Jak nezmenšit malý byt

Přecpat malý prostor je snadné, dokonce občas máme pocit, že to ani jinak nejde. Potřebujeme přece někde spát, jíst, vařit, někam ukládat věci… Fígl je ale v tom, jaké předměty do malého bytu patří a jaké ne.

Zapomeňte na velké rohové pohovky, masivní stoly a sestavy až na zem. Vynechejte temné barvy i příliš křiklavé tóny s velkými vzory. Vaším spojencem jsou průsvitné materiály, jemné struktury i barvy a lehké konstrukce. A také šikovné předěly, které v bytě vytvoří funkční zóny a opticky od sebe oddělí nábytek, který by se jinak navzájem „tloukl“.
Špatné je pro malý byt všechno, co tvoří kompaktní hmotu, která místnost zatíží, i proto je lepší volit kombinované židle, křesílka či skříňky. Dřevěná lehká konstrukce židle, vyplněná bílým polstrováním, působí rozhodně vzdušněji než celodřevěný kus, stejně tak kombinované materiály u stolků jsou většinou ku prospěchu. Kupodivu pomáhá i mix stylů, pokud ovšem z různých období vytáhnete na světlo věci křehké, lehké, světlé…

1

2

Takových vzdušných polic lze vyskládat na stěnu víc, Molteni. Dole lehký pracovní stolek, Ronan & Erwan Bouroullec Design (Artek).

3

Nábytek ve vzduchu

Všichni vám poradí, aby se v malém prostoru maximálně využívaly stěny, a v zásadě mají pravdu. Je to jako s městem: nemůžete-li se roztahovat do šíře, stavíte do výšky. Stěny ale musí dýchat, jinak si budete připadat jako v těsné krabici. Občas musí být zeď prostě vidět, a na ní by měla být pěkná grafika, hodiny, lehká polička… Odlehčení prostoru hodně pomůže, když nábytek nesahá až na zem. Současný trend tomu hodně nahrává, nad zemí končí i kuchyňské sestavy či uskupení policové, do něhož umisťujeme televizi.

Sklo a znovu sklo

Skleněné vitríny, stolky, police, to je pro malý byt požehnání. Totéž platí i o průhledných a průsvitných plastech a jiných materiálech. Patří sem třeba i lehká proutěná křesílka či čiré plastové židle, které jsou pro malý byt vhodné podobně jako sklo. Šikovným umístěním zrcadla opticky zvětšíme obytnou plochu. Vše je nutné doplnit vhodným osvětlením – nic robustního, jen subtilní lampy, křehké baňky a rozptýlené světlo, které pomáhá prosvětlit prostor a pěkně se v zrcadle odráží.

5

Nenápadný kávový stolek unese dost. Praktické jsou i taburety, nezaberou příliš místa a jsou vždy po ruce. Molteni

6

Jakoby jen tak naznačená… Bílá lampa se ve dne skoro ztratí a večer jemně září. Moooi

10

Nebojte se a předělujte

Pokud máte jednu opravdu velkou místnost, do které ale musí přijít úplně všechno, nebojte se předělů. I ty ale bezpodmínečně musí být velmi lehké, vzdušné a spíš naznačovat, než temně trčet. Za lehkou hradbou polic můžete mít prostor na spaní či na práci, protože obojí – jak postel, tak pracovní kout – obvykle narušuje ostatní uspořádání. Určitě opticky oddělte i kuchyňský kout, ale to už je od doby, kdy je i ve velkých bytech jedna centrální obytná místnost s kuchyní, dobře zpracované.

12

Kulatý tvar a sklo jsou módní záležitostí. Když se přidá vtipné řešení podnoží, vznikne stolek Notes. Living Divani

13

14

Pohovka a postel v jednom (Frame)

15

barevné hodiny (Alessi)

16

dokonalé seskupení vzdušného vybavení kolem pohovky (Lema)

Lehké konstrukce

Vsaďte na odsazené tenké laťky. Mohou tvořit dveře skříně, i předěl, na jehož žebroví můžete věšet košili, ale i vzkazy. Darem z nebes je pro malé byty obliba subtilních nožek u sedacího nábytku, stolků i židlí, a výhrou malá křesílka, která nahrazují židle i velká křesla a pohovky. Místo jednoho těžkého konferenčního stolu zvolte stolky, malé a přenosné, návrháři vám teď opravdu hrají do noty.

Foto: Salone Internazionale del Mobile Milano, archiv autorky

 

 

Datum vydání: 4. 1. 2022

Edit: