Laminátové podlahy
Přestože laminátové podlahy přišly na svět jako levnější alternativa dřevěných podlahovin, s postupem času se vypracovaly do role jejich partnera, či dokonce konkurenta. Volí je nejen zákazníci hledající levnou podlahu, kterou časem možná vymění za kvalitnější, ale i lidé upřednostňující krytinu, která je odolnější než dřevo, má snadnou údržbu a zároveň nabízí bohaté spektrum atraktivních dekorů.
Se dřevem samozřejmě nemůžeme srovnávat levnou laminátovou podlahu, kterou koupíme za cenu kolem 200 Kč/m², ale kvalitní značkové laminátové podlahy od renomovaných výrobců. Ty se blíží dřevěným podlahám i cenou. Za metr čtvereční zaplatíme od 500 Kč výše, za designovou laminátovou podlahu, kterou navrhl některý ze známých světových návrhářů, někdy i více než 3000 Kč/m².
Nejsou všechny stejné
Na trhu je dnes několik typů laminátových podlah, které se od sebe značně liší, a to jak způsobem výroby, tak i materiálem, vlastnostmi a kvalitou. První lamináty, které měly dostatečnou odolnost, aby byly obsazeny do role podlahové krytiny, nesly (a do současnosti nesou) označení HPL (hight pressure laminate). Tento vysokotlaký laminát se vyrábí tak, že nejdříve je silným tlakem slisováno s dekoračním papírem více transparentních ochranných vrstev, které jsou následně nalisovány na jádro HDF desky.
Vzhledem k tomu, že snášejí vysoké zatížení, používají se především v komerčních objektech a v halách. V bytových podmínkách se uplatní tam, kde je podlaha vystavena většímu namáhání (haly, chodby, kuchyně). Dalším druhem laminátových podlah je přímotlaký laminát DPL (direct pressure laminate) anebo také melamin. Vyrábí se tak, že se nanese na základní dřevovláknitou desku dekorační papír, na něj tenká fólie a ochranné pryskyřice a najednou se za vysoké teploty i tlaku spojí. Typickými vlastnostmi melaminových podlah jsou velká tvarová stabilita a pružnost, ale menší pevnost, než jakou disponují vysokotlaké podlahy. Jsou určeny spíše pro málo a středně zatěžované podlahy, v obytných prostorách se používají nejčastěji. Předností je nižší cena vyplývající z jednodušší výroby.
Vývoj se nezastavil
Vývoj však jde dál. Přibližně před dvěma lety se na trhu objevily laminátové podlahy CLM vyráběné technologií jednostupňové vícevrstvé laminace (na nosnou desku se kontinuálně nanášejí a lisují jednotlivé vrstvy). Lamely tohoto typu jsou tvarově stabilní, pružnější než vysokotlaký laminát, a přitom pevnější a odolnější než melamin. U laminátových podlah se však setkáme i se zkratkou DPL (printed direct laminate). O co jde? Dekor laminátové podlahy se tiskne přímo na desku a ošetřuje se přípravkem podobným laku, čímž ve srovnání s jinými lamináty odpadá použití dekoračního papíru, vysokého tlaku a teplot; nabízí také možnost aplikace složitějších dekorů. Stejně jako se vyvíjejí samotné laminátové podlahy, zdokonalují se i způsoby jejich pokládání. V současnosti můžeme volit mezi položením napevno – pero-drážka – či rozebíratelnou pokládkou pomocí systému mechanických zámků.
Dřevěné motivy jsou stále nejčastější, ale…
Se vzrůstající kvalitou se už výrobci nechtějí smířit s tím, že laminátové podlahy by měly status pouhé napodobeniny dřevěných podlah. Na svět stále častěji přicházejí laminátové podlahy s originálními dekory. To však neznamená, že by se inspirace dřevěnými motivy zcela vzdaly. Naopak – dřevěné motivy jsou stále nejčastější. Co se týče módních dekorů, nejoblíbenější je, stejně jako u dřevěných podlah, dub s bílou nebo šedivou patinou včetně prasklin, suků a jiných „pih na kráse“, které se dnes cení i u dřeva. Šedé a bílé ladění můžete sledovat také u jasanu a javoru. Stejně tak je tomu u buku, i když zde se větší oblibě těší teplejší odstíny. Velký zájem je i o laminátové podlahy napodobující rustikální prkna, a to často i ta, která už něco pamatují.
Další přírodní inspirace
Návrháři laminátových podlah se v současnosti rádi inspirují ještě jedním přírodním materiálem, a to kamenem. K módním patří lamino s dekory kamenné dlažby nejčastěji v šedobílém či šedozeleném ladění. Ve stejných tónech lamináty nosí také rády dekor mramoru. K oblíbeným kombinacím patří i dekor přírodního pískovce se šedou břidlicí. Častou inspiraci dále lamináty nacházejí i v jednom z nejoblíbenějších moderních materiálů, a to pohledovém betonu. Kromě typické šedé barvy betonu se však vyrábějí i v řadě pastelových barev. V tomto provedení zase připomínají lité podlahy.
V menší míře pak lamináty přebírají vzory leptaných kovů nebo k oživení používají nejrůznější vzory, nejčastěji v bílé barvě. Revoluci v dekorech způsobilo využití digitálního tisku, s nímž je spojen nástup 3D motivů, které jsou velmi výrazné, a proto se stávají dominantním prvkem každé místnosti. V obytných prostorech je třeba s nimi zacházet velmi opatrně. Na laminátových podlahách dnes můžeme spatřit značně různorodé dekory – od geometrických vzorů po květované vzory ze šátků, klasiku z kašmírových šál až po loga, písmo a další dekory. To vše jak v jemných barvách oblíbené šedé a béžové, tak v sytých barvách jako je červená, tyrkysová a purpurová. Laminátové podlahy se bezesporu vyvíjejí, a to ve všech směrech. A až se k nim zase po čase vrátíme, určitě vám o nich sdělíme něco nového. Na podlahové scéně si totiž již vydobyly jednu z hlavních rolí.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 29. 6. 2016