Grilování na zahradě
Zapadající letní slunce, volný večer a zahradní gril – není to ideální způsob, jak strávit čas s rodinou nebo přáteli na čerstvém vzduchu společně skloněni nad voňavou pečínkou? Je! Je to prostě paráda…
Grilování milují všichni, a kdo říká, že ne, tak určitě ještě nikdy neochutnal nic přímo z grilu. Jeden letní podvečer se svými blízkými v pohodlí vlastní zahrady s dobrým jídlem a pitím dokáže zázraky. Obzvlášť, když se podaří počasí i pokrm. Vytipovali jsme pár skvělých grilů a příslušenství, bez kterých by zahradní party nebyla dokonalá.
CO SI UJASNIT PŘED KOUPÍ?
-
Jak často budete grilovat?
-
Co budete nejčastěji grilovat?
-
Kde budete grilovat?
-
Pro kolik osob?
-
Máte prostor na uskladnění grilu?
-
Kolik peněz chcete investovat?
CO MÁTE NA VÝBĚR?
GRIL NA DŘEVĚNÉ UHLÍ
+ nízké pořizovací náklady
+ finančně nenáročný provoz
+ nezaměnitelná vůně a chuť pokrmu
– odkapávající tuk z masa
ELEKTRICKÝ GRIL
+ malé rozměry
+ ideální na balkon či terasu
+ snadná obsluha
+ čistý provoz
+ přesná regulace teploty
– závislost na elektřině
PLYNOVÝ GRIL (lávový nebo RBS)
+ pohodlná obsluha
+ rychlé nažhavení grilovací plochy
+ nevzniká kouř, ani zplodiny
-
nutnost připojení na PB láhev
-
vyšší pořizovací náklady
VODNÍ GRIL
+ nejzdravější způsob grilování (horký vzduch, dým a vodní pára)
-
dostatek suchého dřeva z listnatých stromů
PARAMETRY BEZPEČNÉHO GRILOVÁNÍ
-
stabilita
-
pohodlná obsluha ohniště
-
snadná manipulace s grilovací mřížkou
-
odkládací prostor
-
tepelně izolovaná madla
-
popelník na žhavé kousky
-
nezávadné materiály (u grilu i příslušenství)
-
kolečka / brzda pro snadnou manipulaci
-
dostatečná tloušťka plechu grilu (dvouplášťový)
PLETETE SI POJMY?
-
Přímé grilování – znamená grilování přímo nad zdrojem tepla, přímým žárem. Většinou je nutné pokrm v půlce přípravy obrátit, aby se opekl i z druhé strany. Je to ideální způsob pro steaky, burgery, kotlety…
-
Nepřímé grilování – pokrm je připravován mezi zdroji tepla. Spodní část grilu a víko odrážejí stoupající horký vzduch, pokrm se propéká ze všech stran podobně jako v horkovzdušné troubě. Hodí se na drůbež, šunku a větší kusy masa, které potřebují dokonalé propečení a hodně času.
-
Elektrický kontaktní gril – připravuje pokrm oboustranně v přímém kontaktu s grilovací plochou, většinou je teflonová. Bleskově zvládne zeleninu, kuřecí maso, steaky, ryby, karbanátky i sendviče.
-
Plynový kontaktní gril – grilovací plocha je z litinového tálu, roštu nebo v kombinaci obou. Pod grilovacími deskami jsou hořáky, které plochu zahřívají.
-
Raclette gril – griluje se na malých pánvičkách, na které si každý naskládá to, na co má zrovna chuť. Raclette je polotvrdý sýr z kravského mléka a tradiční švýcarský pokrm. Ideální přílohou raclette jsou brambory vařené ve slupce.
-
Barbecue – tradiční americký způsob rožnění a opékání klobás, masa nebo burgerů za pomoci roštů a rožňů přímo nad ohništěm.
JAKÝ ROŠT, TAKOVÁ PEČÍNKA!
Srdcem grilu je rošt. Měl by být nerezový nebo litinový, kvalitně smaltovaný. Ideální rozměr neexistuje, ale pro čtyřčlennou rodinu je vhodný minimálně 1500 cm2. Měl by zabírat co největší plochu nad ohništěm, aby se teplo rozvádělo pěkně rovnoměrně. Šťavnatého masíčka dosáhnete s pomocí grilovací desky z leštěného kamene. Měla by být aspoň 40 mm silná, jinak neodolá dlouhotrvajícímu žáru. Jděte na to!
Foto: archiv firem
Datum vydání: 11. 7. 2016