Nátěry kovu a dřeva v exteriéru
Zahradní nábytek, ploty, vrata, brány, menší či větší zahradní stavby. Jsou-li vyrobeny ze dřeva nebo kovu, potřebují pravidelnou ochranu, která jim nejen dodá hezký vzhled, ale především je ochrání před nepříznivými vlivy počasí. Každý materiál ale potřebuje něco jiného.
Pokud se chystáte natřít novou dřevěnou lavici nebo oprýskaný plot, případně vdechnout nátěrem nový život kovové zahradní sestavě, pak stanete před otázkou: jak a čím? Než vyberete správný typ ochrany i vhodný postup, je třeba si ujasnit několik základních věcí. Rozhoduje především, zda se jedná o materiál již opatřený nátěrem či ochranným prostředkem, který je třeba obnovit, nebo jde o povrch zatím neošetřený.
OCHRANA JE NUTNÁ
Natíráte-li ještě neošetřené dřevo, učiňte tak co nejrychleji poté, co ten který dřevěný prvek umístíte do zahrady. Nový plot, lavice, terasa, nebudou-li co nejdříve dostatečně chráněny (jedná se řádově skutečně o dny), začnou podléhat povětrnostním vlivům, pracovat a těžko odolají napadení škůdci. Podobně dřevo již v minulosti ošetřené, na němž však předchozí nátěr dosluhuje, je třeba co nejdříve znovu opatřit nátěrem novým. Podle typu zvoleného prostředku je tak obvykle potřeba činit jednou za dva až pět let.
KRÁSNÉ A ODOLNÉ
Než začnete vybírat přípravek, který dodá dřevu finální podobu, je nutné nový materiál ošetřit hloubkově. Pro tyto účely slouží napouštědla. Proniknou do hloubky dřeva, chrání ho a zajišťují mu odolnost proti dřevokaznému hmyzu, plísním a houbám. Nové dřevo byste měli napouštědlem opatřit ve dvou vrstvách. Pokud poté hodláte více či méně zachovat přirozenou krásu dřeva s jeho nezaměnitelnou kresbou, přijde na řadu lazura, rovněž minimálně ve dvou vrstvách. Ta může ošetřovanému povrchu dodat také nové zabarvení (například dubu barvu teakového dřeva), ale zároveň jej chrání před povětrnostními vlivy a UV zářením. Lazura je ideální pro použití hlavně na měkká dřeva, do nichž díky řídké konzistenci snadno pronikne.
Nechcete-li z nějakého důvodu, aby si dřevěný povrch zachoval svou přirozenost, sáhněte místo lazury po emailu. Odolný barevný nátěr určený pro vrchní úpravu dřeva sice zakryje pohledovou strukturu přírodního materiálu, ale bývá trvanlivější než lazura. Vhodný je zejména pro renovace starších dřevěných předmětů.
ČÍM ŘEDIT
Pro výběr může být rozhodující, zda je ten který přípravek ředitelný vodou či se jedná o syntetický nátěr. Výhodu vodou ředitelných nátěrů je nejen snazší používání bez přítomnosti zápachu, možnost vyprat použité pomůcky či očistit potřísněné ruce bez potřeby speciálních ředidel, ale především krátká doba schnutí. Moderní vodou ředitelné nátěry přitom nabízejí pružnost, odolnost proti popraskání, a to i v náročnějších podmínkách, například při použití na plotových plaňkách.
I syntetické barvy ovšem mají své přednosti. Většinu z nich dnes není třeba ředit, od výrobce jsou připraveny k okamžitému použití. Zatímco vodou ředitelné přípravky jsou vhodnější na ošetření nového dřeva, syntetické nátěry bývají dobrá volba při renovacích již natíraných dřevěných povrchů.
PODLE DRUHU DŘEVA
Výběr vhodného nátěru ovlivňuje také druh ošetřovaného dřeva. Na tvrdá a exotická dřeva se nejčastěji používají tenkovrstvé lazury, případně oleje. Tenkovrstvé lazury se prakticky zcela vsáknou do podkladu a nátěr se díky tomu snáze obnovuje. Neolupují se. Hodí se zejména na povrchy, které nejsou rozměrově stabilní. Silnovrstvá lazura proti tomu vytvoří silnější hladký vodoodpudivý film. Vhodnější je na rozměrově stabilní prvky, například rámy oken či dveře.
Oleje jsou vhodné řešení pro dosud neošetřené materiály. Mají vysokou penetrační schopnost a na povrchu dřeva vytvoří vodoodpudivý film. Pronikají hluboko do buněčné struktury dřeva, eliminují praskání a kroucení dřevní hmoty a dřevo tak chrání zevnitř.
U měkkých dřevin lze s úspěchem využít všechny nátěrové hmoty – oleje, lazury, emaily i laky s ohledem na to, zda a čím byl již materiál ošetřen a jakého efektu chcete dosáhnout.
VHODNÁ VOLBA PRO KOV
I v případě kovových povrchů se budete rozhodovat mezi syntetickými a vodou ředitelnými nátěry. Výhody obou skupin jsou stejné jako u přípravků určených na dřevo – vodou ředitelné nátěry jsou pružnější, syntetické trvanlivější. Pro kov rovněž platí určitá posloupnost při aplikaci nátěrů. Na neošetřený povrch by měl přijít nejprve základní (podkladový) nátěr a posléze nátěr krycí (vrchní).
SNÁZE A RYCHLEJI
Stejně jako v jiných oblastech péče o dům či zahradu, i v případě údržby dřevěných a kovových povrchů přicházejí výrobci neustále se zlepšováky, které šetří čas a námahu a zároveň nabízejí dobré služby. Zejména v sortimentu barev a laků na kov se tak setkáte i s výrobky označenými 2 v 1, či dokonce 3 v 1, které odborníci nazývají jednošichtovky. Nabízejí obvykle v jednom produktu antikorozní vlastnosti i schopnost barevného ucelení podkladu před aplikací vrchní barvy. I za těchto okolností je však pro požadovaný výsledek nutné nanést na povrch alespoň dvě, lépe tři vrstvy nátěru. U barev 3 v 1 je obsažený i tzv. mezinátěr, který ještě více posílí ochranu kovu. Některé jednošichtovky lze nanášet i přímo na zrezivělý povrch, samozřejmě po odstranění hrubých nečistot. Složení těchto barev brání šíření rzi a současně antikorozní složka zajišťuje ochranu povrchu.
I při ochraně dřeva můžete zvolit kombinaci více nátěrů v jednom produktu. Setkáte se například s přípravkem, který zastoupí službu napouštědla a lazury najednou. S běžnými přípravky byste museli dřevo nejprve opatřit alespoň dvěma vrstvami napouštědla a poté nejméně dvěma vrstvami lazury. S tímto postačí pro stejný efekt místo čtyř až pěti nátěrů dvěma různými prostředky dva až tři nátěry přípravkem jediným. Takový přípravek chrání dřevo před napadením hmyzem, plísní či dřevokaznými houbami, zabraňuje pronikání vlhkosti a zároveň podtrhne krásu ošetřovaného dřeva, případně mu dodá atraktivní odstín.
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem, Shutterstock
Datum vydání: 15. 5. 2016