Digestoře: trendy
Bez digestoře to dnes v kuchyni opravdu nejde. Ale zapomeňte na nevzhledné krabice přilepené ke stěně nebo spodní skříňce. Trendy v oblasti těchto spotřebičů jsou hravé. Odsavače par se schovávají, aby prostor nerušily, maskují za designové lustry nebo nenápadně vyjíždějí z varné desky. Jiné se naopak parádí, aby nejen sloužily, ale i zdobily.
Kuchyňské trendy si s odsavači par skutečně hrají. Mají co nabídnout milovníkům minimalismu stejně jako příznivcům čarovných tvarů a ušlechtilých materiálů. Konečně využívají také pokročilé technologie, které sice nejsou na první pohled vidět, ale v praktickém životě zajišťují ještě pohodlnější a příjemnější používání kuchyně.
MODERNÍ – VÝSUVNÉ
Výsuvné odsavače par jsou oblíbenou variantou, pokud je kladen důraz na čisté tvary a design kuchyně. „Takový odsavač par je vidět jen v okamžiku, kdy jej potřebujete při vaření. Stiskem tlačítka se automaticky vysouvá do pracovní polohy a poté, opět pomocí stisku tlačítka, zasouvá zpět do pracovní desky, takže nijak nenarušuje celkový design moderní kuchyně. Jedná se o exkluzivní spotřebič, cena těchto odsavačů se pohybuje přibližně od 45 tisíc do 250 tisíc korun,“ říká Lukáš Smetana z ProBydlení. Výsuvné digestoře jsou však určené nejen pro milovníky minimalismu, ale jsou také vhodným řešením pro varné ostrůvky – není třeba odsavač instalovat v prostoru místnosti ke stropu.
PODMÍNKY PRO INSTALACI
I u tohoto typu odsavače máte na výběr mezi recirkulací a odtahem. Při volbě standardního odtahu ven se nabízí umístění motoru digestoře do externích prostor, aby v místnosti nebyl slyšet hluk přístroje. Při volbě recirkulace (použití uhlíkového filtru) zůstává motor v ostrůvku a nasátý a přefiltrovaný vzduch vrací zpět do místnosti. „Digestoře výsuvné z pracovní desky lze používat pro všechny typy varných desek, ale je třeba dbát na hloubku pracovní desky v místě, kde bude odsavač par umístěn. Jejich výkon by měl být alespoň 700 metrů krychlových za hodinu, aby se vytvořil dostatečný podtlak a pára a znečištěný vzduch rychle zmizely,“ doplňuje Lukáš Smetana z ProBydlení.
DVOJKA S DESKOU
Výrobci kuchyňských spotřebičů jdou ale ještě dál. Digestoř totiž může být i pevnou součástí varné desky a páry při vaření jsou odsávány sací zónou umístěnou přímo v jejím centru. Dotykové ovládání odsavače je přitom umístěno vedle ovládacího panelu varné desky. I v tomto případě je na výběr mezi odtahem a recirkulací.
AŤ ZDOBÍ!
Podíváte-li se na první digestoře, je patrné, že u nich vítězila funkce nad tvarem. V současnosti jsou tyto dvě stránky spotřebiče na stejné úrovni. Má-li být odsavač par vidět, ať zdobí! Při výrobě digestoří se tak používají ušlechtilé materiály, sklo, černé sklo či nerezová ocel a designéři si hrají s tvary.
CO OČI NEVIDÍ
Jiný trend v kuchyni velí skrýt vše, co je jen možné. Za dvířky se schovávají chladničky, myčky, odpadkové koše, zásuvky jsou integrované v pracovní desce, čelní kuchyňské plochy jsou hladké, bez úchytek, ovládají se jen dotykem, vysoké skříně splývají se stěnami. Schovávají se i digestoře. Kromě variant výsuvných z pracovní plochy nebo odsavačů, které jsou přímo integrované ve varné desce, se nabízí ještě tradiční možnost vestavby do horní kuchyňské skříňky. Opět – zapomeňte za někdejší humpolácké digestoře, které ač vestavěné, stále byly vidět. Současné provedení je opravdu neviditelné.
KOMUNIKUJÍ
Jistá forma inteligence je dnes již výsadou většiny spotřebičů. Nejinak je tomu u odsavačů par. Kromě toho, že vám dají vědět, pokud je třeba například vyměnit filtry, vyspělé modely už vás nepotřebují ani k uvedení do provozu, ani k ovládání. Samy se zapnou, když začnete s vařením, samy přizpůsobí svůj výkon tomu, co se na varné desce právě děje, samy se vypnou, když je vzduch opět čistý.
VÝKON A HLUČNOST
Digestoř vybírejte podle způsobu instalace, možností odtahu, designu a funkcí (osvětlení a jiné), ale zaměřte se zejména na výkon a na hlučnost. Tyto parametry jsou důležité, první pro správnou funkci a druhý pro komfort při užívání. „Aby bylo možné v místnosti zajistit trvale příjemné prostředí, měl by se v ní vzduch vyměnit šestkrát až dvanáctkrát za hodinu. Proto musí objem přiváděného vzduchu nebo výkonnost odsavače par odpovídat objemu místnosti. Nejen hosté pak ocení, že při vaření nedělá odsavač zbytečný hluk a můžete si nerušeně povídat,“ vysvětluje Sylva Marounková ze společnosti BSH domácí spotřebiče.
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 3. 5. 2017