Výběr a pořízení nového kotle
Víte, že deset či patnáct let starý kotel na tuhá paliva může vypustit ročně do ovzduší 50 až 250 kilogramů prachu? Zatímco nový až pětadvacetkrát méně? A ten prach dýcháte v prvé řadě vy sami a s vámi bohužel i sousedé. Není to dobrý důvod k tomu, abyste se s ním již rozloučili? A zvláště teď, když vás nový může stát jen zlomek pořizovací ceny?
Nechce se vám kotel měnit, protože si zlevňujete jeho provoz pálením méně kvalitních surovin nebo dokonce i domovního odpadu? Pak vězte, že pak jste sobě i sousedům vyhlásili chemickou válku. Z vašeho komína nestoupá jen prach, ale i jedovaté látky. Třeba při pálení časopisů se do ovzduší uvolňují těžké kovy z barev, které způsobují rakovinu či různé vývojové vady, stejně jako spálíte-li krabici od mléka či džusu, to přibudou ještě toxické látky obsahující chlor. Při spálení natřeného dřeva se z komína hrne obrovské množství dioxinů, z PET lahví polyaromatické uhlovodíky. Ač se tak pěkně voňavě jmenují, jsou vysoce toxické a karcinogenní. Že vy to neděláte, ale soused? Tak ho zkuste poučit, že je to v rozporu se zákonem, a že od ledna příštího roku mu hrozí až 20 tisíc korun, pokud nebude schopen na vyžádání obecního úřadu předložit revizi svého kotle nebo kamen určených k ústřednímu vytápění domácnosti. A pokud bude v kotli spalovat zakázaná paliva hrozí mu pokuta 50 tisíc korun. Raději zanechejme strašení a podívejme se na to, za co kotel vyměnit a jak získat dotaci na pořízení ekologičtějšího zdroje.
Co jsou Kotlíkové dotace
Jsou to prostředky z Operačního programu Životní prostředí, které se rozdělují s cílem snížit znečištění ovzduší, na němž se ve značné míře podílejí právě neekologická lokální topidla. Poskytují se výhradně na výměnu kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním, který je hlavním zdrojem vytápění v rodinném domě maximálně se třemi bytovými jednotkami, za jiný podporovaný zdroj. Výměnu lze provést i v případě, že je v domě současně i jiný zdroj vytápění, například kotel plynový nebo elektrický, ale pouze pokud je kotel na tuhá paliva deklarován jako zdroj hlavní. Kotlíkové dotace se rozdělují prostřednictvím krajů, které si mohou některé podmínky upravit, ale jsou povinny dodržet to základní, jako je například výše dotace, povinné minimální parametry u dotovaných zdrojů tepla a povinná mikro-energetická opatření u domů s horšími energetickými vlastnostmi. Kraje mohou samy přispět určitou částkou a tak ještě zvýšit konečnou výši dotace. Proto je třeba se informovat na příslušném krajském úřadě o konkrétních podmínkách a termínech výzev.
V plýtvajícím domě to nepůjde
Další nezbytnou podmínkou pro nárok na udělení dotace je, že i dům musí splňovat určité parametry, aby nový, byť účinnější a ekologičtější zdroj netopil pánubohu do oken. Konkrétně musí spadat do klasifikační třídy energetické náročnosti C, tedy musí se jednat o dům úsporný. Pokud tomu tak není, musí být současně provedeno alespoň jedno z takzvaných mikroenergetických opatření. Procento dotace na ně je stejné jako u nově instalovaného zdroje, pouze však do 20 000 korun. Rozsáhlejší zateplení je možné kombinovat s programem Nová zelená úsporám. S určením nejvhodnějších opatření pomůže energetický specialista, jehož služby, stejně jako zpracování průkazu PENB a projektové dokumentace jsou uznatelnými náklady pro poskytnutí dotace.
Za co měnit?
Jak jsme již řekli, abychom získali nárok na dotaci, můžeme starý kotel s ručním přikládáním vyměnit pouze za podporované zdroje, které mají předepsané parametry a jsou zaregistrovány v seznamu Operačního programu ŽP. Procenta poskytovaných dotací dávají najevo preferenci obnovitelných zdrojů. Nejnižší je proto u kotlů výhradně na uhlí, u plynových je to o pět procent více a nejvyšší podporu mají kotle na biomasu a tepelná čerpadla.
Kotle na tuhá paliva musí splňovat nařízení Komise EU o Ekodesignu, která platí obecně pro dodavatele nebo výrobce těchto produktů na trh Evropské unie. Pro vysvětlení – označení Ekodesign nenahrazuje současné označovaní kotlů emisními třídami, ale pouze jej doplňuje z hlediska dalších parametrů. Může se tedy stát, že výrobek emisní třídy 5 nemusí splňovat všechny parametry Ekodesignu a nemusí být proto patřit ke kotlům podporovaným z Kotlíkových dotací. U kotlů na tuhá paliva můžeme doporučit raději vybírat mezi těmi nejkvalitnějšími, protože provoz kotlů nižších emisních tříd bude postupně utlumován. Nejprve jejich prodej, a později nebude možný ani jejich provoz. To se týká zejména kotlů 1. a 2. emisní třídy, které se již nesmějí prodávat a v roce 2022 bude zakázán i jejich provoz. I to je důvod, proč přemýšlet o modernizaci.
A co otopná soustava?
Ústřední vytápění to není jen kotel, ale systém rozvodů, topných těles, čerpadel… Výměna kotle si s velkou pravděpodobností vyžádá i modernizaci celého systému. I vzhledem k tomu, že bude doprovázena stavebními úpravami snižujícími tepelnou náročnost domu. Pak možná nebudou vhodné staré litinové radiátory, možná se rozhodnete pro podlahové topení. Často bývá nutné vyvložkování komína, možná budete chtít přejít z uhlí na plyn a budete muset vybudovat plynovou přípojku, někde bude vhodné pořídit akumulační nádrž. I na takové úpravy může přispět Kotlíková dotace, opět do procentní výše jako u nově instalovaného zdroje.
Kolik může činit dotace?
Dotace jsou opravdu štědré a jsou poskytovány na výměnu kotlů provedených po 1. červenci 2015. Maximální náklady, ze kterých bude vypočítána dotace jsou 150 000 Kč. Dotace se může zvýšit ještě o 5 procent v oblastech s překračovanými limity znečištění ovzduší, které jsou uvedeny v takzvaném Prioritním seznamu města a obcí. Maximální výše dotace tedy může činit 127,5 tis. Kč, a to v tom případě, pokud si v obci se zhoršeným ovzduším pořídíte kotel výhradně na biomasu nebo tepelné čerpadlo. A pozor, nejedná se jen o severní Moravu a Ústecký kraj. Nepředpokládejte proto automaticky, že když bydlíte třeba na Vysočině, nemá význam zjišťovat, zda právě vaše obec do tohoto seznamu patří. Seznam je velmi obsáhlý a zahrnuje obce ze všech krajů naší republiky. Bohužel.
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 13. 5. 2016