Květináče do interiéru
Dokáží interiér zkrášlit, provzdušnit a neuvěřitelně osvěžit. Pokojové rostliny bývají většinou poslední tečkou za příjemným vzhledem bytu, obzvlášť jsou-li umístěny v krásných květináčích.
Nejrozšířenějšími jsou stále květináče z glazované keramiky a kvalitních, tzv. ušlechtilých plastů, velmi oblíbené jsou pálené hliněné, ale i kovové, drátěné, kameninové, skleněné nebo pletené z přírodních vláken, jako je lýko či ratan.
Vybírejte podle stylu
Při výběru nejvhodnějšího interiérového květináče se vyplatí rozhlédnout se kolem – měl by esteticky ladit se zařízením interiéru, stylově do něho „zapadat“. Pokud máte byt například v rustikálním stylu, budou ideální květináče z terakoty (pálená hlína zbarvená do hnědočervena). Ale nepřežeňte to s jejich vzorováním a zdobením, obecně platí pravidlo, že květináč by měl samotnou rostlinu po estetické stránce spíše decentně doplňovat než poutat veškerou pozornost na sebe. Pokud je totiž rostlina dostatečně dekorativní sama o sobě, má například barevné nebo pruhované listy, úplně jí ke štěstí postačí tvarově i barevně střídmý obal, který dovolí krásně vyniknout celé její kráse.
Velký, malý, akorát?
I pokud jde o velikost květináče, měli bychom postupovat s rozvahou. Rozměr květináče či nádoby má totiž zásadní význam pro vývoj rostliny. Jeho výběr by měl záviset na výšce stonku, velikosti kořenového systému i celé rostliny. Pokud bude nádoba příliš velká nebo příliš malá, rostlina si nikdy nevytvoří optimální požadovaný kořenový systém. Zbytečně velký květináč nedělá rostlině dobře (rozrůstá se kořenový systém a rostlina pak nemá sílu třeba na vytvoření květů), a zároveň ji opticky utlačuje; naopak moc malý a těsný obal může rostlinu dusit a snadno se i převrátí. To platí zejména pro mohutné rostliny, které vyžadují květináč s velkým objemem zeminy – ta jim zajistí dostatek prostoru pro růst kořenového systému a ochrání je před převržením.
Vodu, vodu, vodu…
Všechny rostliny potřebují vodu, ale některé v mnohem větším množství nebo velmi často. Pokud těchto rostlin máte hodně, rozhodně není na škodu zvážit koupi takzvaného samozavlažovacího květináče. Je dnes již běžně k dostání a starost o rostliny vám značně zjednoduší. Jeho podstatou je dostatečně velký zásobník na vodu, z něhož si rostlina sama čerpá vláhu. Takhle samostatně se o sebe dokáže postarat třeba i několik týdnů, což oceníte třeba během vaší delší nepřítomnosti, dovolené, prázdnin a podobně. Nabídka na trhu je v této oblasti velmi pestrá a kvalita nabízených kousků různá, proto si před koupí určitě nechte odborně poradit.
Zdravé a krásné
Když se o rostliny správně a s láskou staráte, umístili jste je do ideálního květináče a na vhodné místo, můžete se těšit z krásy, kterou vám poskytnou, a to na dlouhou dobu. Vždy, než si konkrétní rostlinu koupíte, zvažte, jestli se jí u vás bude opravdu dařit, zdali jsou světelné a prostorové podmínky v bytě ideální – pokud totiž něco z toho nebude mít, nepomůže ani květináč navržený designérem.
Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
odborná spolupráce Plastia
Foto: archiv redakce a firem
Datum vydání: 20. 6. 2016