Moderní dům s kachlovými kamny
Podobu tohoto domu na Vysočině ovlivnila řada faktorů. Přizpůsoboval se mimo jiné požadavkům úřadů a okolní zástavbě, kterou představuje architektura poplatná době svého vzniku – sklonku minulého století. Přes všechna omezení se podařilo vybudovat moderní dům, který s objekty v okolí na první pohled nesoupeří, a přitom přináší zcela současný, ba dokonce nadčasový prostor k bydlení.
Šestičlenná rodina se rozhodla vybudovat svůj vysněný domov na nezastavěné parcele uprostřed Vysočiny. Investoři měli představu o nadčasovém objektu, který bude ctít povahu lokality a nebude mezi sousedními domy vyčnívat. Zároveň ale chtěli moderní dům, který bude vycházet ze současných požadavků na bydlení i trendů v architektuře. To všechno navzdory územnímu rozhodnutí, které těmto představám příliš nehrálo do karet, i okolní zástavbě, jejíž podoba je z dnešního pohledu již přežitá. Nelehký úkol svěřili odborníkům: ateliéru Jirsa – architekti.
PŘES PŘEKÁŽKY
„Investoři se rozhodli stavět v místě, ke kterému mají osobní vztah. Dům měl vzniknout jako součást určitého celku, domy ve třech okolních ulicích jsou projektovány ve stejném duchu, návrhy pocházejí z konce 90. let, realizace pak probíhala od roku 2000. Představují architekturu pro toto období typickou – valbové střechy, vikýře… Zadání znělo: postavit dům současný, který ale zároveň vzhledově zapadne do místních podmínek. Projekt se zároveň musel řídit územním rozhodnutím vydaným pro tuto lokalitu,“ popisuje Ing. arch. Vojtěch Jirsa, jeden z autorů projektu. Architekti předložili investorům několik variant objektu, který bude ctít okolí, ale nabídne i moderní podmínky pro život rodiny; s jednotlivými návrhy zamířili i na stavební úřad. „Podařilo se nám prosadit změnu původního územního rozhodnutí týkající se tvaru střechy, povahy střešní krytiny či barevnosti materiálů,“ vysvětluje Vojtěch Jirsa. Půdorys a proporce domu vycházejí z charakteru okolí, zároveň objekt ale charakterizují ryze moderní detaily.
SKRYTĚ MODERNÍ
Při pohledu z ulice dům skutečně nevyčnívá a nepoutá pozornost. Moderní prvky jsou přesto výrazné, patrné jsou však jen při pohledu ze zahrady. „Jedním z nich je hranol, který plní funkci terasy u dětských pokojů, dalším například místnost pro uskladnění zahradního náčiní se záměrně přiznanou konstrukcí z pohledového betonu,“ doplňuje Vojtěch Jirsa.
VZDUŠNOST A PROSTOR
Interiér domu ctí současné požadavky na dostatek prostoru a zároveň vzdušnost. Představují jej dvě podlaží, přičemž v prvním se nachází tradiční společenské prostory určené k setkávání rodiny – obývací zóna, jídelna a kuchyně představující jednu velkou místnost, druhé je pak pojato jako klidová zóna. Jsou zde situovány dětské pokoje, rodičovská ložnice propojená s koupelnou a šatnou, pracovna. „Pro interiér byl určující způsob, jak rodina tráví společné chvíle. Důraz jsme tak kladli právě na obývací pokoj s jídelnou. Tento prostor je přes galerii propojen s druhým podlažím a zároveň velkým francouzským oknem se zahradou. V létě se díky tomu terasa a zeleň stávají součástí domu – bydlí se na zahradě,“ komentuje architekt.
Šestičlenná rodina má pro své vlastní potřeby dostatek místa, dům ale nabídne pohodlí i případným hostům. Pro ty je vždy připraven hostinský pokoj – apartmán v přízemí – stejně jako velký dřevěný jídelní stůl s dvanácti místy k sezení.
NADČASOVÁ BAREVNOST
Pokud jde o vybavení nábytkem, velká část byla vyrobena na zakázku, a to ve světlých decentních odstínech, jimž sekunduje neutrální barevnost podlahy i stěn. V přízemí je kvůli napojení na zahradu podlaha řešena velkoformátovou dlažbou v tmavě šedém odstínu, aby snáze odolávala zátěži v letním provozu. Druhým podlahovým materiálem v domě je pak dubové dřevo. To se v prostoru ozývá také na částech nábytku či na schodišti. Šedou barvu pak nesou kromě podlahy, koupelnových stěn či částí nábytku i kovové prvky v interiéru a rámy oken. Vzdušnost hlavního obytného prostoru podporují čistě bílé stěny dostatečně odrážející světlo, které přichází ze stran i shora. Barevně do nadčasového celku zapadá i podoba dveří a moderně vybavená kuchyňská linka s povrchy v odstínu bílé kávy. „Barevnost interiéru je výsledkem snahy o nadčasové provedení, které nepřestane být za několik málo let aktuální. Výraznější barevné odstíny jsou záležitostí mobilního vybavení – například sedací soupravy na galerii, případně interiérových doplňků,“ dodává Vojtěch Jirsa. Ze stejného důvodu, aby interiér domu rychle nezestárnul, je hlavní obytný prostor celkově pojatý v minimalistickém duchu. Nenajdete tu zbytečné kusy nábytku ani výrazné dekorace. Čistotu interiéru podporují uzavřené úložné prostory i podoba osvětlení. Vzhledově strohým svítidlům po setmění pomáhá světelný pruh na hraně galerie vedoucí nad jídelním stolem. Tento prvek byl již součástí projektu – schránka pro liniové svítidlo se vkládala do betonové konstrukce již při stavbě.
PROMYŠLENÉ UKLÁDÁNÍ
Moderní pohodlí tento dům nabízí, i pokud jde o úložné prostory. Kromě klasických komod, skříněk či šatních skříní slouží majitelům samostatná velká šatna situovaná ve vchodové části domu, která je přístupná rovněž z prostoru garáže, a druhá šatna v patře sousedí s rodičovskou ložnicí. K dispozici mají dále sklad za garáží, který zajišťuje dostatek místa k uskladnění sezonních věcí, nářadí a příslušenství k automobilu; pro úschovu zahradního náčiní a vybavení je určen betonový přístavek. K případnému ukládání poslouží i nejsvrchnější část domu – prostor pod střechou je zařízen jako půda.
PEC TŘETÍHO TISÍCILETÍ
Současným požadavkům na bydlení konečně tento dům odpovídá, i pokud jde o energetickou náročnost. „Objekt byl projektován v nízkoenergetickém standardu. Využívá řízeného větrání s rekuperací, vytápěn je tepelným čerpadlem,“ poznamenává autor projektu. K vytvoření tepelné pohody pomáhají v přízemním podlaží kachlová kamna v moderním provedení. „Nabízejí možnost posedět, nebo dokonce i poležet na vyhřívané ploše. Přikládá se do nich z chodby, což zajišťuje především snazší udržování čistoty v hlavním obytném prostoru,“ komentuje Vojtěch Jirsa.
ZAHRADA K BYDLENÍ
Poměrně rozlehlý pozemek náležející k domu se přímo nabízí, aby byl maximálně využit k relaxaci i letnímu životu pod širým nebem. V teplejším období roku slouží rodině terasa a venkovní kuchyně s pecí na pizzu, která je přisazena k betonovému přístavku. Po celý rok pak mohou majitelé využívat možnost dokonalé relaxace v dřevěném finském koupacím sudu.
Dům slouží svým obyvatelům již tři roky a jsou s ním nad míru spokojeni. Užívají si jeho prostornost, světlo, výhled i teplo kachlových kamen. A těší se na léto, až se budou moci částečně přestěhovat na zahradu.
Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: Jiří Ernest
Datum vydání: 13. 4. 2016