Pět otázek pro… Martina Beinhauera

Letní brigáda, a především zájem o průmyslový design, jenž mladý designér studoval na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové, ho inspirovaly k diplomové práci na téma návrh zemědělského stroje, konkrétně kombajnu. Za projekt získal hned několik ocenění v rámci prestižní soutěže Národní cena za studentský design 2013. V současné době pracuje pro významnou českou nábytkářskou firmu Formdesign. Za židli Infinity, kterou pro výrobce navrhl, si odnesl další ocenění, tentokrát v soutěži Nábytek roku 2014.

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo nebo překvapilo po pracovní stránce?

Potěšilo mne, že jsem se po ukončení svého studia mohl nadále věnovat průmyslovému designu, a to v menší české nábytkářské firmě Formdesign, která produkuje vysoce kvalitní nábytek. Nejvíce mě však těší, že se firma díky svému zázemí stala ideálním místem pro práci designéra, který zde má kontakt s materiály i výrobou, a má tak okamžitou zpětnou vazbu při řešení výsledného produktu. Navíc se díky novým technologiím mohu stále rozvíjet a učit se nové věci.

V čem je váš přístup k designu jedinečný?

Nevím, zda je můj přístup zrovna jedinečný. Pro mne coby průmyslového designéra je však velmi důležité, aby výsledný produkt, který navrhnu, nebyl pouze hezký, svěží a zaujal na pohled, ale aby disponoval funkcí. Měl by uživateli poskytnout komfort a splnit maximálně účel, pro který se vytvořil. Ve svém přístupu se hlavně snažím o jednoduchost a o nějaký fór spojený s funkcí, který danou věc posune zase o kousek dále.

2

1

Roční projekt ŠKODA ONE ve spolupráci se ŠKODA-AUTO, VŠUP 2012

Který projekt vám přinesl největší radost?

Určitě diplomová práce. Pracoval jsem na projektu Sklízecí mlátička, pro nezasvěcené dodávám, že se jedná o kombajn. K tomuto tématu jsem inklinoval díky letním brigádám a kombajn mě velice nadchl. Řešil jsem reálný produkt jak po vzhledové stránce, tak hlavně po stránce technické, kde jsem díky svým letitým zkušenostem dokázal vyřešit spoustu problémů. Z této práce jsem měl velkou radost, jelikož se setkala s velkým pozitivním ohlasem a získala několik ocenění v Národní ceně za studentský design.

Jak si představujete pěkné bydlení?

Setkal jsem se s názory a spousta lidí si myslí, že designér preferuje moderní hranaté a chladné interiéry. U mne však tomu rozhodně není. Mám rád přírodní materiály, nejvíce dřevo a kámen, ovšem líbí se mi i propojení s materiály umělými. Má představa o pěkném bydlení je dům někde blízko přírody, s dřevěnou podlahou a nábytkem s kombinací kamenného obložení nebo betonu, s velkými prosklenými okny, které vpouštějí do domu co nejvíce přírodního světla.

4

Sedací souprava EDEN, Formdesign 2015

5

Konferenční židle CORSO, Formdesign 2014

6

PET láhev + grafika, VŠUP 2011

Pokud byste si mohl splnit tři umělecká přání, která by to byla?

Chtěl bych spolupracovat na nějakém projektu s mým oblíbeným designérem, pak bych si rád navrhl a sestavil vlastní motocykl a mým dalším přáním je zajít si na koncert oblíbené hudební skupiny.

Jedním slovem…
dětská hračka – CHEVA

písnička, interpret  – M83 – ,,Wait“

film –  Nedotknutelní – Intouchables

spisovatel – J. R. R. Tolkien

místo na zemi – Island

designér – Daniel Simon

artefakt – motocykl

barva – modrá

nápoj – pivo

mimoprofesní činnost – kresba tužkou

7

Věšák KAKTUS, VŠUP 2010

9

Židle WOODY, Formdesign 2015

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

001 Titul

Foto: z archivu designéra

Datum vydání: 27. 5. 2016

Edit: