Rozsvítit zahradu – teď!
Osvětlení na zahradu můžete vybírat z důvodů praktických i estetických. U exteriérových svítidel se obě funkce významně prolínají – rozhoduje jen to, čím a kde začnete.
Neklopýtnout cestou od altánu k domu, záplavou světla odradit zloděje, přisvítit si na terase při posezení ve dvou či při velkolepé zahradní party nebo upozornit na sádrového trpaslíka a zurčící vodopád v zahradním potůčku… To všechno mohou být důvody pro pořízení zahradního osvětlení a všechny tyto požadavky a mnoho dalších umí moderní exteriérová svítidla splnit. Při jejich výběru tak rozhoduje v první řadě odpověď na otázku „proč chcete svítit“, v druhé finanční náročnost, ve třetí pak už jen vkus a fantazie.
NEJJEDNODUŠŠÍ – ZAPALTE OHEŇ!
Nijak extrémně neposvítí, ale pro vytvoření výjimečné atmosféry a lehké přisvícení poslouží dokonale: svíčky, svíce, louče, klasické lampy či lucerny. Tento typ samozřejmě zahradu trvale neosvítí, neboť vydrží jen pár hodin. Hodí se tak spíše pro konkrétní události – narozeninovou oslavu či jinou zahradní slavnost. Z praktického hlediska se můžete zaměřit na spolehlivější zdroje tohoto vskutku živého světla, tedy svítidla plněná olejem či gelem, případně velké zahradní svíce, které udělají určitě větší službu než čajová svíčka – svítivost nabízejí v řádech hodin. Je tu také možnost využít svící či náplní, které zároveň odpudí dotěrný hmyz. Osvětlení z této kategorie se, pokud jde o finanční náročnost, pohybuje od řádově desetikorun až po tisícikoruny, to třeba v případě designových zahradních luceren.
Důvěřujte odborníkům
Zejména při složitém systému zahradního osvětlení byste měli v jednotlivých fázích oslovit odborníky, kteří pomohou dosáhnout kýženého efektu. Výrobce či prodejce: poradí s výběrem vhodného svítidla a možnostmi ovládání Zahradní architekt: zpracuje koncept osvětlení s ohledem na potenciál zahrady i vaše představy Elektrikář: systém odborně nainstaluje a zprovozní, aby vyhovoval bezpečnostním požadavkům
LEVNĚ – NA SLUNCE
Dnes velice oblíbený typ zahradního osvětlení představují solární svítidla. Jejich hlavní výhodou je flexibilita: můžete jimi snadno a rychle řešit nedostatky či náhle vzniklé situace, v nichž potřebujete světlo, finančně nenáročné je obvykle jejich pořízení i provoz, nevyžadují složitou ani zdlouhavou instalaci či údržbu, jsou přemístitelná. Nezastupitelnou úlohu mají tam, kde není zaveden elektrický proud, neboť nepotřebují žádné kabely, jen energii slunce. Vzhledem k intenzitě světla, kterou solární svítidla vydávají, se uplatní hlavně jako orientační osvětlení podél cest a v okolí domu, jako náladové osvětlení i jako nasvětlení určitých partií zahrady či domu. Dekorativní úlohu lze přisoudit jak zapichovacím svítidlům, solárním řetězům, tak nejrůznějším svítícím zahradním „ozdobám“ typu sádrový trpaslík nebo šnek. Že je to kýč? Záleží na tom, do jakých souvislostí svítícího trpaslíka a jiné usadíte. Proč se neinspirovat netradičními souvislostmi, které povyšují nevkus na umění, jak to umí třeba Maxim Velčovský? Pokud jde o způsob umístění v zahradě, pak jsou na výběr svítidla určená k zapíchnutí do země, vhodná k umístění podél cest či chodníků, do záhonů či skalky… Závěsná svítidla v podobě luceren, lampionů a podobně mohou viset na stromě, na konstrukci pergoly, nástěnná na zdech domu, garáže, svítidel k pouhému uložení do trávy nebo postavení na stůl je nespočet. Solárními světelnými řetězy můžete ozdobit slunečník, zelení porostlou stěnu, plot, strom i keř. Existují také „řetězy“ určené na zem, například v podobě svítících berušek nebo kamenů s jediným solárním článkem.
Vsaďte na LEDKY
Trendem jsou i v oblasti exteriérových svítidel LED zdroje. Nabízejí totiž nízkou energetickou náročnost, vysokou spolehlivost i dlouhou životnost. K dostání jsou i v různých barvách. Tento typ zdroje je sice dražší, ale investice do něj, zejména u exteriérového osvětlení, které je denně v provozu několik hodin, se brzy vrátí.
KOLIK SLUNCE POTŘEBUJÍ?
Solární článek v těchto svítidlech funguje jako zařízení, které převádí sluneční energii na elektrickou takzvaným fotovoltaickým jevem. Ideální je umístit svítidlo do míst, kam nejvíce dopadají sluneční paprsky, tedy nejlépe na volné prostranství na jižní straně tak, aby nebyl solární článek stíněn. Za dostatek slunečních paprsků se pak svítidlo odmění šesti až osmi hodinami svícení po setmění. Pokud je zataženo, svítidlo svítí po kratší dobu a s menší intenzitou. V zimě pak velkou službu neudělá, jedná se spíše o sezonní světlo. Ceny solárních svítidel začínají na téměř směšných částkách (při koupi levných výrobků se přesvědčte, zda je jejich součástí také baterie – ta totiž bývá často dražší než svítidlo samotné) a končí mnohonásobně vyššími sumami v případě velkých nebo umělecky ztvárněných kusů.
PŘIPOJENO K SÍTI
Třetí skupinou zahradních svítidel jsou svítidla elektrická. Nejlépe naplní všechny požadavky pro exteriérové osvětlení najednou. Bez potíží dostatečně posvítí, ozvláštní, ozdobí, jsou-li za tímto účelem vybírána. Lze je instalovat pod vodní hladinu, opatřit pohybovými senzory, řídit jejich intenzitu pomocí časovače nebo ovládat z domu dálkovým ovladačem. Složité systémy zahradního, lépe řečeno exteriérového osvětlení vyžadují promyšlený projekt. Při napojení na rozvody s napětím 220 V (230 V) v každém případě povolejte odborníka na elektroinstalace. Méně riziková je pro laika práce s nízkonapěťovými zdroji na 12 nebo 24 V. Svítidla u domu lze napojit na vnitřní elektroinstalaci, vzdálenější pak vyžadují vedení kabely v zemi. I tato součást vyžaduje specifický přístup, rozvody potřebují náležité zabezpečení proti vlhkosti, mrazu, jinému poničení (například sekačkou či krumpáčem) i proti hlodavcům. Svítidla samotná musejí být pro venkovní využití přímo určená, odolná proti jakékoli nepřízni počasí, a to nejen materiálově, ale především konstrukčně, což vyžadují normy. Typů elektrického osvětlení je vskutku nepřeberné množství: závěsná, nástěnná, bodová, k zabudování do země, k umístění pod vodní hladinu, sloupková, v nejrůznějších designových provedeních, moderní, rustikální, klasická… Zkrátka na co si vzpomenete, můžete mít. Počítáte-li, kolik vás elektrické osvětlení zahrady bude stát, zahrňte do rozpočtu nejen samotná svítidla a zdroje, ale také náklady na elektroinstalaci, práci elektrikářů, případně výdaje za výkopy pro kabeláž. Zároveň zohledněte spotřebu energie, která bude váš rozpočet ovlivňovat nejspíš celoročně.
Datum vydání: 1. 5. 2015