kolik prostoru kuchyni můžete nebo chcete věnovat. Dále, zda si přejete nebo dokonce potřebujete horní skříňky (v současnosti jsou na ústupu, většinu funkcí kuchyně zdatně zastane její spodní část a nad pracovní plochou bývají umístěné kořenky, drobné, běžně používané nádobí, zavěšení drobní pomocníci). Konečně zvažte, jaké spotřebiče bude nutné do linky zakomponovat. Podle těchto tří skutečností přemýšlejte o tvaru kuchyňské linky. Může kopírovat tvar písmene I, U, L nebo G, linku mohou představovat dvě souběžné lineární sestavy a ovšem – moderní je ostrůvek. S kuchyňskou „abecedou“ to není zase tak složité, každé řešení má něco do sebe.
KTERÉ PÍSMENO JE NEJ?
Lineární kuchyně (ve tvaru písmene I) je dnes spíše záležitostí menších prostor, neboť čím je delší, tím více je nutné u jednotlivých úkonů absolvovat kroků. Populární jsou kuchyně „elkové“ a „účkové“, které nabízejí množství pracovních a odkládacích ploch i úložných prostor, v případě „účka“ bývá navíc jedna ze stran často využita jako optický předěl mezi kuchyní a obývákem.
Kuchyň ve tvaru G je řešením do velkorysých prostor, ale zato velmi zajímavým, přibývá samozřejmě i kapacita pro ukládání, odkládání, pracovní plochy. Konečně ostrůvek – může suplovat funkci baru, nabízet jen pracovní plochu, ale také být srdcem kuchyně v podobě varného centra. Nemluvě o dalších úložných prostorech, které skýtá. Při výběru tvaru linky se ale řiďte dobrou radou. Aby byl pohyb v kuchyni bezpečný a pohodlný, volný prostor mezi jejími částmi by měl mít šířku alespoň 100 centimetrů.
KAM SE PODĚLA DVÍŘKA?
Klasická dvířka už se nenosí, snad kromě opravdu úzkých vysokých horních skříněk. Ve spodní části linky je nahradily zásuvky, v horních partiích výklopy. Tato řešení jsou praktičtější – v zásuvkách získáte okamžitý přehled o jejich obsahu a uložené věci jsou snadno dostupné, ale i bezpečnější – výklop na rozdíl od dvířek nepředstavuje při otevření takové riziko úrazu (vždyť kolikrát jste se ve své staré kuchyni uhodili do hlavy o roh dvířek?). A jsou také designovější – zatímco výklop nebo zásuvky můžete s úspěchem realizovat i v šíři bez mála dva metry, klasická dvířka tento úkol nejsou schopna splnit. V kuchyni se ale mohou objevit také dvířka posuvná, i ta nabízejí snadnou manipulaci, nezabírají prostor. Výběr mechanismů pro otvírání zásuvek i dvířek, stejně jako pro výklopy, je velký, jednotlivé typy mají různé přednosti, některé lze ovládat jen dotekem a zvolit můžete dokonce i elektrické ovládání: stisknete tlačítko a skříňka nebo skříňky se samy otevřou. Pohodlí zajistí, pokud otvírání skříněk vybavíte tlumicím zařízením s plynulým dojezdem. To nejen šetří vaše uši, ale i posiluje bezpečnost a chrání kuchyňský nábytek.
CO SE SKRÝVÁ UVNITŘ
Zatímco dříve jste za dvířky linky našli jen police, dnes vás za čely zásuvek čekají neuvěřitelné věci. Trendem je, aby bylo vše co nejlépe po ruce, přehledné, aby nic zbytečně nepřekáželo na povrchu, aby kuchyně měla řád. Pro každou věc se najde místo. Svou vlastní zásuvku mohou mít hrnce a pánve, talíře, příbory, vařečky a naběračky, kořenky, ale také utěrky a chňapky (a vysouvat můžete i část pracovní plochy, která slouží třeba ke krájení pečiva). Pro vnitřní organizaci slouží různé typy organizérů, díky kterým se kořenky, talíře nebo ostré nože nebudou po zásuvkách pohybovat sem a tam.
KLIDNĚ DO ROHU!
Někdejší kuchyňské linky trpěly také nešvarem zcela nevyužitých rohů, případně hospodyně musely strkat hlavu hluboko do vnitřních prostor, aby v rozích našly zastrčený cedník. Dnes je to jinak. Sofistikované systémy si elegantně poradí i s těmito problematickými místy. I zde existuje několik variant. Oblíbené je takzvané karuselové řešení – v rohu jsou na karuselu nasazeny kruhové nebo polokruhové police, které lze otáčet a dostat se tak snadno k uloženým věcem. Další možností je rohový výsuvný systém s „ledvinami“. Jde o dvě výsuvné plochy, přičemž každou ledvinu lze vysunout i samostatně. Vytáčejí a vysouvají se mimo korpus skříně, čímž vzniká dokonalý přehled nad uloženými věci. Tento systém se nazývá také LeMans, podle slavného francouzského okruhu, kterému se podobá tvarem. Využít můžete také Magic Corner – magický či kouzelný roh. Toto řešení představuje dvojitý výsuv obsahující čtyři úložná patra. Tahem dvířek dopředu se vysouvá první výsuv s koši nebo policemi ven ze skříně a paralelně na jeho místo najede druhý výsuv z útrob skřínky.
SPOTŘEBIČE TAKÉ DIKTUJÍ
Vyplatí se vychytat si i výběr a umístění spotřebičů. Třeba trouby se z níže položených míst pod varnou deskou stěhují do vyšších poloh tak, aby byly snadno dostupné bez nutnosti ohýbání zad. Vedle nich, ve stejné výšce, se dobře uplatní mikrovlnka i kávovar. A až budete vybírat třeba myčku, kterou do vyšších poloh umístit nelze, i zde jsou už vychytávky podporující větší pohodlí – existují typy s mechanismem, který po otevření vysune spodní zásuvku do pohodlné výšky tak, abyste se k nádobí v dolní části myčky nemuseli ohýbat.
ŠIKOVNÁ BATERIE
Na baterii nezapomeňte. Může být obyčejná, ale určitě lépe užijete kousky, které toho umí více, než jen poskytnout proud vody. Uplatní se tu otočné kuchyňské baterie s výsuvnou sprškou, kterou snadno vytáhnete a napustíte vodou vysoký hrnec postavený vedle dřezu. Na trhu najdete typy, které můžete ovládat jen dotykem hřbetu ruky, což se hodí v okamžiku, kdy pracujete třeba s těstem. Jiné produkty nabízejí ovládání ze dvou míst, na přední straně dřezu může být otočný knoflík, kterým vodu snadno spustí jakýkoli uživatel bez ohledu na věk, výšku nebo i fyzický handicap a nemusí se složitě natahovat přes celý dřez. A můžete mít i baterii, která vám rovnou pustí vodu o teplotě 100 stupňů Celsia nebo vodu bublinkovou.
Také dřez vyberte takový, aby vám i kuchyni co nejlépe sedl. Budete se rozhodovat mezi jednodřezy, dvoudřezy a dřezy rohovými, typy s odkapovou plochou či vaničkou. Každý má něco do sebe. Jednodřez se uplatní v menších kuchyních, kde je k dispozici myčka. Klasický dvoudřez už téměř ztratil důležitost danou nutností mýt a oplachovat nádobí, ale změnil podobu na dřez s vaničkou, který se uplatní pro oplachování a odkapávání potravin. Lze jej přitom dovybavit praktickými posuvnými prkénky, odkapávacími miskami či košíky na oplachování. Odkapová plocha u dřezu nutně být nemusí, ale hodí se pro občasné odkládání umytého či opláchnutého nádobí, snadno se totiž udržuje a snese víc než standardní kuchyňská pracovní deska. Pohodlí u dřezu si můžete zpříjemnit také zabudováním dávkovače saponátu nebo tlačítkem pro ovládání drtiče odpadu.
KUCHYŇSKÁ PRAVIDLA
Základní pravidla, která platí pro návaznost jednotlivých kuchyňských ploch či zón, jsou pro všechny kuchyně totožná bez ohledu na tvar linky či její velikost. Na jednom z konců obvykle stojí chladnička. Místo pro myčku nádobí by mělo být co nejblíže dřezu, vestavěná varná deska má ideální polohu blízko mycího centra (myčka a dřez) a zároveň poblíž chladničky. Kolem varné plochy (ale i dřezu) by mělo být dost místa na odkládání i na přípravu. Nad varnou deskou má své místo digestoř, která může dnes být i součástí varné desky.
6 DOBRÝCH RAD, NEŽ SE ROZHODNETE
Určitě si o kuchyních vše nastudujte: v časopisech, na internetu, v katalozích firem, v této fázi se nemusíte ohlížet na ceny, zkrátka jen získejte přehled.
Projděte několik kuchyňských studií nebo showroomů. Postavte se k vystaveným kuchyňským sestavám a zkoumejte, otvírejte dvířka, ptejte se na detaily.
Na návštěvách se nebojte udělat totéž. Jen hospodyně, která svou kuchyni denně používá, ví, jaké má plusy a mínusy.
Sami si sepište, co po svých zkušenostech už nikdy v kuchyni nehodláte trpět a co by v ní naopak nemělo chybět.
Není od věci vyzkoušet některý z kuchyňských plánovačů, velcí výrobci jej mají na svých stránkách k dispozici. Ještě než půjdete oslovit odborníky, mohou mít vaše představy konkrétnější obrysy.
Dokonalou kuchyni nikdy nenaplánujete sami! Takže pro finální návrh určitě oslovte odborníky. I pokud byste měli tento návrh zaplatit a kuchyni si pak nechat třeba vyrobit od truhláře.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Uložit
Datum vydání: 6. 1. 2022