Zahradní osvětlení: úsporné, funkční, dekorativní
Přes den zahradu zalévají sluneční paprsky a tvoří v ní nekonečné množství scenérií. Pokud se chcete kochat okolím domu i po setmění, ať už pohledem z okna nebo při letní party, můžete podobně kouzlit s umělým osvětlením. Uvidíte, kolik nových tváří vaše zahrada ukáže. Světlo v okolí domu ale není jen dekorativní prvek, plní i další úkoly.
Ty jsou dány potřebami obyvatel domu a uživatelů zahrady. Zatímco na malém pozemku v zahrádkářské kolonii postačí světýlko nad dřevěným domkem, a to i pro případ, že tam v teplých letních dnech uspořádáte posezení u ohně a přenocujete, zahrada u domu potřebuje více světla, a to se uplatní nejen v sezoně, kdy na zahradě pobýváte nejvíce. V období krátkých dnů a dlouhých večerů budete potřebovat osvětlit cestu k domovu a možná i cestu ke kůlně, světlo budete potřebovat u vchodu do domu i do garáže. Správně zvolený zdroj může mít dokonce jen jediný úkol – odrazovat zloděje. V jakých situacích se tedy světlo v užším i širším okolí domu uplatní a jaké přináší výhody?
PRAKTICKÉ PŘEDEVŠÍM
Dřív, než začnete svou zahradu šperkovat, je dobré vybavit ji osvětlením, které zajistí praktické potřeby obyvatel domu. V tomto případě budete vybírat mezi svítidly orientačními a užitkovými. První typ je určen k osvětlení komunikací v exteriéru (cesty, chodníčky, vjezdy, vstupy) a zahradních staveb (pergoly, altány, terasy). Jejich hlavním úkolem je, jak název napovídá, zajistit bezpečnou orientaci v prostoru po setmění. Užitkové pak částečně může zajišťovat i bezpečný pohyb po zahradě, ale je to především osvětlení určené pro venkovní činnosti, ať jde o práci nebo o zábavu. Tento typ svítidel užijete při zahradní slavnosti, na terase, před garáží…
K VODĚ I NA SKALKU
Třetí velkou skupinu svítidel, která se v zahradě uplatní, představují typy dekorativní. Právě ta umožní po setmění okolí domu ukázat se „v novém světle“. Světlem můžete zvýraznit rostliny či zákoutí, která přes den rádi obdivujete, ale i místa, jež za denního světla zůstávají v pozadí. Lze jimi osvětlit umělecké předměty či zajímavé scenérie vytvořené lidskou rukou i přírodou: skalky, vodní plochy a prvky – fontánku, vodopád i malé jezírko.
FUNKCE SE PROLÍNAJÍ
Funkce jednotlivých typů zahradního osvětlení se mohou vzájemně prolínat. Lucerna u pergoly tak může plnit funkci orientační – nezakopnete při cestě od domu, funkční – další večer v jejím světle můžete poklidit po včerejším dýchánku, i dekorativní – její světlo zalévá i část skalky v blízkém okolí pergoly. A navíc – za dne, kdy nesvítí, je i lucerna sama o sobě krásná… Není třeba zahradu posít desítkami světelných zdrojů, stačí vybrat jen pár takových, které naplní vaše požadavky a vyhoví možnostem pozemku.
NA ZAHRADĚ JAKO DOMA
Sympatickým trendem posledních let je život na zahradě „se vším všudy“. Exteriérový nábytek zahrnuje i pohodlné pohovky a křesla, ba dokonce plnohodnotná lůžka, bary, vysoké i nízké židle, dokonale komfortní může být venkovní kuchyně a tak dále. Stejný trend se týká i svítidel určených k posezení. I na zahradě tak můžete mít lustr či stojací lampu – zkrátka jako doma.
Lustr se samozřejmě pro osvětlení příjezdové cesty nehodí… Tradiční sortiment zahradního osvětlení tak představují typy sloupkové, určené k připevnění na zeď, k zapuštění do terénu (dlažby, trávníku) nebo k zapíchnutí do země, případně ke vložení do otvoru v kameni nebo vykotlaném kmenu stromu.
ÚSPORNĚ I V ZAHRADĚ
Požadavkem na zahradní osvětlení je nejen to, aby dostatečně plnilo funkci, která mu přísluší, a je případně i hezké, ale i zde se stále větší důraz klade na úspornost. Ta se projeví na finančních nákladech a má zároveň pozitivní dopad na ekologii. Z tohoto důvodu vedou v zahradním osvětlení dva typy svítidel: solární a ta, která využívají technologii LED. Výhodou prvních je možnost zcela libovolného přemísťování podle aktuálních potřeb a bez potřeby kabelů, kromě pořízení téměř opravdu minimální náklady na provoz, nepřeberné množství provedení od zapichovacích typů přes ty určené k upevnění na zeď domu, do terénu, na sloupky, až po umělecké světelné objekty. Nezastupitelnou službu udělají tam, kde není možnost připojení k elektrické síti. Nevýhodou je fakt, že vyžadují umístění na osluněném místě a jde o čistě sezonní osvětlení –, v zimě se neuplatní.
LED proti tomu nabízejí celoroční službu a zároveň nízkou energetickou náročnost, vysokou spolehlivost i dlouhou životnost, a rovněž je můžete koupit v mnoha provedeních (i barevných). Tento typ zdroje je sice dražší, ale za to nabízí kvalitní služby.
SVĚŘTE PRÁCI ODBORNÍKŮM
Zapichovací lucerničku k cestě k jezírku nebo šneka se solárním článkem do skalky si budete nejspíš vybírat a „instalovat“ sami, ale složitější systémy zahradního osvětlení určitě svěřte odborníkům. Jednak elektrikářům, kteří zajistí bezpečné zapojení i fungování, a před tím nejlépe i zahradním architektům. Ti pomohou jednotlivá svítidla správně rozmístit a vybrat vhodný typ, který nebude zahradu rušit nebo naopak přitáhne potřebnou pozornost, zvýrazní to, co za to stojí, a naopak potlačí něco méně zajímavého. Zejména pokud plánujete osvětlení do čerstvě založené zahrady, jen zahradní architekt umí odhadnout, jaké typy a jaké umístění osvětlení bude pro zahradu přínosné i za deset let.
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 14. 6. 2016