Sněhové frézy
Máte-li velký dvůr nebo dlouhou příjezdovou cestu, s hrablem ani ručním foukačem sníh nepřemůžete. Hlavně v podhůří a na horách oceníte skvělého pomocníka – sněhovou frézu.
Správný typ frézy vybírejte podle toho, co přesně chcete sněhu zbavit – rozhoduje velikost plochy, členitost terénu a kvalita podkladu – jestli je zpevněný nebo měkký.
Co nabízí trh?
Existuje mnoho fréz a neliší se jen značkou, barvou a výkonem. Liší se také šířkou a výškou záběru a dalšími důležitými technickými parametry. Zásadní pro výběr je například to, do jaké vzdálenosti dokáže fréza odhodit nabraný sníh – tedy na podmínkách kolem domu, kam až je nutné sníh odhazovat a i to, kde se bude odklizený sníh skladovat.
Frézy se dělí podle toho, s jakým typem a množstvím sněhu si umějí poradit. Něco jiného je 5 centimetrů lehkého prašanu anebo čtvrt metru mokrého sněhu. Před koupí si tedy musíte ujasnit, jestli budete odhazovat sníh jen kolem domu a vždy co nejdříve – pak vám postačí fréza se slabším výkonem, anebo spíše na chalupě, kde se ho přes týden nahromadí velké množství – v tom případě budete potřebovat daleko silnější frézu.
Jednostupňová fréza
Menší a slabší jednostupňové frézy mohou být benzínové, ale i na elektřinu. Co všechno zvládnou? Zhruba všechno to, co hrablo, ale bez fyzické námahy. Jednostupňová fréza pracuje tak, že šnek (rotující pryžové lopatky) ve spodní části frézy pod krytem (v tzv. bunkru) nabírá sníh ze země a odhazuje ho odhozovým komínem až 10 metrů daleko. Odhoz můžete regulovat joystickem.
Hodí se na menší zahrady, příjezdové zpěvněné cesty, dlážděné či betonové chodníky a terasy. Na nich si poradí i s o něco vyšší vrstvou sněhu. Na měkčí trávník se s ní ale musíte vypravit ihned. S vyšší vrstvou sněhu na trávě by si totiž tato fréza už neporadila. Pokud chcete odstraňovat sníh z větších nezpevněných ploch, poohlédněte se raději po fréze dvoustupňové.
Dvoustupňová fréza
Této fréze nezáleží na povrchu, ani na kvalitě sněhu. Můžete s ní pracovat na cestách, parkovištích i na louce. Může být motorová nebo akumulační, kolová nebo pásová. Pokud máte chalupu vysoko v horách, asi vám lépe poslouží fréza pásová. Ta neodklízí sníh až k pevnému povrchu nebo trávě, což v horách nevadí. Tam spíše oceníte, že zvládá jízdu a práci v hlubokém sněhu a závějích.
Ve všech ostatních případech sáhněte po rozšířenější fréze kolové. Je při práci hbitější, lépe se ovládá v zatáčkách a při couvání. Pracuje podobně jako jednostupňová, ale má něco důležitého navíc. Bonus spočívá s tom, že silný pilovitý šnek zvládá drtit i zmrzlý mokrý nebo udusaný sníh. Rozdrcený sníh se odhazuje opět komínem, tentokrát až do vzdálenosti 15 metrů, podle typu frézy. Dálku a směr si zase regulujete na ovládacím panelu. Dvoustupňové frézy nepohání kupředu šnek, jako je tomu u jednostupňových, ale mají vlastní pojezd, běžně šest rychlostí vpřed a dvě na couvání.
Sledujte velikost kol
Průměr kol u sněžné frézy je důležitý. Nezapomeňte, že se stroj bude prodírat vrstvou sněhu i závějemi. Na kola se proto v obchodě podívejte hned, ptejte se na jejich průměr a klidně si je raději i přeměřte. Koupit byste měli frézu s minimálním průměrem 33 centimetry, to ale jen u jednostupňových. U modelů dvoustupňových, které budou překonávat náročnější terén v náročnějších podmínkách, by měla být kola asi o 5 centimetrů větší.
Do boje na čtyřkolce
Nabídku fréz určených k rodinným domům doplňují frézy profesionální, které využívají zejména správci horských chat. Ale může se hodit i vám, pokud máte opravdu velké prostranství a nechce se vám za frézou chodit, můžete nasednout na traktůrek se sněžnou radlicí a tradá…
Jste-li majiteli čtyřkolky, máte o sníh také postaráno. Ke čtyřkolce se totiž dá přikoupit radlice a potom přemůžete návěje, závěje a vyšší vrsty těžkého mokrého sněhu raz dva. Šíře radlice může být metr a půl, takže odklízení jde opravdu rychle. Pracovní čtyřkolky s radlicí vám hodně urychlí a usnadní sklízení velkého množství sněhu na rozlehlých plochách. Polyetylenová radlice je odpružená, mrazuvzdorná a může shrnovat veškeré sypké materiály.
Na čtyřkolky je možné v zimní sezóně kromě radlice namontovat take sypače, kartáčové čističe a další zimní příslušenství.
Abyste mohli s frézou pracovat i v zimním šeru nebo v noci, měla by mít reflektor.
Tak, jako u všech elektrospotřebičů i u frézy zkontrolujte před koupí záruku, servis a možnosti pozáručního servisu. Požádejte o manuál k danému typu a pročtěte si jej.
Tip
Jste-li obklopeni sousedy a máte-li velkou zahradu, ze které musíte odklízet sníh, zvolte místo motorové frézy její akumulátorovou variantu, která je extrémně tichá.
Před nákupem frézy zkontrolujte:
pevnost konstrukce
pevnost a stabilitu šneku
pevnost a sílu lopatek
pohodlnou dosažitelnost řadicí páky a její snadné uchopení
snadné ovládání odhozového komínu a manipulaci s joystickem
plusem jsou vyhřívané rukojeti
Jak bezpečně frézovat?
Bezpečnostní zásady jsou podobné jako u práce s travní sekačkou. Před uvedením do provozu se vždy seznamte s typem, konstrukcí a funkcemi stroje i jeho ovládáním.
Nepodceňte vhodný čas pro práci – šero v zimě je zrádné, při sněhové přikrývce o to víc a pro krátkozraké i nebezpečné. Pracujte jenom za dobrých světlených podmínek.
Oblečení volte “na tělo”, rozhodně ne dlouhý kabát nebo plandavý svetr, ani dlouhou šálu. Hrozí nebezpečí zachycení do frézy. Boty by měly být pevné s dobrou protiskluzovou podrážkou, a v rukavicích byste měli mít cit.
Na lopatky nebo do spodní části frézy sahejte vždy pouze s vypnutým motorem.
Foto: archive firem
Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
foto: archiv firem
Datum vydání: 17. 2. 2017