Umíte velikonoční věnec?
Pokud se také těšíte na Velikonoce a rádi je slavíte tradičně a společně s rodinou, možná byste letos mohli zkusit něco nového, co vám leckterý koledník může jen závidět. Velikonoční věnec můžete mít jako dekoraci dlouho před i po svátcích, protože například ten ze stálezeleného keře zimostrázu (Buxus) jen tak neuvadne a může jednoduše fungovat jako čistě jarní dekorace.
VELIKONOČNÍ VĚNEC ZE ZIMOSTRÁZU
Budete potřebovat:
slaměný korpus o průměru 25 cm
zimostráz (Buxus)
hyacinty (Hyacinthus) s cibulí, ne řezané, 2 ks
mech typu „platmos“ nebo jiný dle vlastního výběru
vázací drát
lepicí pistoli
vyfouknutá vajíčka, 3 ks
cibulky – sazečky, 5 ks
jidášky, 2 ks
stuhy, asi 2 m
peříčka, asi 14 ks a další velikonoční dekorace dle vašeho výběru
Postup:
1.
Ke slaměnému korpusu přikládejte a drátkem připevňujte nastříhané větvičky zimostrázu. Neměly by být ustříhnuté příliš dlouho dopředu, aby lístky neseschly a při práci neopadávaly.
2.
Očistěte si šupinaté hlízy hyacintů a drátkem je připevněte ke korpusu. Cibulky pravidelně roste, aby mohl hyacint vykvést.
3.
Lepicí pistolí přilepujte všechny další dekorace – začněte od těch nejvýraznějších, což budou pravděpodobně vajíčka (případně i nabarvená).
4.
Připravte si jednoduché mašličky a připevněte je drátkem rovnoměrně po obvodu věnce.
5.
Tavnou pistolí postupně přilepte další velikonoční dekorace. Barevně je slaďte buď do pastelových barev, do zářivých, nebo použijte naopak pouze přírodniny.
Tip
Skvělou klasickou velikonoční dekorací jsou tzv. jidášky. Příprava je jednoduchá.
Vytvoříte si kvásek: Ve 100 ml vlažného mléka rozmícháte droždí s jednou lžící cukru a lžící hladké mouky, necháte přikryté ubrouskem kynout 5 až 10 minut. Změklý tuk (asi 120 g másla) utřete se dvěma žloutky a medem do pěny. Postupně vmícháte 450 g prosáté hladké mouky, 150 ml mléka, kvásek, nastrouhanou citronovou kůru a sůl. Vypracujete těsto a necháte ho 40 až 60 minut kynout. Z těsta oddělujete kousky a vyválíte z nich válečky, které tvarujete dle libosti. Jidášky kladete na tukem vymazaný plech a necháte ještě 15 minut dokynout. Vložíte do trouby předehřáté na 200 °C a pečete 20 minut dozlatova. Ještě horké potřete medem. Pokud se je následně chystáte jíst, pak je připevníte do věnce na špejlích. V opačném případě klidně přilepte tavnou pistolí.
VELIKONOČNÍ VĚNEC NA ZAVĚŠENÍ
Budete potřebovat:
slaměný korpus, ideálně o velikosti 25 až 30 cm (počítejte s tím, že s tilandsií a skořápkami nabude o cca 6 cm v průměru)
drátek na zavěšení
sušenou tilandsii (Tillandsia), nebo kokosové vlákno / sisal nebo barvený islandský mech
vyfouknutá vajíčka, asi 17 kusů – buď je nechte tak, jak jsou, nebo je můžete nabarvit temperovými barvami.
Postup:
1.
Tavnou pistolí přilepujte po celém obvodu a také ze stran věnce vyfouklá vejce, rovnoměrně střídejte barvy a zároveň je držte ve stejném směru. Vyvarujte se však přílišné pravidelnosti! Kolik jich ve výsledku bude, je jen na vás, na tomto věnci jich je 17.
2.
Prostor mezi vejci vyplňte tilandsií či jiným výplňovým materiálem tak, aby nebyla vidět sláma. Pokud přesto někde vykoukne, v případě Velikonoc to zas až tak nevadí. Sláma jako dekorační materiál k těmto svátkům patří.
3.
Tilandsii provlékejte mezi vejci – tam, kde sama o sobě nedrží, upevněte drátkem v podobě skobiček.
4.
Na závěr připevněte na spodní část věnce (tam, kde je mírně zploštělý) kousek drátu, z kterého následně vytvoříte očko na zavěšení. Jednoduše provléknete drát pod provázkem, kterým je věnec svázán.
Tip
Extravagantnější povahy mohou vyzkoušet aranžmá z různě rozbitých a různě velikých skořápek. Je ale potřeba věnec pokrýt velkým množstvím tohoto materiálu, aby to vypadalo jako záměr, a ne jako nehoda.
NETRADIČNÍ JARNÍ DEKORACE
Budete potřebovat:
klec
hrnkové květiny (třeba 2 x pryskyřník, 1 x netík a 1 x břečťan)
řezané jarní květiny (1 x sasanku, 2 x pryskyřníky, 2 x tulipány, 2 x frézie a 1 x kalina)
mech typu „bolmos“
stuhy
aranžovací hmotu
Postup:
1.
Vložte květináče s pryskyřníkem, břečťanem a netíkem. Výběr druhů je samozřejmě na vás, mixem jarních květin ale rozhodně nic nezkazíte – ať už jsou různobarevné, tón v tónu či jednobarevné.
2.
Nechte nasáknout aranžovací hmotu a vložte do klece. Po stranách klece rozložte mech, který bude zakrývat nejen aranžovací hmotu, ale také plastové květináče rostlin.
3.
Do aranžovací hmoty dejte dobře napité a seříznuté květiny. Ty, které mají duté či měkké stonky (sasanky a pryskyřníky), vyztužte floristickým drátkem, který povedete vnitřkem stonků.
4.
Některé větvičky či květy nechte vyčnívat ven z klece, bude to přirozenější, a vyvarujete se tak pravidelných tvarů, které jsou spíše ke škodě. Čím přirozeněji bude celá klec působit, tím lépe.
5.
Ozdobit můžete stuhami, které ladí k celkové kompozici. Použít můžete také přírodní lýko, jež se rovněž hodí k jarním květinám. Klec pečlivě zavěste do prostoru, nejlépe na větev stromu. Květiny opatrně zalévejte a roste, aby vám dekorace dlouho vydržela.
Tip
Úžasně vypadá seskupení několika klecí v různých velikostech, pokud je zavěsíte do prostoru v různých výškách. Klece s květy můžete prokládat klecemi se svíčkami. Výsledek působí velmi romanticky.
Všechny ukázky jsou z knihy Můj květinový ateliér – květinové dárky a inspirace pro každé roční období autorky Markéty Keclíkové.
Počet stran 208, cena 399 Kč, vydalo nakladatelství Smart Press, s.r.o.
V knize najdete 200 postupových fotografií s podrobným popisem, jak si vytvořit nejrůznější květinové vazby, věnce, svícny, aranže a další nápady na dárky z květin napříč ročními obdobími a svátky. Nechybí ani základy praktické floristiky a rady týkající se nákupu květin a péče o ně.
Připravila: Mirka Vernerová
Foto: Smart Press
Datum vydání: 5. 5. 2017