Bezpečnostní vstupní dveře
To, že je více než vhodné chránit vstup do domu či bytu bezpečnostními dveřmi, je již zřejmé snad majiteli každé nemovitosti. Jaké ale tyto dveře mají mít parametry, aby v roli ochránce soukromí a majetku skutečně obstály, to už tak jasné nebývá.
Vstupní dveře do bytu či domu nepořizujete tak často, abyste byli ve výběru zběhlí, navíc výrobci přicházejí se stále novými a novými věcmi. Zorientovat se na trhu s tímto sortimentem je pro laika zpravidla složité. Bezpečnostní dveře jsou přitom velmi důležité, podle odborníků snižují pravděpodobnost vloupání do nemovitosti až o 80 procent. Není nutné, aby byly jejich parametry zbytečně předimenzované, ale ještě horší varianta je, pokud byly jejich vlastnosti podceněny, ať už z neznalostí problematiky, nebo kvůli snaze ušetřit.
ČÍM ZAČÍT
Při výběru začněte tím, kde budou dveře umístěny, zda v interiéru (u bytové jednotky v rámci bytového domu), nebo v exteriéru (jako vchodové dveře do rodinného domu). „Dále je nutné zvolit typ dveří, který se pro danou stavbu, nemovitost hodí, tedy zvolit dveře jednokřídlé nebo dvoukřídlé, případně dveře vrobené přímo na míru danému prostoru,“ radí Lukáš Smetana, ředitel společnosti ProBydlení.cz.
MÍRA BEZPEČÍ
Dále přichází na řadu volba bezpečnostní třídy, do níž by měly dveře spadat. Bezpečnostních tříd je celkem šest, u vstupu do bytu či rodinného bytu jsou však relevantní pouze tři z nich, a to 2, 3 a 4. Jednotlivé kategorie označené zkratkou RC a čísly 1 až 6 přitom označují míru zabezpečení, přesněji schopnost konkrétních dveří odolat útoku zloděje, a to i za použití různého typu nářadí. Čím vyšší bezpečnostní třída, tím sofistikovanější nářadí musí zloděj použít a zároveň se prodlužuje i čas na překonání těchto dveří. Odborníci doporučují i u vchodů do bytů vybrat dveře spadající alespoň do bezpečnostní třídy RC3, které již zajistí dostačující ochranu, třída RC4 je pak vhodná pro řešení vchodů do rodinných domů. Třída RC2 je naprosté minimum. Nižší bezpečnostní třída než RC2 nenabízí v podstatě žádné bezpečnostní prvky, naopak RC5 a RC6, které jsou určené například pro vchody do trezorů, jsou pro běžnou domácnost zbytečné. „Jednotlivé modelové řady a bezpečnostní třídy se liší tloušťkou dveří a počtem jisticích bodů. Čím více bodů, tím jsou bezpečnostní dveře účinnější,“ konstatuje Lukáš Smetana z ProBydlení.cz.
DALŠÍ VLASTNOSTI
Správné dveře by měly ale umět víc než jen odolat náporu zloděje. Samozřejmostí je dnes protihluková izolace. Dalším důležitým parametrem je protipožární ochrana. „Doporučujeme dveře s označením protipožární ochrany alespoň EI/EW 30, které minimálně 30 minut odolají požáru z hlediska izolace i radiace. Vždy si ověřte platnost těchto hodnot například i podle výsledků nezávislých testů. Mnohdy jsou hodnoty deklarovány, ale v nezávislých testech ČOI dveře pohořely,“ upozorňuje Aleš Ullmann, technický specialista společnosti Sapeli. V nabídce výrobců najdete pak další vychytávky, které nejsou bezpodmínečně nutné, ale značně posilují schopnost dveří obstát v konkrétních podmínkách. Může jimi být klima provedení II. a III. kategorie pro oddělení prostorů s rozdílem klimatu či kouřotěsná ochrana.
NEDÍLNÁ SOUČÁST
Bezpečnostní parametry dveří nejsou jen otázkou dveřního křídla a zárubní. „Důležité je upozornit, že bezpečnostní dveře je vždy nutné osadit do kovové bezpečnostní zárubně zalité betonem a pro plnou funkčnost využít bezpečnostní kování. Pouze v této kombinaci je možné garantovat ochranu v plné míře. Při výběru bezpečnostních dveří sledujte také kvalitu a typ závěsů a nejen počet, ale i sílu uzamykacích čepů. Ty mohou být pasivní (pevně vysunuté ze dveří v oblasti závěsů, které chrání dveře před vysazením), nebo aktivní vysouvací čepy, ovládané klíčem v zámku. Variantou mohou být také takzvané háky, které nahrazují čepy – tyče,“ popisuje Aleš Ullmann ze Sapeli.
ODOLNÉ, ALE I HEZKÉ
Pokud jde o vzhled bezpečnostních dveří, není třeba se kvůli jejich nadstandardním vlastnostem vzdávat požadavků na estetickou stránku. Základ bezpečnostních dveří sice tvoří pevný rám z tvrdého dřeva nebo kovu s bezpečnostní výplní z různých materiálů, ale pokud jde o výsledný design, můžete dveře bez problémů sladit z jedné strany s dveřmi v domě, z druhé s těmi interiérovými, můžete zvolit prosklení i případné ozdobné prvky. Zatímco povrch exteriérových dveří bývá nejčastěji proveden z vysokotlakého laminátu, plechu či nerezu, u vstupních dveří do bytu se častěji využívá lamino, přírodní dýha či působivé masivní dřevo.
BEZPEČNOSTNÍ TŘÍDY PRO BYTY A RODINÉ DOMY:
RC2 – zvýšená ochrana:
Dveře nějakou dobu odolají, nelze je prokopnout, ale dostat se přes ně nemusí být složité.
RC3 – vysoká ochrana:
Novinky v této třídě jsou již tak zabezpečeny, že odolají i 70 cm dlouhému páčidlu nebo ruční mechanické vrtačce.
RC4 – velmi vysoká ochrana:
Na otevření dveří musí být zloděj velice zkušený, při otevírání by však vydával takový hluk, že by jeho činnost nezůstala bez povšimnutí.
KDO JE ZA DVEŘMI?
Vědět, kdo stojí za dveřmi, je velmi důležité, otevřete-li komukoli, ani bezpečnostní dveře z nejvyšších tříd vás a váš majetek neochrání. Klasické kukátko je v oblibě i dnes, ale můžete jít s dobou. Trendy jsou elektronická kukátka, která zprostředkovávají obraz přede dveřmi na displeji v interiéru. Díky inteligentním systémům se ale před své dveře můžete podívat i třeba z práce. To se hodí, pokud jsou doma jen děti. Zvoní-li pošťák, otvírat mu nemusejí, je-li to kamarád, proč ne. Vy nicméně – opět na dálku – můžete zamezit přístup i jemu…
ČÍM SI ODEMKNETE?
K otevírání dveří mohou sloužit různé prostředky. Bezpečnostní klíče mají mnohdy chráněný profil, zámek můžete mít jeden nebo více, zamykání klasické mechanické pomocí klíče, chytré elektronické prostřednictvím otisku prstu, pomocí čipu, bezdrátové klávesnice, ale třeba i na dálku mobilním telefonem.
JAK JE TO SE ZÁRUBNĚMI?
Při koupi bezpečnostních dveří nesmíte zapomenout na bezpečnostní zárubeň. Certifikovaný prodejce vám ji ke dveřím nabídne automaticky. Bezpečnostní zárubeň je několikanásobně zesílena v zámkové části, není možné ji promáčknout nebo roztáhnout. „Některé modelové řady bezpečnostních dveří je možné osadit i do stávajících bezpečnostních zárubní, ale dejte pozor zejména u starších zárubní. Hrozí jejich nerovnost, následně netěsnost dveří a celkově špatná funkce dveří a bezpečnostních prvků,“ varuje Lukáš Smetana z ProBydlení.cz.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 4. 4. 2017