Pět otázek pro…. Helenu Dařbujánovou
Potkaly jsme se na podzimním Designbloku, kde Helena Dařbujánová vystavovala kolekci stoliček a sedátek Miss Vietnam. Obdivovala jsem nejen krásné vzory a barvy látek, jež vznikaly, vyšívaly se a tkaly přímo ve Vietnamu, ale také citlivý design, jímž autorka dokázala propojit dva vzdálené světy, dvě odlišné kultury. Vnímavost, empatie a schopnost propojovat je pro zkušenou architektku a oceňovanou designérku typická. Ať už se jedná o spojení odlišných materiálů, řemesel a moderních technologií, tradičního se současným, tak i propojení lidských obyčejů, snů a tužeb.
Co vás v poslední době nejvíce potěšilo nebo překvapilo po pracovní stránce?
Co mě poslední dobou nejvíc potěšilo… Teď úplně nejčerstvěji to je určitě týden v Miláně – radost z možnosti vystavovat jako součást Czech Selection na Salone del Mobile, osobní setkání s mým designovým idolem Marcelem Wandersem, návštěva úžasné expozice Mooi a Moroso, a zároveň Češi v Miláně – Lasvit, TON, Verreum a další.
Velkou radost mi udělalo pozvání k účasti na výstavě designu zemí V4 v Budapešti s názvem 11.madeinhungary , kde jsem navíc získala ocenění Design Without Borders Award.
V čem je váš přístup k designu jedinečný?
Možná v pojetí? Současná doba je velmi náročná, rychlá, elektronická, zaměřená na výkon… A proto si myslím, že je dobré se občas také zastavit, zklidnit, sednout si, zasnít se… Vzpomenout si na doby, kdy nám všem bylo dobře a klidně, a to bylo určitě v dětství, u babičky, u dědy… Zajímají mě pocity budoucího uživatele. Návrat poezie do života skrze design, to je moje motto. Spojení starého dobrého, ať už v pocitech, odkazech nebo řemeslech a k tomu nové materiály, nové technologie… Možná je trochu jiná i moje cesta, aneb od architektury k designu.
Který projekt vám přinesl největší radost?
Jako architektce to je určitě každý projekt, který vzniká ve spolupráci s otevřeným, osvíceným klientem, projekt dokončený, navíc dokončený k radosti klienta i radosti naší. V posledních letech to byl určitě projekt Hotelu Rajská zahrada v Novém Městě nad Metují. A potom mi dělají radost zcela určitě někteří mí klienti, na konzultace s nimi se těším jako na návštěvy přátel (Dášo, Jano, Maruško a vy další, víte o kom mluvím, že…).
Jak si představujete pěkné bydlení?
Pokud jde o mě, pěkné bydlení, to je hlavně potěcha těla a ducha. Radost, když přijdete domů a je všude klid, světlo, slunce, velký stůl, nějaké ty designové úlovky, hraje hudba, všude leží knihy, časopisy, fotky a vzpomínky, za okny zahrada s obrovskou jabloní …
Pokud jde o mé klienty, pěkné bydlení vypadá vždy jinak. Záleží na tom, jací jsou, jaké mají povolání, zájmy, co mají v oblibě, jestli jsou minimalisti, sběrači nebo celoživotní romantici 🙂
Pokud byste si mohla splnit tři umělecká přání, která by to byla?
Tady bych použila větu z mého nového katalogu: Svá přání vyslovuji tiše…
„JEDNÍM“ SLOVEM – nejoblíbenější
dětská hračka – pastelky
písnička, hudební interpret – Dreamland of Mine, MYDY RABYCAD
film – Amélie z Montmartru
kniha, spisovatel – Tulák po hvězdách, Jack London
místo na zemi – Dobrkovská Lhotka
designér – Marcel Wanders
artefakt – knihy
barva – všechny, jen ne oranžová 🙂
nápoj – portské
mimoprofesní činnost – jóga
Foto: archiv designérky
Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 24. 6. 2016