Jak pečovat o zahradní techniku

Právě teď je nejvyšší čas na kontrolu zahradní techniky, která přes zimu odpočívala v garáži, ve sklepě či v kůlně. Probuďte vaši sekačku, vertikutátor, křovinořez, zahradnické nůžky, pilky i další pomocníky ze zimního spánku a poskytněte jim před další sezonou alespoň základní údržbu.

Jestliže jste si na podzim dali tu práci a své zahradní pomocníky pořádně vyčistili, čeká vás na jaře méně námahy. Začněte tím, že stroje nejprve důkladně prohlédnete. Tímto způsobem zjistíte jak stav opotřebení, tak také případná poškození. U všech elektrospotřebičů nezapomeňte prohlédnout přívodní kabel. Je-li porušen, raději jej vyměňte za nový.

Akumulátorová sekačka Viking MA 339, tichý provoz, na jedno nabití zvládne až na 270 m2 sečené plochy, set s akumulátorem a nabíječkou za 15 890 Kč. www.stihl.cz

Křovinořez Oleo-Mac Sparta 250 S – inovací motoru, karburátoru, zapalovací svíčky, katalyzátoru a krytů se podařilo dosáhnout přísných emisních limitů EURO II. Důsledkem je snížená spotřeba, vynikající poměr nízké hmotnosti a vysokého výkonu. Více na www.mountfield.cz.

Čím začít

Zahradní pomocníky nejdříve zbavte případných konzervantů, které jste na jejich kovové dílce nanesli na podzim jako ochranu před korozí. Jestliže si to jejich stav žádá, části napadené rzí obruste jemným smirkovým papírem, popřípadě ještě přetřete základovou barvou.
Dalším krokem je kontrola stavu startovací šňůry (pokud ji přístroj má) a její výměna, je-li nějakým způsobem poškozena. Všimněte si také čistoty chladicích žeber. Jejich zanesení způsobí, že přístroj bude mít nižší výkon, zato však vyšší spotřebu.

Příprava, která už chce trochu cviku

U benzinových zahradních pomocníků zkontrolujte, zda v jejich nádrži zbyla trocha paliva z předchozí sezóny. Pokud ano, bude lepší benzín z nádrže odstranit, nebo jej alespoň zředit nově namíchanou směsí. Toto palivo totiž časem ztrácí svoji kvalitu a může zapříčinit například obtížné startování stroje a další komplikace.
Zjistěte dále, v jakém stavu je olej a kolik ho zbývá v nádrži – nejen na začátku sezóny, ale v průběhu celého roku byste jej měli pravidelně doplňovat. Minimálně jednou za sezónu je potřeba olej v přístroji vyměnit, ovšem vše záleží na tom, jak často „pracanta“ používáte.
V případě větších strojů, jako jsou zahradní traktory a ridery, které jste pravděpodobně používali také během zimy, pečlivě prohlédněte nože a všechny řemeny, ale i skelet.
U motorové pily zkontrolujte opotřebení řezacích částí – právě ty totiž pravděpodobně budou potřebovat před následující sezonou nabrousit.
Pokud vše nefunguje správně, a nebo si na kontrolní práce sami netroufáte, nevěšte hlavu. Vydejte se raději do některého z autorizovaných servisů a věřte vaše přístroje do rukou povolanějších, kde zahradní pomocníky odborně ošetří a zprovozní.

Nůžky na živý plot Husqvarna 115iHD45, intuitivní ovládání a okamžitý start, v balení s nabíječkou a baterií za 7790 Kč. www.husqvarna.cz

Co potřebují sekačky

U sekaček očistěte případné zbytky trávy speciálním kartáčem na sekačky, který její povrch nepoškodí ani nepoškrábe. Sběrný koš na trávu vyklepte a opláchněte čistou vodou, zbavíte jej tak nečistot i usazeného prachu. Zkontrolujte také, zda jsou sekací nože dostatečně ostré – v případě potřeby je přiostřete pomocí brusky. Kromě ostrosti nožů zkontroluje i vzduchový filtr a zapalovací svíčku, které bude potřeba alespoň vyčistit, nebo rovnou vyměnit za nové. Aby vše dokonale šlapalo od prvního okamžiku, je důležité promazat šroubové spoje vazelínou a uvolněné dotáhnout.

Čtyřkolky Gladiator s vybraným pracovním příslušenstvím můžete doplnit o přívěsné sekačky, mulčovače, vozíky či nosiče nářadí. Ceny již od 114 990 Kč. www.ctyrkolky.cz

Sólo pro akumulátory!

V zahradách se stále více prosazuje akumulátorové náčiní. Proč? Třeba proto, že elektrické motory jsou téměř neslyšitelné a práce s nimi se obejde bez výfukových plynů. Nízký výkon elektromotorů a krátká výdrž akumulátorů, které dříve tyto pomocníky znevýhodňovaly, už jsou minulostí.
Pořizovací cena akumulátorového přístroje s nabíječkou bývá sice o něco vyšší než u nářadí s motorem, zato se však nemusíte bát dalších nákladů. Odpadá totiž jak nákup benzínu, tak i pravidelná investice do servisu. Oproti tomu náklady na spotřebu elektrické energie potřebné k dobíjení akumulátorů jsou minimální. Významné úspory můžete dosáhnout také tím, že budete používat jednu nabíječku a jeden či dva akumulátory pro několik zahradních přístrojů.
Pokud už akumulátorové spotřebiče doma máte, zkontrolujte jejich stav obdobně, jako jste to učinili u pomocníků na elektrický pohon. Všimněte si také stavu baterií, zda je možné nabít je na plný výkon a zda se doba nabíjení baterií významně neprodloužila a není tedy nutné vyměnit je za nové.

Akumulátory na zahradě

„Sortiment akumulátorových výrobků zahrnuje už delší dobu řetězové pily, foukače, vyžínače, křovinořezy, plotostřihy nebo automovery a je využíván spíše profesionály a firmami. Nyní přichází na trh i rozšíření o řadu nástrojů určených především pro hobby uživatele,“ vysvětluje Tomáš Nevečeřal ze společnosti Husqvarna.

Sada přípravků pro kompletní údržbu sekačky Briggs & Stratton. Více na www.briggs.cz.

Co potřebujete při údržbě zahradních strojů

  • sadu pro údržbu motoru (filtry, olej, zapalovací svíčka)
  • převodový olej
  • čisticí prostředky (textilie)
  • drobné nářadí (smirkový papír, brousek, kladivo, šroubovák, sadu klíčů a další)
  • mazací tuky
  • benzin k vyzkoušení funkčnosti stroje

JAK SE ZBAVIT KLÍŠŤAT V TRÁVNÍKU

radí Radovan Bureš z Briggs & Stratton.

Klíšťata potřebují k životu vlhké prostředí, a to jim zajišťuje rostlinný porost. I přesto, že zahradu pečlivě sečete, je účinné vytvořit předěly mezi bujnějším porostem a vlastní zahradou. Zpevnění nebo posypání přístupových cestiček kamínky, pískem či pravidelné zkracování přečnívajících větviček jistě pomůže.
Pravidelně sečte trávník na co nejkratší výšku, nízká tráva je totiž pro klíšťata poměrně nehostinným prostředím.
Nespoléhejte se na jednorázový chemický postřik, tak se klíšťat rozhodně nezbavíte. Až postřik vyprchá, určitě se na vaši zahradu opět vrátí.
Vytvořte takzvané nárazníkové zóny, které jim znesnadní přesouvání na místa, kde se nejčastěji pohybujete.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Datum vydání: 22. 5. 2017

Edit: