Nový plynový kotel?
Vyplatí se vytápět plynem? Co je třeba vědět, chcete-li vyměnit starý plynový kotel za nový? A co přejít z uhlí na vytápění plynem? Můžeme získat na nový plynový kotel dotaci?
Více než polovina našich domácností je vytápěna plynem, ač plyn nepatří k nejlevnějším palivům. Nabízí totiž komfort srovnatelný s vytápěním elektřinou – nemusíme se starat o přikládání, o prostor pro skladování paliva, nepráší… Přitom se snadno reguluje, je dostupný na většině našeho území, a velmi dobře obstojí i z hlediska škodlivin unikajících do ovzduší. A podíváme-li se na něj z hlediska ekonomického, nabízí rozumný kompromis mezi komfortem a cenou. Jistě tedy stojí zato o vytápění plynovým kotlem uvažovat.
Vytápět plynem?
To je samozřejmě otázka číslo jedna a vlastně jsme na ni odpověděli již v úvodu. Plyn může být vhodnou volbou pro novostavbu a určitě není důvod měnit druh paliva tam, kde již plynem topíme. A v mnohých případech může být vhodnou náhradou za starý neekologický kotel na tuhá paliva. Výhodou je, že v tom případě můžeme získat velmi štědrou kotlíkovou dotaci. Plyn je vhodný všude tam, kde využíváme, nebo chceme využívat centrální teplovodní otopnou soustavu a kde je daná obec plynofikována.
Vyplatí se to?
Z pohledu ekonomického vždy záleží na konkrétní situaci. Je třeba brát v úvahu cenu paliva ve vztahu ke spotřebě a k vstupní investici. Tam, kde je potřeba tepla na vytápění velmi malá, mohou ekonomickou výhodnost plynu negativně ovlivnit vyšší pořizovací náklady na plynovou přípojku a teplovodní otopnou soustavu. Avšak v jiném případě nás může například modernizace otopné soustavy a výměna plynového kotle za efektivnější dovést k výrazným úsporám třeba i bez zateplení domu, které se sice doporučuje v prvé řadě, ale ne vždy je v danou chvíli realizovatelné. Zkrátka, tak jako u všeho, je třeba zvážit všechny okolnosti, porovnat naše možnosti a priority. A samozřejmě se poradit s odborníky.
Starý za nový?
Pokud patříte k více než polovině domácností, které provozují zastaralý kotel s nízkou účinností, tak určitě. Provoz starých kotlů velmi zdražuje věčný plamínek, až o dva tisíce korun za rok. Moderní kotle mají úspornější elektronické zapalování. U starších kotlů klesá postupem času účinnost spalování, navíc je nutné provozovat je s konstantně vysokou teplotou, čímž vznikají obzvlášť velké tepelné ztráty povrchem kotle. Zastarávají i morálně, protože moderní kotle se dají lépe regulovat a pracují mnohem hospodárněji. Výměna kotle za účinnější je tedy rozhodně smysluplná. Výměnou kotle doplněnou o vhodný typ regulace je možné snížit spotřebu plynu o třicet procent i více.
Můžeme koupit jen kondenzační?
V současné době musejí být i nově prodávané plynové spotřebiče označeny energetickým štítkem se zařazením do příslušné energetické třídy A++ až G a musejí splňovat přísnější ErP limity. Při výpočtu účinnosti se berou v úvahu vlivy reálného provozu, vliv regulace a spotřeba elektrické energie, je definována hodnota takzvané sezonní účinnosti. „Neznamená to však, že se mohou prodávat jen kondenzační kotle, jak vesměs informovala různá média. Na trh se již nesmějí uvádět nekondenzační turbo kotle, ale povolené jsou nekondenzační atmosférické kotle, kombinované kotle do 30 kW a nekondenzační atmosférické kotle pro vytápění do 10 kW,“ vysvětluje Pavel Novotný, produktový manažer Bosch Termotechnika. „A samozřejmě kondenzační kotle. Jejich výhodou mimo jiné je, že nepotřebují komín, ale stačí jednoduchý koncentrický nebo dělený odvod spalin.“
Kondenzační kotel jen pro úsporné domy?
Je pravdou, že kondenzační kotel funguje nejlépe, tedy nejúčinněji při nízkých výstupních teplotách. Možná proto je poměrně rozšířen názor, že kondenzační kotel není vhodný pro rekonstrukce starších otopných soustav s klasickými radiátory. Uvědomme si však, že na vysoký výkon musí kotel běžet jen v těch největších mrazech, jinak může využívat výhody kondenzace, a že starý nezateplený dům musíme vytápět i v relativně teplém období. A je logické, že v domě, který má vysokou potřebu tepla na vytápění, bude při pořízení účinného kotle absolutní úspora plynu vyšší než v nízkoenergetické novostavbě.
Návratnost investice bude tedy ve starém domě rychlejší. Starší systémy s radiátory je poměrně snadné upravit tak, aby kotel běžel delší dobu s nižší teplotou, a tedy s menším výkonem a spotřebou. Pokud je v extrémně nízkých teplotách nutné topit na vyšší teplotu, bude vždycky kondenzační kotel i při této teplotě účinnější než kotel sice nový, ale s klasickým principem spalování zemního plynu.
Vyměnit uhlí za plyn?
Výměna kotle na tuhá paliva za plyn přinese všechny výše zmíněné výhody plynového vytápění. A teď je pro tuto možnost vhodný čas, při výměně starého kotle na uhlí za plynový kotel lze získat kotlíkovou dotaci, o kterou se žádá prostřednictvím krajských úřadů. Musí se však jednat o kotel kondenzační. Výše příspěvku činí 75 % ceny kotle včetně souvisejících úprav, jako je úprava komínu či otopné soustavy. Strop je stanoven na 95 000 Kč, ve vybraných regionech s horší kvalitou ovzduší pak 102 000 Kč.
Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 13. 7. 2017