Když máte home office...
Práce z domova, v poslední době často diskutované téma, má svá pro i proti. Pokud jste se rozhodli vybudovat v části svého domova pracovnu nebo pracovní kout, podívejte se s námi, na co všechno byste neměli zapomenout.
Práce z domova chce bezesporu pevnou disciplinu, díky níž dodržíte hranici mezi pracovním časem a volnými chvilkami věnovanými rodině nebo svým koníčkům. Odměnou za to, že tento nelehký úkol zvládnete, jsou ušetřené hodiny času, který byste jinak denně trávili dopravou do kanceláře a zpět domů.
Samostatná místnost i pracovní kout
Pokud máte dostatečně velký byt nebo dům, kde si jednu místnost můžete zařídit jako pracovnu, máte velkou výhodu. Dostatek soukromí a tolik potřebný klid na práci si zajistíte pouhým zavřením dveří.
Bydlíte-li v menším bytě, nezoufejte, ani zde není vše ztraceno. Samostatnou pracovnu může suplovat pracovní kout, který lze zařídit ve kterékoli z obytných místností. Stejně tak je možné vybudovat jej třeba v prostornější předsíni či vstupní hale. Doslova jako stvořený je k tomu například výklenek v chodbě, který můžete takto využít, aniž abyste sem instalovali vestavnou skříň. Hloubka šedesát centimetrů vám bohatě postačí na umístění menšího psacího stolku nebo pracovní desky upevněné ze tří stran ke stěnám.
Budete-li pracovní kout využívat nepravidelně a ne každý den několik hodin denně, postačí vám provizorní pracovna, kterou si můžete vytvořit během několika minut – třeba tak, že vysunete, nebo vyklopíte pracovní plochu ze skříně a přistavíte k ní židli.
Základem je stůl a židle
Každá pracovna nebo pracovní kout by měly být vybaveny dostatečně velkým stolem, na jehož desku se vejde počítač, psací potřeby a ještě zbude místo na odkládání písemností a dalších věcí, které při práci potřebujete mít co nejblíže u sebe. Výhodou je, pokud má stůl naklápěcí desku nebo je výškově nastavitelný.
Druhou důležitou položkou na seznamu je pohodlná výškově nastavitelná židle, kterou byste si měli pořídit ideálně přesně na míru svému tělu. Právě na ní budete trávit denně hodiny a hodiny vsedě a právě židle rozhoduje o tom, jak pohodlné a příjemné to pro vás bude. Abyste se mohli plně soustředit na práci, potřebujete takovou židli, kterou vlastně nebudete ani vnímat a která poskytne dostatečnou oporu vašim zádům a vůbec celému tělu. Správná židle by měla mít výškově nastavitelný sedák, polohovatelnou opěrku zad a také opěrky pro ruce. Trpíte-li zdravotními obtížemi – zejména pohybového aparátu a páteře, vybírejte takovou, která je výrobcem označena jako zdravotní.
Úložné prostory
Co by dále v pracovně nemělo chybět? Rozhodně úložné prostory, kde najdete vše potřebné pěkně na dosah ruky. Může to být třeba jen několik polic zavěšených na stěně nad pracovním stolem, nebo posuvný kontejner se zásuvkami vedle stolu či pod ním. Vejde-li se do pracovního koutu nebo do pracovny menší skříňka či dvě, knihovna, regál nebo alespoň nižší komoda, je to vždy velmi praktické. Pokud je nábytek vybaven dvířky, pohodlně za ně uschováte pracovní nepořádek a máte stále uklizeno.)
Vymezte prostor
Pokud jste si doma vybudovali pracovní kout, zkuste jej od zbytku místnosti alespoň opticky oddělit. Přispěje to k většímu pocitu soukromí a vy se tak lépe budete moct soustředit na práci. Tuto službu vám prokážou například dekorativní závěsy od stropu až po podlahu, skříňka, nebo posuvné textilní panely – označované jako posuvné stěny či též japonské stěny. Pokud pracujete, jednoduše závěs nebo posuvnou stěnu vysunete do prostoru, chcete-li naopak více místa, shrnete je ke stěně.
Příjemné prostředí
Barevné ladění pracovny je nejlepší neutrální, vhodné jsou přírodní tóny, protože nenamáhají oči – například odstíny dřeva, dále smetanové tóny a tlumená zelená barva. Nemáte-li výhled z okna do zeleně, můžete třeba část stěny vymalovat zelenou barvou, nebo použít barevnou tapetu. Rozhodně byste se však měli vyvarovat agresivních barev, které představují zátěž pro oči a navíc ruší a odvádí vaši pozornost od práce.
Myslete na své zdraví
Při dlouhodobém sezení u počítače trpí nejen vaše záda, ale po větším pohodlí volá celé tělo. Špatná poloha při sezení je často spouštěčem řady nepříjemných zdravotních obtíží, a tak rozhodně stojí za to se trochu zamyslet nad tím, jak je možné těmto tělesným neduhům předejít. Na trhu najdete celou řadu ergonomicky tvarovaných pomůcek a nejrůznějších opěrek, jimiž lze při práci vypodložit některé tělesné partie a ulehčit tak jednostranně namáhaným svalům.
- Podložka k myši s opěrkou – je vytvořena z anatomicky tvarované paměťové pěny, která ulehčí vašemu zápěstí.
- Přední opěrka ke klávesnici – důležitá pomocnice nejen tehdy, pokud pociťujete při psaní na počítači napětí v rukou a zvláště zápěstí.
- Opěrka k myši – tato drobná pomůcka pod zápěstí ruky ovládající myš předchází zejména vzniku syndromu karpálního tunelu.
- Bederní opěrka – poskytuje podporu bederní části zad a pomáhá udržet správnou pozici i při dlouhodobém sezení.
- Anatomický polštář na židli – aby vás nebolela záda a tělo netrpělo nekvalitní židlí či nesprávnou polohou.
- Podstavec pod monitor – dostane obrazovku počítače do úrovně vašich očí a vy se přestanete při práci hrbit.
- Podložka pod nohy – polohovatelná podložka zpříjemní sezení, ze kterého vás nebudou bolet nohy. Podle aktuální potřeby lze měnit úhel jejího naklopení.
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem
Datum vydání: 30. 8. 2017