Vaření venku
„Když jsme byli malí, dokázali rodiče proměnit skoro každý výlet v napínavou hru: vyprávěli různé příběhy, stavěli s námi domečky z větviček a kolem nich ohrady, kde se pásly ovečky ze šišek… Nejspíš i díky tomu s bráchou dodneška milujeme vandrování po kopcích a svádíme k němu všechny kolem sebe,“ líčí Petra Pospěchová.
Mezi naše nejoblíbenější outdoorové kratochvíle patřily různé kulinární podniky. Máloco umí děcko tak přirozeně zabavit jako trampská či indiánská příprava oběda během celodenního výšlapu. Omladina dostane většinou za úkol sběr klacků na oheň nebo lesního ovoce… starší děti už se nemusíte bát poslat ani pro divoké bylinky nebo houby. Na dospělých tak vlastně zůstává hlavně domácí příprava celé akce. Přímo na místě budou mít pomocných rukou dost.
Než vyrazíte na takový gastronomický výlet, je nejprve potřeba vybrat vhodný cíl. V prvním kole nám vypadnou lokace, které jsou tak přísně chráněné, že se tam nesmí rozdělávat oheň. Potom přichází na řadu studium mapy: u řady receptů nebo postupů je k přípravě třeba voda a pramínky nebo lesní studánky vám ušetří PET lahve navíc v batohu.
Tipy na výlet
Rešovské vodopády (Jeseníky), Stratenec (Beskydy), přehrada Fláje (Krušné hory), Babí lom (Brno), Sedlo (Litoměřice), Plešivec (Brdy), zřícenina Zubštejn (Vysočina)
HADI Z CHLEBOVÉHO TĚSTA
Klíčovým momentem tohoto naprosto jednoduchého a přitom velmi zábavného pokrmu je správná hustota těsta. Nebojte se přidat mouku, nic není větší otrava než těsto kapající z klacku do ohně. Než se pustíte do pečení, posypte připravené hady mákem, kmínem nebo třeba sezamovým semínkem: záleží jen na vaší momentální chuti.
pro čtyřčlennou rodinu na svačinu
půl kila polohrubé mouky
voda
4 lžíce sádla
3 lžíce máku
sůl
Sádlo rozpustíme v ešusu. Přidáme k němu mouku smíchanou se dvěma špetkami soli a postupně přiléváme vodu tak, aby vzniklo těsto pevné, ale hladké. Necháme chvíli stát a zatím očistíme klacky na opékání: hodí se spíš silnější. Z těsta odtrháváme kousky, z nichž šouláme tenčí válečky. Ty pak spirálovitě navineme na klacky. Konce založíme tak, aby držely i během otáčení. Hada potřeme vodou, posypeme mákem či kmínem a postupným otáčením nad mírným ohněm upečeme.
LUČNÍ ČAJ
Stěží najít venkovní lahůdku, která by mohla být tak proměnlivá jako tenhle výletní čaj. Jak ho aktuálně udělat, vám nejlépe napoví roční období. Na jaře budou převládat mladičké kopřivy a podběl, s nastupujícím létem můžete přidat rozličné plody, a na podzim třeba i černé jeřabiny zvané aronie. Skvělý je i čaj z mladých smrkových výhonků či borového jehličí. Můžeme použít též bylinky rostoucí u cest: třeba lahodně nasládlou dobromysl.
pro čtyřčlennou rodinu
1 litr vody
20 lístků maliníku
20 lístků jahodníku
10 borůvek
10 listů kopřivy
Vodu postavíme na oheň do kotlíku a dáme vařit. Když začne vřít, přihodíme lístky a bobule, stáhneme nádobu na kraj ohně a necháme chviličku probublávat. Potom odstavíme docela a ponecháme deset minut louhovat. Podáváme teplé.
SLADKÝ ŠPÍZ
V přírodě roste spousta dezertů sama od sebe: lesní jahody, maliny nebo třešně ptačky už žádnou další úpravu nepotřebují. Ne vždycky jsou ale po ruce a s koncem léta jich kvapem ubývá. V takové chvíli mlsní malí výletníci ocení netradiční dobrotu s vůní kouře a medu. Jejím základem jsou jablka, doplnit je můžete i pevnějšími hruškami. Oboje najdete ve zplanělých sadech či v alejích u cest. Jen letní jablka se na tuhle kratochvíli moc nehodí, jsou vodnatá a jejich dužnina se většinou snadno rozpadá. Je důležité ovoce vybrat pečlivě, aby půlka špízu nezůstala syrová a půlka na škvarek.
pro čtyřčlennou rodinu
4 jablka, nejlépe různých odrůd
2 hrušky
20 švestek
4 lžíce medu
1 citron
čtvrt lžičky skořice
špetka muškátového květu
silnější drát
Jablka neloupeme, pouze je zbavíme jadřince a nakrájíme na kostky. Ty napícháme na kusy drátu střídavě se švestkami a hruškami. Z medu, citronové šťávy, skořice a muškátového květu připravíme marinádu, kterou špízy potřeme. Ze silnějšího drátu připravíme improvizovaný gril. Když pak máme v ohništi dost řeřavých uhlíků a plameny jsou nizounké, gril umístíme nad ně a špízy na něm za průběžného otáčení a přelévání marinádou opékáme. Poté co jablka zkaramelizují, je dezert hotov. Necháme chvíli zchladnout, aby si nikdo nepopálil jazyk a pusu.
SETONŮV HRNEC
Klasický tábornický recept zná většina milovníků dobrodružných knížek ze Setonových Dvou divochů. Právě díky ní u nás označení parní jáma ustoupilo obecně vžitému názvu „Setonův hrnec“. Tenhle recept se hodí, když vás čeká delší zastávka na jednom místě. Anebo můžete jámu vykopat pod kopcem, nachystat vše potřebné, vyběhnout nahoru a po dvou hodinách se vrátit k jídlu, které se zatím samo udusilo.
pro čtyřčlennou rodinu
1 kg vepřového plecka
1 cibule
10 dkg špeku
pečicí papír
kopřivy
mateřídouška
Pomocí polní lopatky vyhrabeme půlmetrovou jámu a sekerkou připravíme kůl, který má v průměru kolem osmi centimetrů a na výšku víc než jáma. Zapíchneme jej doprostřed jámy. Mezitím bokem rozděláme oheň, snažíme se vytvořit hodně popela. Když je ho dost, nahrneme do něj ploché kameny a topíme dál, aby byly opravdu horké a pořádně prohřáté.
Maso nakrájíme na plátky, ovšem pozor, na konci nedokrajujeme: vzniknou tak „kapsy“, které naplníme špekem, cibulí a mateřídouškou.
Maso zavineme do pečicího papíru, poté zabalíme ještě do kopřiv a převážeme tenkým drátkem. Na dno díry naházíme rozpálené kameny a překryjeme je vrstvou popela. Na tu dáme maso a zahrneme další vrstvou kamenů. Zahrabeme jámu, hlínu udusáme a po zhruba dvaceti minutách vytáhneme kůl, do díry nalijeme dva ešusy studené vody a celé zahrabeme. Za dvě hodiny maso vytáhneme, očistíme od listů a servírujeme.
Outdoorová kuchařka
od rodinných výletů po zimní horské expedice
Autorka: Petra Pospěchová, foto: David Turecký
Nepostradatelná knížka pro všechny, kdo vyrážejí na výlet či trek a nespokojí se s instantními polévkami nebo konzervami. Přináší chutné, rychlé, lehké a výživné recepty na všechny druhy výšlapů, shrnuje, jak jídlo nejlépe zabalit, naplánovat jídelníček, případně jaké přirozeně léčivé potraviny s sebou vzít pro případ zdravotních potíží. Petra Pospěchová léta svých zkušeností z hor přetavila v příručku, která mapuje, jak se po všech kulinárních stránkách připravit na víkendový výlet do Jeseníků, zimní přechod ukrajinských hor či himálajské expedice, ale taky na jednodenní výšlap s dětmi. Knížka je užitečná jak pro zkušené vlčáky, kterým rozšíří kulinární obzory a dosavadní jídelníček, tak pro začátečníky, kteří se chystají ven poprvé a potřebují se zorientovat nejen v jedlých surovinách, ale i ve vybavení pro vaření v přírodě. S Outdoorovou kuchařkou hravě zvládnete každou výpravu do hor a přírody vůbec. Vydalo nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz
Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 3. 9. 2016