Prostorné a samostatné myčky
Pokud myčku ještě doma nemáte, nebo chcete jen vyměnit starý přístroj za nový, či vaše kuchyňská pomocnice z nejrůznějších důvodů nefunguje, čeká vás výběr nového spotřebiče. Co byste si měli ujasnit, než vejdete do obchodu, nebo začnete brouzdat po e-shopech? My to víme a poradíme!
Pokud ještě váháte, zda si myčku vůbec pořídit, možná vás přesvědčí fakt, že mytím v myčce se spotřebuje až o 60 % méně vody než při ručním mytí pod tekoucí vodou. Navíc je tu i hledisko hygienické: ruce nesnesou tak vysokou teplotu vody, jakou má voda při mytí v myčce. A ještě jedno plus: po umytí vás nečeká zdlouhavé utírání, protože myčka nádobí také osuší.
První kritérium: velikost
O tom, zda sáhnout po přístroji s šířkou 60, nebo 45 cm, se rozhodujte podle počtu členů domácnosti. Takzvané úzké, neboli slim myčky bohatě pokryjí potřeby domácnosti obývané jedním či dvěma lidmi. Kapacita těchto přístrojů bývá asi 10 sad nádobí. Myčku ve standardní šíři 60 cm volte v případě, že je vás doma více. Tento model pojme bez problémů až 15 sad nádobí.
Jste-li single a toužíte po opravdu minimalistickém řešení, postačí vám kompaktní stolní varianta, která je svými rozměry srovnatelná třeba s troubou a mívá kapacitu 5 až 6 sad nádobí.
Vestavná, či volně stojící?
Oba typy myček se liší pouze na pohled, proto se nemusíte obávat, že byste v případě jedné či druhé varianty přišli o některou z oblíbených funkcí, nebo byli ochuzeni o tolik potřebné centimetry vnitřního prostoru. Zde rozhoduje spíše estetické hledisko a také prostorové možnosti vaší kuchyně.
Volně stojící myčky bývají standardně nabízeny v klasickém bílém nebo nerezovém provedení. Aby bylo možné lépe sladit spotřebič s dalším kuchyňským vybavením, můžete se v nabídce vybraných výrobců setkat ještě s černou variantou, červenou, oranžovou a mnoha jinými barvami. Vestavné modely lze buď plně nebo částečně integrovat do kuchyňského nábytku, takže budete řešit pouze design vnější strany dvířek a vzhled ovládacího panelu. Podle toho, zda si vyberete myčku plně nebo jen částečně vestavěnou, máte na výběr ovládací panel vnější, či plně integrovaný, který je umístěný v horní části vnitřní strany dvířek a zvenčí tedy není vidět.
Úspora ve všech ohledech
Pohlídejte si, aby myčka nebyla ve vaší domácnosti nešetrnou pomocnicí. Potřebné údaje najdete na energetickém štítku, který musí být přiložen ke každému spotřebiči. Právě zde posoudíte energetickou náročnost vámi vybraného modelu, který by měl spadat minimálně do kategorie A+.
„Průměrné množství vody, které myčky při hlavním programu spotřebují, je 13,5 litrů a při úsporném programu dokonce jen 10,6 litrů vody,“ uvádí Hana Hoffmannová, z časopisu dTest, který nedávno uveřejnil studii srovnání 13 modelů volně stojících myček. Většina v současné době nabízených výrobků se také mohla pochlubit hodnotou spotřeby elektrické energie menší než 1 kWh, kterou si některé udržely i v hlavním programu.
Široká nabídka programů
Moderní spotřebiče nabízejí stále nové funkce a programy, které vám mají usnadnit obsluhu myčky, či zkvalitnit proces mytí nádobí. Počet nových vylepšení má samozřejmě vliv i na výslednou cenu každého přístroje. Je proto dobré se se všemi funkcemi seznámit a rozhodnout se, které z nich opravdu potřebujete a budete je využívat.
Kromě programů určených k mytí a oplachu jsou součástí nabídky u nových modelů i takzvané chytré funkce, jež díky citlivým senzorům automaticky určí stupeň zašpinění nádobí a podle toho samy zvolí program, optimální teplotu vody, čas a intenzitu mytí. K běžnému standardu patří ukazatel nedostatku soli a leštidla, možnost odloženého startu, dále funkce noční mytí, vyznačující se sníženou hlučností, či funkce Aqua Stop, zabraňující případnému přetečení či úniku vody z myčky v případě, že hadice netěsní, nebo praskla.
Některé modely vám nabídnou i možnost využití odlišné intenzity mytí v koších, kdy je možné mýt ve stejnou dobu křehké nádobí v horním koši a zároveň silněji zašpiněné hrnce, pánve či pekáče v koši spodním (například funkce Duo Wash). Názvy jednotlivých funkcí se samozřejmě u všech výrobců liší.
Tiché společnice
Jedním z důležitých parametrů pro výběr myčky je také hlučnost. Pokud myčka dokáže vyvinout hluk o hodnotě 58 dB a více, rozhodně se nejedná o tichý přístroj. Myčky s tichým provozem oceníte zejména v případě, že máte spojenou kuchyň s obývacím pokojem a nechcete být rušeni nepříjemnými zvuky, které mytí nádobí leckdy provází. Tiché přístroje se vyplatí i tehdy, jste-li zvyklí používat funkci odložený start a využívat k mytí noční čas, kdy všichni spí.
Vnitřní uspořádání
Aktuálně je kladen důraz na flexibilní uspořádání vnitřního prostoru, který by se měl maximálně přizpůsobit různým tvarům a velikostem nádobí, abyste mohli co nejlépe využít oba koše myčky. Hlavním trendem je přidání třetí zásuvky do horní části, kam uložíte všechny příbory, nože, vařečky, naběračky, obracečky a další kuchyňské nástroje, které tak nebudou zabírat prostor v nižších úrovních. Mezi žádané příslušenství patří také nástavce na sklenice, jež zabrání tomu, aby do sebe sklenice při mytí narážely. Nejrůznější držáky pak umožňují umístění nádobí větších rozměrů.
Co sem patří a co ne
Vysoké teploty a intenzivní mycí prostředky mohou některé méně odolné nádobí i náčiní poškodit, proto nemůžete umýt vše, co v kuchyni používáte. Do myčky rozhodně nepatří nádobí z hliníku, stříbra nebo cínu, dřevěné předměty ani proutěné košíčky a ošatky na pečivo a stejně tak sklenice z olovnatého křišťálu. Také pánve a hrnce s nepřilnavým povrchem myjte raději ručně, po častější „lázni“ v myčce by totiž mohly o své jedinečné vlastnosti přijít. Možná vás překvapí, že sem nepatří ani ostré kuchyňské nože, které by se v myčce rychle ztupily. Opatrní buďte v případě plastového náčiní a nádobí, vlivem vysokých teplot se může zdeformovat.
Myčka na chalupě – co s ní v zimě?
Pokud máte myčku na chalupě, kam v zimě tam nejezdíte, pak je potřeba kromě zazimování chalupy zazimovat také myčku.
„Základním pravidlem spotřebiče je odpojit jej od vody a elektřiny, ale každý má jistá specifika v údržbě. Nejhůře jsou na tom spotřebiče právě myčky nádobí nebo pračky,“ radí Pavel Šramota, produktový manažer značky Philco.
Problém nastává hlavně tam, kde klesá teplota pod bod mrazu. Zmrzne-li zbytková voda v trubicích, může přístroj nenávratně poškodit. Důkladně proto umyjte vnitřní prostor myčky a vyčistěte filtry. Z hadic vypusťte zbytkovou vodu a myčku odpojte od přívodu vody a elektřiny. Nádrž se solí úplně naplňte a nezapomeňte vyjmout filtr na dně myčky a pomocí houbičky odsát vodu z odpadní nádrže. Dvířka nechejte pootevřená, aby vnitřní prostor mohl větrat.
Letošní novinky
Mezinárodní veletrh spotřební elektroniky IFA, na němž jsou každoročně v září představeny nové modely domácích spotřebičů, přišel i u myček s mnoha vylepšeními. Kromě důmyslných držáků s pohyblivými a vyjímatelnými částmi, zvyšujících kapacitu obou úložných košů, a flexibilní příborové zásuvky, kterou lze zcela vyjmout, jsou to například ještě lepší mycí i sušicí technologie, intuitivní ovládání a samozřejmě opět nižší spotřeba i hlučnost. Do myček můžete nově umístit dokonce i velké pekáče, hrnce a pánve – nejlépe nastojato, aby šetřily cenný prostor, kam je možno poskládat ještě spoustu dalšího špinavého nádobí.
Foto: archiv firem a Shutterstock
Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 6. 12. 2016