Squat v Pařížské 23 podruhé…

Část čtvrtého a pátého patra secesního domu v Pařížské 23 zaujímá byt s pracovním označením D. Jeho nekonvenčně pojaté interiéry prostupují několika podlažími až na samotnou střechu, odkud je z terasy nádherný výhled na Pražský hrad, na Letnou i na historické jádro města kolem.

V únorovém vydání jsme vám představili unikátní projekt Squat iD23, v rámci něhož vzniklo v centru Prahy ve zrekonstruovaném secesním domě celkem pět velkoryse pojatých bytů. Každý byt z této pětice byl zařizován s ohledem na potřeby úplně jiné rodiny a každý z nich zaujme zcela odlišným způsobem. Tentokrát vás zveme na návštěvu ke dvěma umělecky založeným mužům – do bytu D.

V hlavní koupelně, sousedící s ložnicí majitelů, je z oválné vany výhled na střechy okolních domů. Baterie řady Axor Starck a Talis S dodala značka Hansgrohe.

Domov pro umělce

Jednoduše praktický, příjemně zabydlený, na první pohled konzervativní s celou řadou překvapivých, někdy až výstředních detailů – tak by se dal charakterizovat byt, ve kterém společně žijí Petr a Martin. Oběma partnerům jej přesně na míru navrhla Ivana Dombková z I.D. Arch společně s dlouhodobou spolupracovnicí, designérkou Monikou Ciprovou z dodavatelské firmy Innex. Ta doladila vybavení interiérů jednotlivých místností, jejich barevnost, aranžmá látek a výběr uměleckých kousků tak, aby do sebe vše zapadalo.
„Vnímáme stejně prostory i přírodní materiály. Naším cílem je vtisknout do projektu harmonii, byt nezaplnit, nechat ho dýchat, vytvořit funkční moderní bydlení 21. století a zároveň zachovat kouzlo historického domu,“ vysvětluje Monika.
„Máme rádi technicky nadčasová řešení, jednoduché čisté dispozice, světlo a přírodní materiály. Hledáme trvalé hodnoty. Trvalou krásu,“ dodává Ivana Dombková.

Největší místností bytu je obývací pokoj s vysokým stropem, zasahující přes dvě podlaží – výška jeho stropu čítá téměř šest metrů. Prostor je vlastně multifunkční, protože tu kromě obývací části s měkkou pohovkou najdete také prostornou jídelnu se stolem, k němuž se pohodlně vejde až deset osob, a také plně vybavenou kuchyň s velkoryse řešeným ostrůvkem a barovým posezením.
Obývací prostor je nepřímo propojen také s ložnicí v patře. Spojnici v tomto případě tvoří velká okna, sahající od podlahy po strop ložnice, z nichž se vám otevírá výhled na celou jídelní a kuchyňskou část. O něco méně nápadné propojení obou místností pak představují čtyři skleněné výplně pochozí podlahy v ložnici, jimiž lze shlížet přímo do obývacího koutu s pohovkou.

Jídelní stůl na míru od I.D.Arch doplňují pohodlné židle Flûte od italské rodinné firmy Sovet. Lustr Souls je od Evy Eisler, výrobce Preciosa Lighting. Na stěně visí zrcadlo Overview a tapeta Elizabeth Oxford od Innex.

Nadčasové a kvalitní

Ústředním materiálem celého bytu je přírodní dub, který vás provází všemi místnostmi rozsáhlého bytu, jenž je zároveň největším v celém domě. Na chodbách, v obytných místnostech i v koupelnách naleznete chytře řešené úložné prostory a praktický vestavěný nábytek, do něhož se pohodlně vejde vše potřebné. Přestože je prostor, který architekti zařizovali, nebývale rozsáhlý, podařilo se jim jej zútulnit nejen volbou vhodných materiálů, ale také prostřednictvím dokonalé práce se světlem a podsvícením nábytku.
Hlavní obytná místnost je tak příjemně světlá nejen díky vzdušnému dekorativnímu lustru od Evy Eisler, ale také díky instalaci velkého zrcadla Overview, připomínajícího zamrzlý členitý vodopád. Právě hra s odrazem prostoru v něm celou místnost ještě více opticky zvětšuje a prosvětluje. Světlo z lustru se tak odráží i do všech vzdálenějších koutů místnosti.
Židle, křesla, koberce, stoly, tapety, postele, záclony a závěsy pocházejí od firmy Innex. Co se barevnosti týče, zvolila Monika zemité a přirozené odstíny.
„Chtěli jsme nechat vyniknout jen pár prvků, třeba zrcadlo, lustr a umění,“ vysvětluje a pokračuje, „miluji práci s látkami, je to můj hlavní obor. Oblékám okna, křesla i zdi. Výběr textilie je pro interiér stejně klíčový jako výběr dřeva.“
Porcelán a nádobí pocházejí od firmy Potten Pannen-Staněk, vypínače a další doplňky od společnosti ABB. Koupelny vybavil sanitární keramikou a designovými armaturami výrobce Hansgrohe.

Pro hosty

Oba partneři jsou společenští lidé, kteří rádi a často přijímají četné návštěvy. Není tedy divu, že je část jejich bytu vyhrazena návštěvám, které zde najdou veškerý komfort i potřebné zázemí. Kromě dvou prostorných ložnic jsou tu návštěvám plně k dispozici i dvě samostatné koupelny s WC. Část interiérů určených hostům najdete ve druhém podlaží bytu, kam vystoupáte po dřevěných schodech s elegantním skleněným zábradlím.

Z ložnice majitelů je vidět do obývacího prostoru jak velkými okny, tak i skleněnou částí podlahy před postelí. Postel na míru navrhlo I.D. Arch, závěsy, polštáře, přehozy a další textilie dodal Innex.

Tak trochu soukromá galerie

Finální podobu domova dotvářejí pečlivě vybrané kousky pocházející z dílen světově proslulých i méně známých umělců. Visí zde i díla mladé generace českých tvůrců: například olejomalba od Daniela Vlčka odkazuje na zlatou éru vinylu 70. a 80. let.
„Tematicky do prostoru zapadá, protože majitel sbírá vinylové desky,“ vysvětluje Monika Ciprová, která jednotlivá díla do bytu vybrala spolu s galerií Drdova Gallery.
K vidění jsou zde i díla od designéra a skláře Ronyho Plesla, umělce Tadeáše Podrackého, držitele ceny Jindřicha Chalupeckého, Moniky Žákové či Pavly Scerankové. V ložnici pak visí fotografie Václava Kopeckého.
„Obrazy mají působit svěže a mladistvě, zároveň dodávají interiéru hloubku a jistou útulnost, byt se stává soukromou galerií,“ popisuje dále Monika.

I.D. Arch

Nejtěžší jsou realizace, při kterých narazíte na zkostnatělé úředníky
To tvrdí Ivana Dombková a Rostislav Černík, kteří společně již přes dvacet let navrhují a realizují pro své klienty domy a byty. Pod značkou I. D. architektura vystupují od roku 2012.
V rámci projektu Squat iD23 navrhl jejich ateliér dispoziční řešení všech bytů, vytvořil povrchy a vestavěný nábytek v posledních třech patrech a ve spolupráci s Monikou Ciprovou ze společnosti Innex také zrealizoval nadčasový interiér bytu ve čtvrtém patře.
www.dombkova.cz

Kdo tu bydlí:

Petr a Martin

Petr je úspěšný šéfkuchař a Martin obchoduje s uměním a podniká také ve filmové oblasti. Mimo jiné vlastní ještě další dva byty v nejvyšších patrech zdejšího domu, které pronajímá.
Oba muži sdílejí nadšení pro umělecké předměty od klasických i současných tvůrců, což v jejich domově poznáte na první pohled. Tvůrci zdejší atmosféry jsou totiž pečlivě vybrané obrazy, fotografie, vázy i sošky, jejichž originalitou a krásou se můžete kochat doslova na každém kroku.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: Dagmar Vyhnálková

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Uložit

Datum vydání: 30. 3. 2017

Edit: