Pro léto v plné parádě!
Pokud se vám v těch největších vedrech nechce na plovárnu nebo k rybníku, ale rádi byste se osvěžili v chladné vodě, jedno řešení existuje – pořiďte si soukromý bazén rovnou na zahradě. A jestli už ho máte, tak je čas přivést ho zpět k životu, protože koupací sezona za pár měsíců začíná…
Vlastní bazén, ať už zapuštěný nebo nadzemní, není dnes žádným luxusem, spíše naopak – jen stěží mezi rodinnými domy najdete zahradu bez „modrého zázraku“. Uvažujete-li o koupi bazénu, ideální doba je koncem dubna, kdy většina prodejců zahajuje období slev před létem. A nejde jen o samotný bazén, promyslet a koupit byste si měli i všechny bazénové doplňky, jako je filtrace, solární plachta, vysavač na nečistoty, automatický dávkovač bazénové chemie nebo tepelné čerpadlo na ohřev vody. Je pravda, že když si skočíte zaplavat do rybníku, nemusíte žádnou z těchto starostí řešit, ale zase si neužijete vzácného soukromí, které vám zahrada s vlastním bazénem poskytne.
SEZONA POMALU PŘICHÁZÍ
Pokud už bazén máte, pak za pár týdnů nastane ideální chvíle k jeho odzimování a nastartování na letní sezonu. Odzimování bazénu by mělo proběhnout v době, kdy minimální noční teploty vzduchu neklesají pod nulu a teplota vody v bazénu se pohybuje mezi 10 až 15 °C. Začněte sejmutím krycí plachty, vyčištěním stěn a dna bazénu od usazenin, odstraněním nečistot z vody pomocí síťky. Potom přijde na řadu zapojení filtrace, případně i solárního ohřevu, máte-li. Vše pečlivě překontrolujte, dotáhněte veškeré spoje a ujistěte se, že nemůže dojít k úniku vody ani jiné poruše na zařízení. V případě, že meteorologové přece jen hlásí ještě občasné noční mrazíky, zapněte na noc filtraci a nechte vodu proudit solárním ohřevem. Zabráníte tím případnému poškození filtrace a solárního ohřevu. Potom doplňte vodu (až do úrovně středu přítokové příruby sběrače, tzv. skimmeru) a nepřetržitě 24 hodin filtrujte. Současně upravte kvalitu, tvrdost a pH vody pomocí vhodných a k tomu určených přípravků.
Vysavač do vody?
O tento druh vysávání se asi v rodině budete prát. Je totiž zábavný a jednoduchý, v podstatě zapnete vysavač a hodíte ho do bazénu. Vysavač zvládne uklidit drobné nečistoty, jako jsou listí, zrnka písku a podobně, stěny i dno zůstanou krásné čisté bez kluzkého povrchu. Na výběr máte automatické vysavače, které opravdu stačí jen naprogramovat a ponořit do vody. Poloautomatické modely vyčistí dno bazénu také rychle a spolehlivě, jen se připojují přes skimmer k pískové filtraci a k nasávání nečistot využívají sací síly filtračního systému.
KAM HO UMÍSTÍTE?
Pokud se na pořízení bazénu teprve chystáte, prvním krokem by měla být volba jeho umístění. Nejlepší místo je takové, kde svítí slunce během dne co nejdéle – bazénu by neměly stínit vzrostlé stromy a keře ani žádná stavba, jako je pergola, altán a podobně. Nejde jen o stín, který by stromy na bazén vrhaly, ale i o znečištění vody listím, jehličím a jinými nečistotami. Pokud budete k bazénu přidávat technické komponenty, jako je filtrace, tepelné čerpadlo nebo solární ohřev, zvolte takové místo, kde nebudou příliš na očích a zároveň nebudou překážet v pohybu kolem bazénu. Prostor kolem by měl zůstat co nejvolnější, aby ho bylo možné využívat k relaxaci – počítejte zde s lehátky, slunečníky i křesílky, možná i s dětským minihřištěm, znáte to…
ZAKOPAT, ČI NEZAKOPAT?
Stále nejlevnější, nejrychlejší a nejpohodlnější variantou je pořízení nadzemního montovaného bazénu, ale pokud vám to dostatek místa a peněz dovolí, praktičtější volbou je bazén zapuštěný. Existuje i možnost polozapuštěného, což se výborně osvědčuje hlavně ve svažitém terénu zahrady. Rozhodli-li jste se pro zapuštěný bazén do země, nabídka je bohatá. Jednotlivé kousky se od sebe liší nejen tvarem a vzhledem, ale i materiálem. A především ten rozhoduje o ceně. Můžete si zvolit bazén z pozinkovaného plechu s měkčenou PVC fólií (fóliový bazén), který je jednou z nejlevnějších variant. Výhodou je snadná montáž, kterou zvládnete sami, minusem nižší trvanlivost a nehezké spoje po obvodu. Ale jako rychlé a levné řešení na pár sezon, klidně. Oblíbenějším druhem jsou bazény laminátové, které se pokládají na betonovou desku a ještě se betonem zafixují. Začněte tím, že si v prodejně vyberete tvar a velikost laminátové vany; a vybírat máte opravdu z čeho. Jistě vás potěší, že povrch laminátových bazénů je krásně hlaďoučký bez jakýchkoli spojů a mají i delší trvanlivost, výrobci uvádějí 20 až 30 let. Rozdíl je ovšem mezi laminátem a PVC, méně kvalitní bazénové vany právě z PVC mají životnost mnohem kratší.
CO VŠECHNO SI MŮŽETE K BAZÉNU DOKOUPIT?
◗ fi ltraci
◗ UV lampu
◗ ionizátor
◗ salinátor
◗ tepelné čerpadlo pro ohřev vody
◗ solární plachtu
◗ zastřešení bazénu
◗ podvodní osvětlení
◗ protiproud
◗ masážní trysky
◗ bazénový vysavač
KERAMICKÝ SKVOST?
V tomto případě rozhodně neprohloupíte – keramika je totiž vysoce pevný a zároveň tvárný materiál s dlouhou životností, a navíc ještě i se skvělými izolačními vlastnostmi. Povrch dna i stěn je hladký, bez pórů, dobře odolává nárazům a jeho instalace je snadná a bez betonování. Navíc keramický povrch nabízí i pestrou paletu barev. Jinou možností jsou ještě tzv. kompozitní bazény, ty kombinují několik materiálů dohromady tak, že výsledek je dokonalý. Tyto bazény jsou jedny z nejtrvanlivějších a nejbezpečnějších na trhu, jsou velmi pevné a samonosné.
Jakou filtraci?
Obecně platí, že bazénová fi ltrace by měla přefi ltrovat celý objem rodinného bazénu za šest až osm hodin. Dokonale čistou vodu zaručí jedině písková fi ltrace s dostatečným výkonem. Při jejím výběru myslete na to, aby její výkon zvládl případně i dodatečné připojení vysavače nečistot nebo solárního ohřevu vody. Důležitou roli hraje i záruka: čím je delší, tím kvalitnější je i filtrace. Někteří výrobci nabízejí pětiletou, jiní až sedmiletou záruku.
NEJEN MODRÁ JE DOBRÁ
Klasická barva zahradních bazénů je dávno ta tam. V poslední době je hitem 3D úprava stěn a dna bazénu – jde o speciální barvu, která v sobě má malé lesklé částice, jež vytvářejí originální barevný efekt; máte pocit, že se voda v bazénu třpytí jako mořská hladina. Ani při výběru tvaru bazénu už nejste limitováni jako dříve. Setkáte se jak s tradičním kruhem, tak i s oválem, ledvinou, osmičkou a podobně. Za úvahu stojí i bazén s víceúrovňovým řešením interiéru, kdy jeho jedna část je mělčí a funguje jako brouzdaliště nebo dětský bazének. Jestli jste natolik nároční, že si nedokážete z nabídky v obchodech vybrat, zbývá vám už jen jedna možnost – nechat si vyrobit bazén na míru. Pokud máte připraven dostatečný finanční obnos, stačí jen stavební firmě zadat velikost a tvar a je to. Obvykle se nejprve postaví bazénový skelet z betonového ztraceného bednění a následně se nanese povrchová vrstva upravená buď keramickým obkladem, mozaikou, nebo kvalitní fólií. V tomto případě je nejpodstatnější volba spolehlivé firmy a kvalitních materiálů, které budou trvanlivé a s dobrými izolačními schopnostmi.
Datum vydání: 3. 5. 2015