Vybavení pro novorozence
Už se to narodilo? Od teď vás sice čeká hodně radosti, ale i mnoho starostí. Tou základní je zodpovědnost. V prvních dnech a měsících života je to především nutnost ochránit ten malý poklad před všemi nebezpečími, která na něj v životě číhají. Než jim bude dítě schopno předcházet samo, potrvá to ještě dlouho. Potřebná opatření přitom začínají doma.
Dobrá rada pro ty, kteří jsou ještě v očekávání: domov na příchod nového človíčka připravte s předstihem, bezprostředně po narození budete mít jiné starosti než obíhat obchody, procházet inzeráty nebo shánět potřebné vybavení po známých. Těm, kteří přípravy před narozením miminka podcenili, můžeme už jen poradit, co je nejdůležitější. Kromě bezpečí a zdraví nejmenšího člena rodiny, které je na prvním místě, je to i jeho pohodlí a spokojenost –, a pozor, v neposlední řadě také pohodlí vaše. Takže kde začít a podle čeho postupovat?
SAMOSTATNÝ POKOJ?
Ukládat čerstvě narozené miminko do samostatného pokoje se může zdát jako macešské zacházení, a přesto mohou nastat případy, kdy jiná cesta není. V rodičovské ložnici jednak nemusí být na dětskou postýlku dostatek místa, ložnice může být také zároveň pracovnou, kdy jeden z dospělých pracuje i v noci – a dítě by to rušilo. Nebo opačný případ – jeden z rodičů potřebuje díky svému povolání kvalitní spánek, což v prvních týdnech života dítěte ve společné místnosti nebývá zpravidla možné. A jsou i případy, kdy si rodičovský pár chce i po narození dítěte zachovat intimitu své ložnice.
HLÍDAJÍ A CHRÁNÍ
Ať je důvod jakýkoli, dnes můžete být prakticky se svým dítětem každou vteřinu, i když vás budou dělit stěny. Zcela samozřejmým vybavením jsou dnes elektronické chůvy, které přenášejí zvuk, a dokonce i obraz z dětské postýlky na aparát (ten může být vybavený monitorem) k rodičovskému lůžku. Chůva se vám ale hodí i tehdy, pokud necháte malé spát v kočárku na zahradě a potřebujete něco poklidit uvnitř domu, nebo obráceně – pokud jste s přáteli večer venku, zatímco mimino spí ve svém pokoji. Chůvičku vybírejte nejen podle toho, zda přenáší jen zvuk od dítěte k vám, případně je schopna přenosu oboustranného, či nabízí i obrazový přenos, ale důležitým parametrem je i dosah. Chůvičku fungují jako vysílačky a mohou mít dosah i několik stovek metrů. Skvělými pomocníky nejen pro úzkostné rodiče jsou pak monitory dechu, které hlídají dechovou činnost dítěte. Jedná se o citlivou podložku, která se podkládá pod matraci v dětské postýlce. Pokud by snad došlo k nějakému výkyvu v dětském dýchání, monitor se rozezvučí alarmem a na tuto skutečnost vás upozorní. Pokud je vše v pořádku, bliká zeleným světlem.
POSTÝLKU POTŘEBUJETE
Je jedno, zda spí dítě ve vlastním pokojíku nebo v rodičovské ložnici, postýlku bude potřebovat tak jako tak. V prvních týdnech života odborníci nedoporučují, aby novorozenec spal v jedné posteli s rodiči, a to z bezpečnostních důvodů. Péči o dítě vám usnadní postýlka, která bude mít polohovací spací plochu – novorozené snadno bez zbytečného ohýbání zad vyjmete a uložíte, v okamžiku, kdy začne sedět, snížíte lehací plochu, až se postaví na nožky, bude dno postýlky nejníže. Postýlku určitě opatřete polstrovanými mantinely, aby dítě nenaráželo do pevné ohrádky. Neměly by v ní být zbytečné věci (novorozenci nepotřebují polštáře, nedávejte jim na spaní hračky, a především pozor na jakékoli šňůry, kabely od kolotočů či jiných zařízení).
NA PŘEBALOVÁNÍ
Pro novorozence potřebujete přebalovací pult nebo aspoň podložku na přebalování. Samostatnou podložku, nejlepší je omyvatelná, můžete položit na komodu či stůl, přebalovací pult ale může být i samostatný kus s úložným prostorem, a to ve formě otevřených polic nebo zásuvek. Důležité je, aby byl stabilní a pro vás pohodlný výškou. K dítěti byste se neměli příliš ohýbat. Přebalovací plocha musí mít po delších stranách vyvýšené okraje, aby dítě nepřepadlo. Věřte, že doba, kdy se nehne z místa, uteče jako voda… V začátcích je přebalovák velmi dobrý pomocník, ale na druhou stranu ho nebudete potřebovat příliš dlouho, skutečně jen pár měsíců. Většina dětí už na něm totiž poměrně záhy nevydrží v klidu a některé dokonce začnou brzy chodit bez pleny.
VŠE PO RUCE
Nemusíte miminku hned chystat velkou vestavěnou skříň, v začátcích půjde spíš o vaše pohodlí, abyste věděli, kam rychle sáhnout, když bude třeba. Důležité je mít vše potřebné po ruce. Ušetříte si tím spoustu kroků, ale eliminujete i okamžiky, kdy byste museli dítě nechat bez dozoru (to opravdu nedělejte!) nebo je tahat v náručí po bytě. V bezprostřední blízkosti přebalovacího pultu je tak dobré mít pleny, základní kusy oblečení, kosmetiku, kterou budete používat při přebalování a po koupeli. Hodí se také mít po ruce prostor na odpad (ať už použité pleny, vlhké ubrousky či nejrůznější vatové tampony, čistidla uší atd.), abyste nemuseli běhat s každým kusem zvlášť do koše v kuchyni.
NA ZÁBAVU
Novorozeně sice první týdny života v podstatě jen projí a prospí, aniž byste k tomu museli vytvořit speciální podmínky. Postupem času ale budete muset zařídit i nějakou zábavu. Pro tyto případy slouží kolotoče nad dětskou postýlku, koberečky s hrazdičkami a závěsnými hračkami a další samostatné hračky všeho druhu. Vybírejte je vždy od ověřených prodejců a z kategorie produktů, které odpovídají vašemu potomkovi věkově a jsou vyrobeny z nezávadných materiálů. Pozor na malé částečky, nebezpečné jsou i šňůry, kabely a ostré hrany!
SOUKROMÉ HRAČKÁŘSTVÍ
Řešit budete postupem času problém, kam s hračkami… Plyšáky, panenky a kostky můžete usadit do otevřených polic. Na neskladné hračky (míče, autíčka atd.), které ti nejmenší stěží budou rovnat na police, se hodí plastové kontejnery, které mohou být na kolečkách, papírové či textilní boxy, plastové, proutěné, textilní koše, kapsáře atd. Dítě by mělo být podle odborníků schopno uklízet po sobě přibližně od tří let věku, což ale znamená, že své hračky nahází do nejbližší krabice. Na dobu, kdy je bude vyrovnávat úhledně vedle sebe, si budete muset ještě počkat…
VHODNÝ MATERIÁL
V dětském pokoji nemá místo sklo – například skleněné či zrcadlové dveře vestavěné skříně jsou téměř do puberty naprosto nevhodné. Pokud ho už musíte z nějakého důvodu použít, volte výhradně bezpečnostní varianty. Kromě skla se pak na vybavení dětského pokoje používají všechny materiály, nejpopulárnější je dřevo, lamino, plasty, to z důvodu odolnosti. Méně často se setkáte s dýhou a masivním dřevem, protože tyto materiály jsou nákladnější a jejich poškození se odstraňuje hůře.
BEZPEČÍ PRO VĚTŠÍ
Až začne dítě objevovat i své širší okolí, myslete na to, že od prvního pohybu po zemi potřebuje volný prostor: na lezení, na první kroky, poté na běhání a hru. Nábytek tak stavte ke stěnám a vždy ho upevněte proti převrácení. Zajistěte ostré rohy pomocí chráničů, podlahy opatřete měkkými materiály (pěnovými podložkami, koberci). Skříně, zásuvky a další, a to v jakémkoli prostoru pro nejmenší, kteří objevují svět bez zábran, by měly být opatřeny dětskými pojistkami proti otevření, proti skřípnutí prstu, vypadnutí (zásuvky).
SPOTŘEBIČE NA NĚ MYSLÍ
V domácnosti s dětmi se řeší také hygiena. Myslí na to i výrobci domácích spotřebičů. Kromě sterilizátorů na dětské potřeby (lahvičky, dudlíky) jsou tu i jiné vymoženosti. Pračky disponují antialergickými či parními programy, které ničí nejen špínu, ale také alergeny, bakterie nebo viry, myčky využívají páru, která sterilizuje a dezinfikuje, vysavače pracují s výkonnými filtry, které zachytí i ty nejmenší částečky prachu. Další spotřebiče jsou určené k péči o prostředí, v němž dítě žije: čističky, zvlhčovače či odvlhčovače vzduchu, ionizátory, které zlepší kvalitu vzduchu tak, aby byla pro nejmenšího člena domácnosti ideální.
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 3. 11. 2016