Přeměna chalupy v rodinný dům
Je to poměrně časté řešení, že se chalupa po čase rekreačního užívání změní na rodinný dům pro trvalé bydlení. Stejnou cestu zvolili i majitelé chalupy na Vysočině. Než v ní ale mohli začít žít, bylo nutné zajistit zde komfort a pohodlí, které k trvale obývanému domu patří.
Chalupa pocházející z první poloviny minulého století sloužila zcela původně pro bydlení investorových rodičů, posléze ji jeho rodina využívala k rekreaci. V nové podobě jí měla sloužit k trvalému bydlení. Úkolu naplnit požadavky na novou funkci objektu se zhostili architekti Luděk Rýzner a František Čekal z ateliéru OK Plan Architects, s nimiž měli investoři již předchozí dobré zkušenosti, a proto jim projekt bez váhání svěřili.
MINULOST A SOUČASNOST
„Jedná se o typickou chalupu na Vysočině, která byla díky své jednoduchosti vcelku zachovalá. Základní myšlenkou bylo navrátit objekt do původní podoby, vybudovat novou přístavbu v soudobém výrazu a zajistit současné potřeby provozu rodinného domu. Nová část objektu je přitom materiálově odlišná – dřevěný laťový obklad kontrastuje s bílou omítkou původní chalupy. Připojili jsme k téměř stoletému domu novou vrstvu z 21. století a tomu odpovídá i její minimální výraz,“ vysvětluje Ing. arch. František Čekal. Další výraznou změnou bylo vytvoření nových oken. Do fasády směřující do zahrady byly vybourány nové otvory s výrazným prosklením a propojením s terasou, což zajišťuje těsný kontakt se zahradou i přístup denního světla do obytných prostor.
NOVÉ MOŽNOSTI
Chalupa ve své někdejší podobě ovšem nevyhovovala současným požadavkům, ani pokud jde o vlhkostní a tepelně izolační vlastnosti. „Cihelné zdivo domu bylo v rámci rekonstrukce podřezáno a byla provedena nová hydroizolace, zdi byly opatřeny kontaktním zateplovacím systémem. Podkroví je vyměněno včetně keramické střešní krytiny,“ vyjmenovává architekt. V celém domě slouží k vytváření tepelné pohody podlahové vytápění, přičemž dům využívá technologie tepelného čerpadla země – voda. K přitápění majitelé využívají krb, ohřev užitkové vody zajišťuje elektrický bojler.
BONUS V PODKROVÍ
V současné podobě nabízí dům veškerý komfort pro rodinu s dětmi. V suterénu je technologické zázemí s kotelnou. Součástí přízemí je nové vstupní zádveří, následuje otevřená schodišťová hala, z níž se vstupuje do kuchyně, obývacího pokoje s jídelnou a do ložnice. K místnosti na spaní, kterou využívají rodiče, náleží samostatná koupelna s WC situovaná právě do prostoru nové přístavby. V podkroví se pak nacházejí dva dětské pokoje a koupelna. Velký vikýř v jedné z podkrovních místností slouží jako rozhledna. „Od počátku byl navržen jako kukátko do krajiny a zároveň prostorový bonus v podkroví, kam si mohou děti sednout a třeba číst,“ poznamenává František Čekal.
JAKO DOMA – MODERNĚ
Stejně jako se nově přistavěná část domu svou povahou očividně hlásí k současnosti, moderní charakter má také pojetí interiéru. „Investor byl již zvyklý na určitý styl ze svého bytu. Do interiéru chalupy jsme chtěli zanést vrstvu současného bydlení tak, aby se v ní cítil jako doma. Interiér vznikal postupně a spolu s majiteli jsme se shodli, že půjdeme cestou minimálních výrazových prostředků,“ komentuje výsledek František Čekal.
V HLAVNÍ ROLI DŘEVO
V interiéru je silně zastoupeno dřevo, ať už na podlahách, které pokrývají vrstvené dubové parkety, v podobě obkladu stěn provedeného ze stejného materiálu, na schodišti z dubových fošen či v koupelně v podobě teakové mozaiky. Masivní dřevo bylo rovněž použito na výrobu některých kusů nábytku. Tento přírodní materiál vytváří přívětivé a neutrální prostředí pro zbývající vybavení, které je v ryze jednoduchém stylu a převážně v tónech bílé.
ZMĚNY V ZAHRADĚ
Konečně úpravy zaznamenal také exteriér domu. Byl upraven nový vjezd na pozemek z kamenných odseků, a také vstup do objektu, který má podobu schodiště z dubových pražců. Zahradu nově ohraničuje oplocení z gabionů. „Gabiony jsme volili, neboť kámen je kus přírody a je již součástí soklu stávajícího domu; navíc se jedná o tradiční vesnický materiál,“ vysvětluje František Čekal a dodává: „Kombinace prázdných a kamenem vyplněných sítí tvoří odlehčenou variantu oplocení. V jednom úseku oplocení je do gabionů naskládané palivové dřevo.“
Foto: Jaroslav Hejzlar
Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 6. 10. 2016