Dům zasazený do zahrady

Krásnou vzrostlou zahradu s malou chatkou, která sloužila po generace rodině k rekreaci, se rozhodl manželský pár využít pro trvalé bydlení i jako rekreační zázemí pro své děti s rodinami. Podmínkou bylo, aby zahrada stavbou co nejméně utrpěla.

Nový dům měl vyrůst na místě malého hřiště na volejbal, a smělo mu ustoupit jen pár starých ovocných stromů. Přitom je pozemek obtížně dostupný – vede k němu úzká zpevněná cesta mezi ploty sousedních domů, přesně tak akorát pro osobní auto.

Dům je usazen do vzrostlé zahrady a velkými prosklenými plochami nabízí výhled do zeleně.

Jasná volba

V tom, že nepůjde o zděný dům, ale dřevostavbu, měli majitelé jasno hned od začátku. Kromě záměru co nejvíce ochránit zahradu, potřebovali, aby stavba proběhla rychle, aby se jí nemuseli příliš věnovat, a aby byla energeticky úsporná. Vypravili se proto na veletrh dřevostaveb, aby si zde vybrali tu pravou. Přímo na veletrhu je žádný z nabízených domů sice neoslovil, ale odnesli si odtud katalog, v němž jim padl do oka plastický modřínový obklad. Nabídka firmy Natura Space je zaujala natolik, že si zajeli prohlédnout i její vzorový dům do Středokluk u Prahy, a tím bylo rozhodnuto.

Fasádu přídavného modulu tvoří obklad z různě natočených modřínových latí rozličných profilů, čímž se dosahuje plastického vzhledu. Finský modřín díky své odolnosti vůči povětrnostním vlivům nevyžaduje další povrchovou úpravu.

Místo kořenů vruty

Nejenže je zaujal samotný vzhled domu, ale i způsob zakládání staveb – na zemních vrutech, který je k pozemku velmi šetrný. Vyhnuli se tak bagrování, betonování základů a problémům s radonem. Dlouhé ocelové vruty se zašroubovaly do země do nezámrzné hloubky, jejich kónické tělo přitom zhutnilo zeminu ve svém okolí a ve spojení s plochou závitu vytvořily velmi pevný základ. Dům tak bez nadsázky vrostl do zahrady. Vruty nesou i terasu, ke které si majitelka nechala založit skalku, aby terasa lehce levitující na vrutech nepotřebovala zábradlí a přitom nebyla nebezpečná pro žádné z osmi vnoučat.

Z kuchyně se spojovacím krčkem prochází do přídavného modulu s ložnicí, která je opět posuvnou prosklenou stěnou propojena s terasou.

Hrubá stavba za 80 dní

I sázka na rychlost výstavby vyšla dobře, byť se obvyklých 70 dní zvýšilo na verneovských 80. Tady je třeba pochválit stavební úřad v Líbeznicích u Prahy, který navzdory zažité pověsti při jednání s úřady fungoval rychle a vstřícně. Můžeme investorům jen závidět, že zde nejčastěji slýchali říkat: „My jsme tady od toho, abychom vám pomohli.“
Zásadní potíže tedy nebyly se stavbou samotnou, obtížnější bylo přivést a zapojit kanalizaci či městský vodovod. Našlo by se i pár tragikomických historek, třeba ta o obráceném ventilu u kanalizace těsně po nastěhování do ještě nezabydleného domu den před Vánocemi. Naštěstí se našel šikovný místní odborník, který zabránil pohromě a umožnil oslavit Štědrý den v právě dokončeném domě.

Modřínová terasa rozšiřuje od jara do podzimu obývací prostor.

Dům z modulů a s galerií

Koncept Natura Space vychází ze základního modulu, který nabídne v minimalistické podobě vše potřebné. Základní modul je možné rozšířit o moduly přídavné. A to nemusí být najednou, ale třeba i po letech, změní-li se požadavky na bydlení. Majitelé tohoto domu si vybrali základ 6 x 9 se sedlovou střechou doplněný přídavným modulem s ložnicí. V podstatě tak, jak je řešen vzorový dům. „Líbilo se nám prosklení směrem do zahrady a terasa krytá domem do L,“ vyprávějí. „A nejvíce nám učaroval prostor otevřený až do stropu a trámy, které jsou ozdobou interiéru.“
Specialitou Natura Space je modulové vnitřní jádro, které obsahuje koupelnu a veškeré instalační prvky – elektroinstalaci, odpad, vodovod a to i pro kuchyň, která k němu přiléhá. Přiveze se na místo již se zcela zařízenou koupelnou a „kolem“ něho se vztyčí dům. „Dopravit sem hotové jádro byl největší oříšek stavby, příjezdová cesta nebyla dostatečně široká, nakonec se však našel přístup přes sousední pozemek,“ vzpomíná investor. Výrazným prvkem interiéru je kromě nosných rámů domu galerie, která je umístěna na stropě jádra. Slouží jako ložnice pro hosty, spaní vysoko pod stropem si ale nejvíce užívají vnoučata.

Galerie tvoří výrazný a zároveň funkční prvek interiéru. Majitelé nahradili typové schody masivními dřevěnými.

Vínová se žlutými akcenty

Základní materiálové řešení – podlahy, dveře, kliky, řešení koupelny vybírali majitelé na začátku s firmou Natura Space. „Nejtěžší pro mne bylo rozhodovat se dopředu, vybírat podle vzorků, představit si, jak to bude vypadat,“ přiznává majitelka.
S řešením interiéru nejvíce pomohl designer Jan Vondrouš z místní truhlárny Formic. Nejenže navrhl a nechal vyrobit vestavěný nábytek, skříně či police, ale pomohl i s výběrem svítidel či židlí, dokonce navrhl i barevné řešení a vybral obraz na čelní místo ve štítu.
„Nedovedli jsme si představit vínovou barvu na stěně či skříňkách, ale teď jsme velmi spokojení,“ vzpomínají majitelé. Pochvalují si i preciznost jeho práce i kolegů a výtečné nápady – jako například dlouhý truhlík na květiny na zábradlí galerie i s podsvícením, nebo masivní rám zrcadla ze zbytku materiálu na police. „Nikdy bych nevěřil, že si pořídím plastové židle, ale když mi je pan Vondrouš přinesl ukázat, líbily se nám a dokonce jsou i velmi pohodlné,“ vypráví majitel. A hlavně ladily k našemu žlutému křeslu z IKEA.“ Žlutá je totiž oblíbenou barvou majitelky domu, a proto pokud možno zdobí stůl kytice žlutých tulipánů. A to možná nevíte, že žluté květiny prý nejdéle ve váze vydrží…

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv Natura Space

 

Uložit

Uložit

Datum vydání: 1. 7. 2017

Edit: