Interiérové dveře
Stavíte, nebo rekonstruujete? Pak vás v nejbližších dnech čeká také výběr interiérových dveří, které nejen že oddělí jednotlivé místnosti, ale budou vašemu bytu také dokonale slušet.
Obecně platí, že design dveří by měl ladit s podlahou a naopak. Než se však pustíte do prohlížení katalogů a vzorníků povrchů, barev a dekorů, měli byste mít jasno v tom, jakým způsobem se budou dveře místnosti otevírat. Protože některé typy dveří není možné instalovat dodatečně, kdy už máte vše hotovo, ale vyžadují stavební přípravu, je praktické řešit tuto otázku již ve fázi projektu stavby či plánování rekonstrukce. Jen tak vás totiž v budoucnu nic nezaskočí a ušetříte si spoustu práce.
Na začátku si vše ujasněte
Interiérové dveře budete vybírat nejen podle způsobu otevírání, ale také podle rozměrů (standardní, zúžené či širší) i prostorových možností – buď jako jednokřídlé či dvoukřídlé. Podle toho, jakou místnost budou dveře uzavírat, byste také měli volit typ z hlediska funkce (běžný model či typ s některou ze speciálních funkcí – protipožární, protihlukové, kouřotěsné, vhodné do vlhka atd.).
Pokud jde o způsob otevírání, klasickým typem jsou dveře otočné, které zároveň nabízejí nejlepší možnost, jak můžete místnost nejen uzavřít, ale zároveň ji třeba také izolovat od hluku, světla, tepla, pachů a dalších faktorů.
Doprava nebo doleva
Než dveře nainstalujete, musíte mít vybráno, na kterou stranu se bude dveřní křídlo otevírat – kde je to pro vás nejpraktičtější a zároveň kde je pro pohyb křídla dveří dostatek prostoru. O otevírání vlevo či vpravo rozhoduje umístění dveřních závěsů: máte-li závěsy po pravé ruce, jedná se o dveře pravé a naopak.
Možnosti posuvných dveří
Chybí vám dostatečný prostor? Posuvné dveře představují velmi praktické řešení pro oddělování jednotlivých místností, protože dokáží uspořit relativně dost místa tam, kde vám potřebné centimetry pro instalaci otočných či kyvných dveří scházejí. Můžete se rozhodnout pro posuv po zdi nebo do zdi – neboli pro dveře, které budou zajíždět do stavebního pouzdra (kapsy) uschovaného ve stěně, nebo pro dveře pohybující se po pojezdu v podlaze nebo po závěsu podél stěny, a to buď vně, nebo uvnitř místnosti.
„Pokud jste si vybrali do stavebního pouzdra posuvné celoskleněné dveře, nezapomeňte to prodejci říci. Výrobce vám dodá užší typ pouzdra, který má v sobě užší mezeru pro zajíždění dveří než pouzdro pro klasické dřevěné dveře o šířce čtyř centimetrů. Jde nejen o estetičtější, ale také o praktičtější záležitost, kdy se vám do pouzdra nebude zbytečně dostávat prach a nečistoty,“ upozorňuje Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P.
Posuvné dveře navíc představují bezbariérové řešení dveřních průchodů, které ocení handicapovaní lidé i malé děti – manipulace s posuvnými dveřmi je totiž daleko snazší než s otočnými typy a co víc, při průchodu dveřmi na podlaze nepřekáží ani žádný práh.
Podél zdi i do zdi
Dveře pohybující se podél stěny mají oproti modelům zajíždějícím do stavebního pouzdra ve zdi přednost v tom, že jejich montáž je velice rychlá a nevyžaduje ani žádné velké stavební zásahy. Navíc instalace takových dveří je možná i při zachování původních zárubní, které tu zbyly po předešlých otočných dveřích.
Dveře zajíždějící do stěny vyžadují jisté stavební úpravy, avšak ani jejich montáž nepředstavuje velký problém, ať už bydlíte v panelákovém bytě nebo rodinném domě. Pouzdra jsou připravena jak pro montáž do zděné stěny, tak i do sádrokartonové příčky nebo do jiného systému suché výstavby. Na místo instalace se pouzdra dodávají v téměř smontovaném stavu, takže jejich sestavení a zabudování zvládne každý šikovnější kutil.
S jedním či dvěma křídly
Jednokřídlé i dvoukřídlé dveře je možno použít jak pro zajíždění do pouzder ve zdi, tak i pro posuv po stěně. Rozhodnete-li se pro dveře dvoukřídlé, můžete je opatřit „chytrým“ synchronním systémem, díky kterému se budou obě dveřní křídla otevírat i zavírat současně. Výhodou je, že synchronní systém lze do dveří namontovat i dodatečně.
Na kování nešetřete
O finální podobě dveří i o jejich životnosti rozhoduje také jeden podstatný detail: dveřní kování. Pod tímto označením se skrývají veškeré kovové komponenty, které na dveřích najdete – dveřní závěsy (panty), klika, madlo, miska či mušle a zámek. U posuvných dveří je to pak též závěsný mechanismus, který umožňuje pohyb dveří sem a tam. Před podezřele lacinými modely dejte vždy raději přednost těm, které již na první pohled vypadají bytelně a kvalitně. Výběr kování by měl probíhat i s ohledem na váhu a rozměry dveřního křídla – zvláště to platí pro celoskleněné posuvné dveře, kde je vyšší váhové zatížení.
A jak dlouho vydrží otevírací mechanismus posuvných dveří? Za vše zodpovídá kvalita pojezdů neboli „posuvných vozíčků“, které nesou a vozí dveře po vodicí kolejnici. Například u posuvných systémů výrobce J.A.P. jsou testovány na bezproblémovou funkčnost během 200 000 posuvů, což odpovídá zhruba 27 letům používání.
Líbí se vám lítačky?
Obdobný způsob otevírání, jako mají dveře otočně, mají i dveře kyvné, známé také pod označením „lítačky“. Na rozdíl od otočných modelů je však lze otevřít na obě strany – ven i dovnitř, proto se výborně hodí tam, kde potřebujete mít zajištěn bezproblémový průchod z obou stran. Většina „lítaček“ je vybavena pružinovými závěsy, s jejichž pomocí lze křídla dveří také uzavřít – znehybnit a zafixovat je tak ve střední poloze.
Co dnes „letí“ u interiérových dveří, prozrazuje Lukáš Smetana ze společnosti ProBydlení.
• Standardem jsou polodrážkové dveře, stále více klientů však volí v nových bytech i při rekonstrukcích také dveře bezpolodrážkové (skryté panty). Ale pozor, u obou typů platí, že stavební otvor musí být na šířku o 10 cm větší než průchod, na výšku pak o 5 cm. U polodrážkových (s viditelnými panty) lze drobné nuance napravit například vysekáním kapes pro panty, ale u bezpolodrážkových to možné není.
• Nejčastějším povrchem dveří, který si lidé dnes vybírají, je CPL laminát, mezi jehož výhody patří odolnost vůči poškrábání i odření a snadná údržba.
• Co se týče výplně dveří, stále vítězí nejlevnější – tedy papírová voština, hned na druhém místě je odlehčená dřevotřísková deska (tedy odlehčená DTD), která má lepší parametry zvukové izolace.
První skleněné dveře, které izolují
„Střed dveří Master může být buď prázdný, nebo vyplněný extrudovaným polystyrenem, který zajišťuje zvukové a tepelné izolační vlastnosti dveřního křídla. V případě zvukového útlumu (až 34 dB – kategorie zvukově izolačních dveří) je nutný spodní mechanický práh zabudovaný do dveřního křídla. Speciální vlastnosti mechanické odolnosti a útlumu zvuku i tepla jsme samozřejmě testovali v nezávislé zkušebně a získali potřebné odborné certifikáty. Poprvé se tak na český i zahraniční trh dostávají celoskleněné dveře s izolačními funkcemi odpovídajícími standardním dveřím dřevěným,“ vysvětluje pan Petr Paksi ze společnosti J.A.P.
Lze to i jinak: alternativní způsoby otevírání
Obr. 1) Netradiční způsob otevírání dveří představuje možnost poskládat dveřní křídlo na stěnu vedle zárubně. Ušetříte tak až 50 % prostoru. Dveřní systém Compack, výrobce Twin.
Obr. 2) Dalším, méně rozšířeným typem jsou dveře vybavené otočně-posuvným mechanismem křídla. Dokáží vám uspořit až 40 % místa a navíc mají výhodu oboustranného otevírání. Dveřní systém Ergon, výrobce Twin.
Přehled základních typů otevírání dveří
Zdroj: Solodoor
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 6. 5. 2017