Zimní ložní prádlo
V zimě častěji než jindy v roce toužíme po teple. Venku nás chrání oblečení, doma zalézáme do dek a peřin. Vždyť co je příjemnějšího než se zachumlat do hřejivé přikrývky a s šálkem lahodného čaje a třeba i s knížkou tu zimu příjemně přečkat?
V noci už nejsou výjimkou teploty kolem nuly, rána jsou mrazivá, v peřinách a dekách zůstáváme déle i proto, že noc je dlouhá… Aby se vám opravdu dobře hovělo, měli byste se na zimu řádně vybavit. Vhodnou pokrývkou to začíná, příjemným povlečením pokračuje a hřejivým plédem na pohovce nebo křesle končí.
TEPLO POD PEŘINOU
V bytě, a v ložnici zvlášť, nemá být přetopeno, ale tělo by mělo být v teple. Na chladné období roku je tak vhodné vyměnit letní přikrývku na zimní, ale třeba jste vybaveni i přikrývkou celoroční. Je to pro vás novinka? Možná právě fakt, že spíte od ledna do prosince pod jednou dekou, má za následek méně kvalitní spánek v určitých obdobích roku.
JAKOU MÁ HŘEJIVOST
Rozdělení podle hřejivosti či sezonnosti je přitom jedním ze základních parametrů, podle nichž byste měli výběr vhodné přikrývky řídit. Lehké jsou ideální do teplejších místností a na teplejší období roku, hřejivé (termo) přikrývky pak do chladnějších ložnic na zimní období. Celoročně je ovšem můžete používat rovněž, patříte-li mezi zimomřivé typy nebo jsou-li vaše ložnice či dětský pokoj trvale chladnější.
DVA V JEDNOM
Nabízí se také řešení dva v jednom. K dostání jsou totiž i dvě samostatné přikrývky, lehká a celoroční, které jsou sepnuté pomocí suchých zipů či patentů. V létě používáte lehkou, na jaře a na podzim celoroční, a při jejich spojení získáte termopřikrývku na zimu. Takové řešení je praktické i pro návštěvy – z jedné přikrývky vytvoříte dvě.
MODERNÍ MATERIÁLY
I při výrobě lůžkovin se používají pokročilé technologie a moderní postupy. Přikrývky s termoregulačními vlastnostmi jsou díky použitým materiálům schopné během zahřívání absorbovat teplo, které – pokud v noci teplota v okolním prostředí klesá – zase uvolní, a částečně tak vyrovnávají teplotní rozdíly při spánku. Pokud trpíte alergiemi, je dobré vsadit na přikrývky vyrobené z antialergenních materiálů, které jsou vhodné i pro astmatiky. Jiné výrobky mohou obsahovat například ionty stříbra. Ty přirozeně zabraňují množení bakterií a roztočů a zneškodňují je. Vyspělé materiály dále dokážou třeba zabraňovat výskytu elektrostatického pole, a přispět tak ke klidnějšímu spánku.
ODĚV PRO LŮŽKO
Na pocit tepla bude mít samozřejmě vliv i barevnost ložnice a povlečení, stejně jako materiál ložního prádla. V zimním období jsou z toho důvodu populární flanelová povlečení. Ale záleží na vás, jaký materiál je vám příjemný – a nebojte se na něj před koupí sáhnout, právě pocit z doteku je důležitý. Ideálně volte materiály prodyšné, přírodní. Zohledněte také náročnost, pokud jde o údržbu. Dnes se pro výrobu povlečení používají materiály nemačkavé nebo takové, které se snáze žehlí. Do této kategorie patří speciálně upravené bavlněné satény, bavlněné krepy či jemná žerzejová povlečení. Praktické používání ovlivní i systém zapínání. Pohodlnější než knoflíky jsou určitě patenty či zipy.
PEČLIVĚ VYBERTE ROZMĚR
Při výběru se zaměřte i na rozměr přikrývky. Běžně jsou na trhu k dispozici rozměry 140 x 200 cm, prodloužená délka 140 x 220 cm a partnerský rozměr 240 x 200 cm. Rozměru přikrývky by měla odpovídat také velikost povlečení, aby nic nepřebývalo a nic nescházelo. Ne vždy si totiž přikrývka a povlak, ačkoli jsou označeny stejným rozměrem, velikostí zcela odpovídají. Není nic nepříjemnějšího než bojovat s malou přikrývkou ve velkém povlečení a obráceně…
DŮLEŽITÁ HYGIENA
Existují speciální výrobky určené přímo pro alergiky, ale hygiena lůžka je důležitá obecně. I z toho důvodu je dobré volit materiály, které lze prát při vyšších teplotách. Pokud je neperete doma (například péřové výrobky), jednou až dvakrát do roka byste je měli odnést do čistírny.
JAK ČASTO PŘEVLÉKAT?
Co se týče výměny povlečení, panují různé názory. Někteří tvrdí, že stačí převléci postel jednou měsíčně, jiní, že ideální je týdenní interval, setkáte se i s názorem, že by to mělo být každý den – vždyť se přece dotýkáme povlečení téměř holým tělem, takže bychom je měli měnit stejně často jako ložní prádlo. Jak často budete převlékat svou postel vy, záleží jen na vás. Není ovšem nic příjemnějšího než se zachumlat do čistých a voňavých přikrývek…
OZDOBÍ I ZAHŘEJE
Pléd nebo deku byste měli mít po ruce celoročně. Zima vám totiž rozhodně nemusí být jen od října do února. Tyto kousky přitom nabídnou více služeb najednou: zahřejí při sledování televize nebo četbě, je-li třeba, mohou posloužit nečekané návštěvě jako přikrývka, ale plní i dekorativní úlohu. Mohou ležet jen přehozené přes opěradlo pohovky nebo srolované na houpacím křesle a zdobit. Stylovou třešničkou na dortu pak může být polštář ve stejném dekoru.
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 23. 1. 2017